Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyměňte politiky! - Určitě? A za koho?

Dovolte mi, dámy a pánové, krátkou polemiku se všemi, kteří vystupují proti současnému politickému establishmentu, proti našim politickým elitám. Nehodlám se našich politiků ani v nejmenším zastávat v rovině mravní, protože k tomu mi skrze mé mládí schází potřebný zkušenostní kredit. Jen bych si přál uvést na pravou míru, jaké jsou reálné možnosti postkomunistické společnosti v České republice.

V Německu, které nám může být příkladem díky kulturní podobnosti a analogické historii, se postupně od roku 1949 vystřídalo osm kancléřů – Konrád Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiessinger, Willi Brandt, Helmuth Schmidt a Helmuth Kohl, Gerhard Schröder a Angela Merkel. To jsou tři generace politiků dané  odlišnou životní zkušeností. Adenauer, Erhard a Kiessinger patří do generace, která prožila 1. světovou válku a dospěla do období demokratické Výmarské republiky. Brand, Schmidt a Kohl naopak patří ke generaci, která vyrůstala v nacistické totalitě. A konečně Schröder a Merkelová jsou součástí třetí generace německých politiků – generace poválečných dětí rozděleného státu.

K první generační obměně v SRN došlo v roce 1969. Čtyřiadvacet let po konci 2. světové války. Druhá obměna byla možná až v polovině 90. let, tedy za dalších pětadvacet let. S každou generací se pojí odlišná životní zkušenost. A s každou generací dochází k obměně politického stylu. Na rozdíl od SRN, v České republice díky čtyřiceti letům totality (namísto „pouhých“ dvanácti v Německu) existuje pouze jediná generace politiků. Významní lidé, kteří si pamatovali období první republiky, byli částečně zlikvidováni v nacistických a komunistických pracovních táborech, a ti co přežili, buďto uprchli do exilu, anebo v strádání jako podřadní občané zůstali. V roce 1989 však byli již příliš staří, než aby mohli utvořit první porevoluční politickou generaci.

Čeští politici totiž tvoří homogenní útvar lidí narozených v období let 1940 – 1980. Všichni mají víceméně totožnou životní zkušenost, víceméně  totožné zažité vzorce chování. Soudím-li podle toho, jak se demokracie vyvíjela v Německu, tak nám do prvního „střídání stráží“ zbývá ještě přinejmenším pět let.  Současné lídry nahradí nejspíše dnešní třicátníci, kteří si jako děti prožili Sametovou revoluci a dospěli do prvních let obnovené demokracie. Nakonec, první více či méně úspěšné vlaštovky (např. Ondřeje Lišku) již můžeme pozorovat.

Co tím chci říct? Vypjatá a dlouhotrvající volební kampaň lidi unavuje. Jedním z mnoha jejích negativních důsledků je naprostá medializace kterékoli obhroublosti a jakéhokoli náznaku agresivity. A těch s blížícími se volbami přibývá. Lidé jsou logicky svými politickými představiteli znechuceni, a to v čím dál větší míře. Proto padají na úrodnou půdu iniciativy, jako je „ Vyměňte politiky“ Marty Kubišové či populistická kampaň Radka Johna za odstranění „politických dinosaurů“. A vůbec programatika a rétorika menších stran, která útočí na stávající establishment a propojuje současné lídry s nejrůznějšími „kartely moci“, mafií a koryty.

Politiky není třeba vyměnit. Ještě není za koho. Politici se vymění sami. To si jen postkomunistická demokracie žádá trpělivost od stále netrpělivějšího národa…

Autor: Jan Mohnert | pondělí 24.5.2010 21:53 | karma článku: 13,27 | přečteno: 1038x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Při bouřce rozhodují o životě vteřiny. Expert popisuje, jak se chránit

3. června 2024  18:09

O víkendu skončila po zásahu bleskem v nemocnici dvacítka lidí. Jak se chovat za bouřky, ve městě i...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.