Vítaní prvního občánka v posledním rouškovém skanzenu na světě
Tuto radostnou zprávu na televizní stanici TVB provázel rozhovor s rodiči a několik záběrů na prvního novorozence. S překvapením jsme zjistili, že se nám tu stále rodí děti s igelitovým štítem na obličeji. Pod fotkou spícího chlapečka běžely anglické titulky, které nám připomněly, že v Hongkongu stále trvá "globální pandemie". Hongkong oficiálně zůstává poslední baštou covidismu a poslední rouškovou rezervací na světě.
Je nutné poznamenat, že po nečekaném uvolnění všech proti-covidových opatření v Číně a Macau v prosinci 2022, došlo i u nás k uvolnění téměř všech proti-covidových zákazů a příkazů. Od konce září už lidé mohou svobodně vycestovat a vrátit se zpět bez hrozby karanténní detence po příletu. V prosinci přestali lidi s covidem odvážet do lágrů a netrestají už odnětím svobody ani blízké kontakty covid pozitivního člověka.
Povinné roušky ale stále zůstavají. Už třetí rok. Nošení roušek je v Hongkongu přikázáno zákonem a neuposlechnutí se trestá pokutou ve výši 5 až 10 tisíc HK dolarů (cca 15 až 30 tisíc Kč). Je ale pravda, že i tady došlo k jistému uvolnění. Už nemusíme nosit roušky při sportu venku. Při výšlapech po místních kopcích už se nemusíme bát, že na nás odněkud z křoví vybafne tam schovaný policista a napaří nám pokutu za roušku na bradě, jak se tu dělo dříve. Ani školy už tu nezavírají, kdykoliv si vláda vzpomene. Ale rodiče dětí školou povinných stále musí každé ráno nahlásit výsledek antigenního testu a tělesnou teplotu svých ratolestí. Ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Bez těchto údajů by nebyly vpuštěny do školy.
Už se mi třikrát stalo (naposledy dnes ráno), že jsem zapomněla výsledky antigenního testu do školy ráno nahlásit. A že mi volal zoufalý syn, abych je ihned poslala, protože ho nechtějí vpustit do školní budovy. Jednou tato situace nastala během týdne, kdy měli fotbalové soustředění na venkovním stadionu. Jak jsem psala výše, v současné (snad finální) etapě restrikcí nám naše benevolentní vláda povolila sportovat venku bez roušek a pro vstup na hřiště není povinné mít negativní antigenní test. Ale pravidla jsou pravidla. Fotbalové soustředění bylo pořádané školou a bez negativního antigenu a teploty pod 37 stupňů, by učitelé syna na stadión nepustili.
Jindy se mi zase stalo, že jsem pospíchala a omylem do školní aplikace místo 35,8 zapsala hodnotu teploty jako 38,5. Z telefonu na mě výstražně zablikala červená a upozornění, že se synovi zakazuje byť se jen přiblížit ke škole. Zmocnila se mě panika. Chybný údaj v aplikaci totiž nebylo možné opravit. Napsala jsem tedy do školy, že jsem se spletla, syn zvýšenou teplotu nemá a že by rád do školy šel. Naštěstí to škola pochopila a do vyučování ho pustili.
Jednou se chybička vloudila i do samotného systému. Prostě se zhroutil. Tehdy asi ovládla panika mnoho domácností s dětmi školního věku. Naštěstí i tehdy to dobře dopadlo. Škola se za výpadek omluvila a děti do vyučování přijala.
V tomto blázinci ve větší či menší míře v Hongkongu žijeme už tři roky. A to i přesto, že tu v letech 2020 a 2021, díky mezinárodní izolaci a izolaci v rámci Číny (de facto uzavření hranic se světem a nepropustně uzavřené hranicí s Čínou), covid v podstatě vůbec nebyl. Místní děti, kterým je méně než tři roky, nikdy nezažily život bez roušek, plastových štítu přes obličej, dezinfekčních gelů a neustálého měření teploty. To je realita, do které se narodily, jediná realita, kterou dosud poznaly. Mnohé strávily většinu svého života zavřené doma. Některé malé děti si vůbec nedovedou představit život bez roušek a plastových štítů. Nezažily jaké to je mít možnost se svobodně zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu nebo pocítit na tváři vánek s vůní moře. Představa pobytu venku bez roušky v mnohých z nich vyvolává paniku. Jedna maminka se mi se smutkem v hlase svěřila, že první slovo jejího syna nebylo Máma, ale Rouška (Mask).
Je zřejmé, že s covidem si poradíme, ale s důsledky krutých proti-covidových opatření a nejpřísnější rouškové politiky na světě se hongkongská společnost bude vyrovnávat hodně dlouho.
Marketa Moore
„Hlídači demokracie“ nebo hlídači správných názorů?

Česká mediální bublinka je malá a (navzdory neexistenci cenzury) od reality okolního světa značně izolovaná. Pro náhodného návštěvníka zvenčí to bývá zajímavá zkušenost - země v srdci Evropy, která si žije...
Marketa Moore
Oskaři 2023 aneb když jsou skutečné příběhy lepší než filmy

Život mnohdy píše lepší příběhy než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Nebo vysnít. Oskarový triumf vietnamského herce Ke Huy Quan je důkazem toho, že je třeba svým snům věřit, i když se všem okolo mohou zdát nereálné
Marketa Moore
Vánoce jsou sbaleny, ale nezoufejme. Přichází Rok Králíka

“Leden za kamna vlezem" nepatříval mezi mé oblíbené měsíce. Po rozsvícených Vánocích a Silvestru jakoby se zhaslo a celý svět se pohroužil do neutěšeně pochmurné mlhy krátkých dní a dlouhých zimních večerů...
Marketa Moore
Hongkong po 25 letech (1): Jedna univerzita, dva tábory a my ostatní

?Některé otázky týkající se Hongkongu mi v hlavě rezonují ještě dlouho poté, co rozhovor skončil. Otázka, kterou mi položil Vladimír Kroc letos v červenci v Praze, je jednou z nich: Jak se Hongkong změnil za posledních 25 let?
Marketa Moore
Cestování pro pokročilé aneb reality show zvaná Návrat do Hongkongu (NDHK)

Píše se rok 2022, ale Návrat do Hongkongu stále patří mezi jednu z nejnáročnějších cestovatelských disciplín. Na stupnici obtížnosti bych toto dobrodružství zařadila ještě před cestu do Severní Koreji před covidem.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Vlak u Berouna srazil a zabil chodce. Provoz na trati je pozastavený
Osobní vlak v neděli krátce před devátou hodinou večer v katastru obce Tetín na Berounsku srazil a...
Mírová dohoda se musí uzavřít příští týden. Máme i jiné starosti, varoval Rubio
Sledujeme online Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa...
Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem
V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den...
Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá
Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a...
- Počet článků 32
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 544x
Postřehy a obrázky z každodenního života na Facebooku na stránce "Byl jednou jeden Hongkong" @pristavHongKong