Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oskaři 2023 aneb když jsou skutečné příběhy lepší než filmy

Život mnohdy píše lepší příběhy než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Nebo vysnít. Oskarový triumf vietnamského herce Ke Huy Quan je důkazem toho, že je třeba svým snům věřit, i když se všem okolo mohou zdát nereálné 

Dívali jste se v pondělí na Oskary? Já taky ne, protože u nás přímý přenos padl na 8 hodin ráno, a to mám na práci jiné věci. Ale výsledky jsem zaznamenala a chtěla bych připomenout, že Michelle Yeoh a Ke Huy Quan, kteří si letos odnesli tu malou zlatou sošku, jsou kromě jiného taky od nás z Hongkongu. Michelle Yeoh se sice narodila v Malajsii, ale začátky její herecké kariéry jsou spjaty se zlatou érou hongkongského filmu. Zmínila to koneckonců i ve svém děkovacím projevu. 

 

O Michelle se všude píše hodně, proto se zaměřím na Ke Huy Quan, který dostal Oskara za nejlepší vedlejší mužskou roli. Poprvé jsem o něm slyšela před několika týdny na přednášce o politických uprchlících z Vietnamu a jejich složitém přežívání v narychlo spíchnutých táborech v Hongkongu. Ke Huy Quan je jedním z několika vietnamských uprchlíků, kteří se odrazili od dna zoufalství hongkongských internačních táborů a dotáhli to daleko ve světě velkého byznysu a v případě Ke až do Hollywoodu. 

 

Pojďme se podívat, jak se to všechno seběhlo. Mezi lety 1975 a 2000 připlulo do Hongkongu po moři na 211 000 uprchlíků z Vietnamu. Největší vlna přišla po pádu Saigonu, kdy jen v roce 1979 připlulo z jižního Vietnamu po otevřeném moři do Honkgkongu 70 tisíc lidí. V historické literatuře jsou popisováni jako “boat people” (lidé z lodí), i když naprostá většina z nich viděla loď a moře poprvé na své strastiplné cestě do Hongkongu. 

 

Britská koloniální námořní policie byla zaskočena nejen množstvím uprchlíků, ale též tím na jakých plavidlech se do Hongkongu po moři dostali. Někteří dorazili k hongkongským břehům na archaických lodích s plachtami, které by se dobře vyjímaly v historickém filmu. Jiní na chatrných lodˇkách s plochým dnem, u kterých bylo zřejmé, že sloužily k přepravě po řece. Podle neoficiálního odhadu jednoho britského důstojníka námořní policie se do Hongkongu po moři dostalo asi jen 50 procent těch, co se na tuto nebezpečnou cestu vypravili. Zřejmě i toto měl Ke Huy Quan na mysli, když ve své děkovné řeči zmínil, že jeho cesta za americkým snem začala na lodi. 

 

Ke Huy Quan se narodil v roce 1971 do čínské rodiny v Saigonu, v jižním Vietnamu. Byl jedním z osmi děti a rodina se při útěku z Vietnamu rozdělila. Ke Huy Quan s otcem a několika sourozenci skončili v Hongkongu a matka s druhou částí rodiny se dostala do Malajsie. Sešli se všichni opět v roce 1979 v jižní Kalifornii, kde dostali povolení se usadit. 

 

Ke Huy Quan měl velké štěstí, že přežil cestu po moři do Hongkongu, ale ještě větší štěstí že ve zdejším uprchlickém táboře strávil jen jeden rok. Podle očitých svědků byly životní podmínky v táborech otřesné. Jeden tábor byl například postupně vybudován na neobydleném ostrově, kde zpočátku nebylo vůbec nic. Ani pitná voda. Ti, co peklo uprchlických táborů přežili, vzpomínají na beznaděj, obavy z budoucnosti a strach z vietnamských kriminálních gangů, které tábory ovládaly a bojovaly mezi sebou o kontrolu. Vzpomínají též na to, jak viděli to krásné město plné světel a jak moc si přáli, aby mohli v Hongkongu začít svůj nový život. Toto přání se většině z nich bohužel nesplnilo. Hongkong nepodepsal Ženevskou dohodu o přijímání uprchlíků a na základě toho odmítl Vietnamcům poskytnout možnost legalizovat jejich pobyt. Poskytl jim pouze dočasné útočiště v táborech, kde čekali na to, až je přijme některá další země. Mnozí prožili v nejistotě a ve velmi těžkých podmínkách řadu let. Ti šťastnější z nich (celkem jich bylo 143 700) byli nakonec přijati v USA, Kanadě, Austrálii a Velké Británii. A jedním z těchto šťastlivců byl i nový držitel Oskara, Ke Huy Quan: “Má cesta začala na lodi. Strávil jsem rok v uprchlickém táboře a nějak jsem skončil tady, na největší scéně v Hollywoodu. Říká se, že příběhy jako tento se stávají jen ve filmech. Nemůžu uvěřit, že se to stalo mně. To, to je americký sen.”

Autor: Marketa Moore | středa 15.3.2023 2:53 | karma článku: 7,37 | přečteno: 348x
  • Další články autora

Marketa Moore

Vánoce jsou sbaleny, ale nezoufejme. Přichází Rok Králíka

“Leden za kamna vlezem" nepatříval mezi mé oblíbené měsíce. Po rozsvícených Vánocích a Silvestru jakoby se zhaslo a celý svět se pohroužil do neutěšeně pochmurné mlhy krátkých dní a dlouhých zimních večerů...

20.1.2023 v 4:20 | Karma: 9,56 | Přečteno: 214x | Diskuse | Ostatní

Marketa Moore

Vítaní prvního občánka v posledním rouškovém skanzenu na světě

Jako každý rok nám 1. ledna přinesla média zprávu o tom, kterým šťastným rodičům se v Hongkongu narodilo první dítě v roce 2023. Letos to byl chlapeček Aden, který přišel na svět 43 minut po půlnoci.

12.1.2023 v 10:45 | Karma: 11,39 | Přečteno: 254x | Diskuse | Ostatní

Marketa Moore

Hongkong po 25 letech (1): Jedna univerzita, dva tábory a my ostatní

?Některé otázky týkající se Hongkongu mi v hlavě rezonují ještě dlouho poté, co rozhovor skončil. Otázka, kterou mi položil Vladimír Kroc letos v červenci v Praze, je jednou z nich: Jak se Hongkong změnil za posledních 25 let?

25.11.2022 v 10:48 | Karma: 15,17 | Přečteno: 311x | Diskuse | Osobní

Marketa Moore

Cestování pro pokročilé aneb reality show zvaná Návrat do Hongkongu (NDHK)

Píše se rok 2022, ale Návrat do Hongkongu stále patří mezi jednu z nejnáročnějších cestovatelských disciplín. Na stupnici obtížnosti bych toto dobrodružství zařadila ještě před cestu do Severní Koreji před covidem.

1.9.2022 v 2:30 | Karma: 13,07 | Přečteno: 448x | Diskuse | Cestování

Marketa Moore

Cestování v době covidové (2): Karanténní hotely aneb nejen cesta ale i návrat je cíl

Všude ve světě už sice covid skončil, ale v Hongkongu se čas zastavil v roce 2020. Covidová opatření a restrikce stále řídí naše životy a terorizují místní obyvatelstvo.

22.6.2022 v 12:04 | Karma: 29,32 | Přečteno: 3597x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Potvrzených mrtvých na Floridě je po hurikánu Milton nejméně šestnáct

11. října 2024  4:06

Počet obětí, jež zemřely v důsledku hurikánu Milton na Floridě, stoupl na šestnáct. Americké...

Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou

10. října 2024  3:05,  aktualizováno  11.10 3:45

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Spojené státy musí dosáhnout příměří na Blízkém východě, řekla Harrisová

11. října 2024  2:51

Spojené státy musí usilovat o deeskalaci napětí na Blízkém východě a dosáhnout příměří, řekla k...

Vláda omezí vliv železničářů, na přípravu rychlotratí dohlédne nový výbor

11. října 2024

Příprava vysokorychlostních tratí už nebude výsostně železničářská záležitost. Zatímco doposud...

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 527x
Od roku 1997 jsem doma v Hongkongu. Píšu o životě tady z pohledu Češky v bývalé britské kolonii pod čínskou správou. A též o cestách i necestách po Asii a okolí.

Postřehy a obrázky z každodenního života na Facebooku na stránce "Byl jednou jeden Hongkong" @pristavHongKong

Seznam rubrik