Vítaní prvního občánka v posledním rouškovém skanzenu na světě
Tuto radostnou zprávu na televizní stanici TVB provázel rozhovor s rodiči a několik záběrů na prvního novorozence. S překvapením jsme zjistili, že se nám tu stále rodí děti s igelitovým štítem na obličeji. Pod fotkou spícího chlapečka běžely anglické titulky, které nám připomněly, že v Hongkongu stále trvá "globální pandemie". Hongkong oficiálně zůstává poslední baštou covidismu a poslední rouškovou rezervací na světě.
Je nutné poznamenat, že po nečekaném uvolnění všech proti-covidových opatření v Číně a Macau v prosinci 2022, došlo i u nás k uvolnění téměř všech proti-covidových zákazů a příkazů. Od konce září už lidé mohou svobodně vycestovat a vrátit se zpět bez hrozby karanténní detence po příletu. V prosinci přestali lidi s covidem odvážet do lágrů a netrestají už odnětím svobody ani blízké kontakty covid pozitivního člověka.
Povinné roušky ale stále zůstavají. Už třetí rok. Nošení roušek je v Hongkongu přikázáno zákonem a neuposlechnutí se trestá pokutou ve výši 5 až 10 tisíc HK dolarů (cca 15 až 30 tisíc Kč). Je ale pravda, že i tady došlo k jistému uvolnění. Už nemusíme nosit roušky při sportu venku. Při výšlapech po místních kopcích už se nemusíme bát, že na nás odněkud z křoví vybafne tam schovaný policista a napaří nám pokutu za roušku na bradě, jak se tu dělo dříve. Ani školy už tu nezavírají, kdykoliv si vláda vzpomene. Ale rodiče dětí školou povinných stále musí každé ráno nahlásit výsledek antigenního testu a tělesnou teplotu svých ratolestí. Ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Bez těchto údajů by nebyly vpuštěny do školy.
Už se mi třikrát stalo (naposledy dnes ráno), že jsem zapomněla výsledky antigenního testu do školy ráno nahlásit. A že mi volal zoufalý syn, abych je ihned poslala, protože ho nechtějí vpustit do školní budovy. Jednou tato situace nastala během týdne, kdy měli fotbalové soustředění na venkovním stadionu. Jak jsem psala výše, v současné (snad finální) etapě restrikcí nám naše benevolentní vláda povolila sportovat venku bez roušek a pro vstup na hřiště není povinné mít negativní antigenní test. Ale pravidla jsou pravidla. Fotbalové soustředění bylo pořádané školou a bez negativního antigenu a teploty pod 37 stupňů, by učitelé syna na stadión nepustili.
Jindy se mi zase stalo, že jsem pospíchala a omylem do školní aplikace místo 35,8 zapsala hodnotu teploty jako 38,5. Z telefonu na mě výstražně zablikala červená a upozornění, že se synovi zakazuje byť se jen přiblížit ke škole. Zmocnila se mě panika. Chybný údaj v aplikaci totiž nebylo možné opravit. Napsala jsem tedy do školy, že jsem se spletla, syn zvýšenou teplotu nemá a že by rád do školy šel. Naštěstí to škola pochopila a do vyučování ho pustili.
Jednou se chybička vloudila i do samotného systému. Prostě se zhroutil. Tehdy asi ovládla panika mnoho domácností s dětmi školního věku. Naštěstí i tehdy to dobře dopadlo. Škola se za výpadek omluvila a děti do vyučování přijala.
V tomto blázinci ve větší či menší míře v Hongkongu žijeme už tři roky. A to i přesto, že tu v letech 2020 a 2021, díky mezinárodní izolaci a izolaci v rámci Číny (de facto uzavření hranic se světem a nepropustně uzavřené hranicí s Čínou), covid v podstatě vůbec nebyl. Místní děti, kterým je méně než tři roky, nikdy nezažily život bez roušek, plastových štítu přes obličej, dezinfekčních gelů a neustálého měření teploty. To je realita, do které se narodily, jediná realita, kterou dosud poznaly. Mnohé strávily většinu svého života zavřené doma. Některé malé děti si vůbec nedovedou představit život bez roušek a plastových štítů. Nezažily jaké to je mít možnost se svobodně zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu nebo pocítit na tváři vánek s vůní moře. Představa pobytu venku bez roušky v mnohých z nich vyvolává paniku. Jedna maminka se mi se smutkem v hlase svěřila, že první slovo jejího syna nebylo Máma, ale Rouška (Mask).
Je zřejmé, že s covidem si poradíme, ale s důsledky krutých proti-covidových opatření a nejpřísnější rouškové politiky na světě se hongkongská společnost bude vyrovnávat hodně dlouho.
Marketa Moore
Oskaři 2023 aneb když jsou skutečné příběhy lepší než filmy
Život mnohdy píše lepší příběhy než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Nebo vysnít. Oskarový triumf vietnamského herce Ke Huy Quan je důkazem toho, že je třeba svým snům věřit, i když se všem okolo mohou zdát nereálné
Marketa Moore
Vánoce jsou sbaleny, ale nezoufejme. Přichází Rok Králíka
“Leden za kamna vlezem" nepatříval mezi mé oblíbené měsíce. Po rozsvícených Vánocích a Silvestru jakoby se zhaslo a celý svět se pohroužil do neutěšeně pochmurné mlhy krátkých dní a dlouhých zimních večerů...
Marketa Moore
Hongkong po 25 letech (1): Jedna univerzita, dva tábory a my ostatní
?Některé otázky týkající se Hongkongu mi v hlavě rezonují ještě dlouho poté, co rozhovor skončil. Otázka, kterou mi položil Vladimír Kroc letos v červenci v Praze, je jednou z nich: Jak se Hongkong změnil za posledních 25 let?
Marketa Moore
Cestování pro pokročilé aneb reality show zvaná Návrat do Hongkongu (NDHK)
Píše se rok 2022, ale Návrat do Hongkongu stále patří mezi jednu z nejnáročnějších cestovatelských disciplín. Na stupnici obtížnosti bych toto dobrodružství zařadila ještě před cestu do Severní Koreji před covidem.
Marketa Moore
Cestování v době covidové (2): Karanténní hotely aneb nejen cesta ale i návrat je cíl
Všude ve světě už sice covid skončil, ale v Hongkongu se čas zastavil v roce 2020. Covidová opatření a restrikce stále řídí naše životy a terorizují místní obyvatelstvo.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Potvrzených mrtvých na Floridě je po hurikánu Milton nejméně šestnáct
Počet obětí, jež zemřely v důsledku hurikánu Milton na Floridě, stoupl na šestnáct. Americké...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Spojené státy musí dosáhnout příměří na Blízkém východě, řekla Harrisová
Spojené státy musí usilovat o deeskalaci napětí na Blízkém východě a dosáhnout příměří, řekla k...
Vláda omezí vliv železničářů, na přípravu rychlotratí dohlédne nový výbor
Příprava vysokorychlostních tratí už nebude výsostně železničářská záležitost. Zatímco doposud...
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 527x
Postřehy a obrázky z každodenního života na Facebooku na stránce "Byl jednou jeden Hongkong" @pristavHongKong