Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bohatí jezdí rychle a chudí nemají na pokuty.

Ministr dopravy přišel s nápadem na změnu systému výměry pokut při dopravních přestupcích, jehož ústředním motivem je „výše pokuty odvíjející se od příjmu pokutovaného“. Pro potřeby kritické argumentace jsem zvolil formu polemiky s mediálními výstupy zastánců Bártova návrhu. V závěru si potom neodpustím ani kritiku jeho předního odpůrce, Petra Nečase.

Argument I.: Bohatí lidé porušují předpisy častěji, neboť si mohou pořídit drahá, silná a především rychlá auta. (Vít Bárta)

Ano, bohatší lidé si skutečně mohou pořídit drahé, silné a rychlé auto. Nicméně, i nejnovější model BMW či Mercedesu má i přes vysoký výkon motoru z továrny nastaven omezovač rychlosti někde kolem 250 km/h. Obě německé automobilky (v českém prostředí synonyma luxusu) však již před čtvrt stoletím vyráběly vrcholové modely běžně překonávající rychlost 200 km/h (byť bez omezovače rychlosti), které lze dnes pořídit v autobazarech v relativně dobrém stavu i za mnohem méně než padesát tisíc korun.

V praxi je tak rychlý a silný automobil přístupný mnohem širšímu okruhu lidí, než jen movitým příslušníkům buržoazní vrstvy, jimž slouží vedle potěchy především za symbol společenského postavení. Auta movitých řidičů toužících po rychlosti a síle jsou však také vybavena mnohem dokonalejšími systémy aktivní i pasivní bezpečnosti, než 25 let staré „žiletky“ méně movitých, ovšem se stejnými tužbami. Lze celkem logicky dovodit, že při srovnání vyjde jako nebezpečnější hřešící řidič staršího vozu.

Z toho, co je napsáno výše, vyplývají dva závěry, díky nimž stojí první argument pro Bártův návrh na vodě: a) přímá úměra mezi rychlostí vozu a jeho cenou není pravidlem, a proto není vztah přímé úměrnosti společenského postavení jedince a rychlosti jeho vozidla; b) Neexistuje důvod automaticky předpokládat, že bohatší řidič je nebezpečnější, než řidič chudší. Je dokonce možné vyvodit závěr zcela opačný, proto by bylo svázání míry zodpovědnosti s výší příjmů podloženo pouze subjektivním dojmem a možná i zkušeností ministra Bárty, což je pro normotvorbu žalostně málo.

Argument II.: Bylo by dobré zohlednit, jakou hodnotu má pokuta pro konkrétního člověka. (Bohuslav Sobotka)

Ano, je pravda, že sto korun má pro každého různou hodnotu. A je také pravdou, že zatímco pro jednoho může konkrétní výše pokuty představovat existenciální problém, pro druhého představuje pouze drobnou újmu jeho egu. Nicméně, půjdeme-li k podstatě pokuty, musíme nutně uznat, že se nejedná o nic více ani méně, než o formu trestu (chcete-li represe) za porušení konkrétní vymahatelné normy.

Panuje-li ve společnosti většinová shoda na demokratickém režimu vládnutí a kapitalistickém způsobu hospodaření (což jsou doktríny, které si v mnoha konkrétních bodech odporují), je zapotřebí kompromisu. Demokracie předpokládá společenství sobě rovných v právech a povinnostech, kapitalismus předpokládá společenství sobě rovných v příležitosti dobýt bohatství. Konkrétně v oblasti finančních represí z toho vyplývá, že kdo využije svou příležitost dobýt bohatství méně, bude při stejné povinnosti strádat více.

Obdobný problém nalézáme například i ve sporu o zdanění jednotlivců. Avšak na rozdíl od daní, jejichž platbě nelze zabránit, jakémukoli trestu se lze vyhnout dodržováním pravidel, která má trest vymáhat. Tím pádem je možné požadavek na zohlednění konkrétní situace jedince v případě daní považovat za pochopitelný, zatímco u trestů nikoli - daně zhorší stav rodinného rozpočtu nutně, ale pokuta při respektování norem v zásadě nikdy. Kapitalistický způsob hospodaření a demokratický režim vládnutí tak při rovnosti před zákonem, to jest dodržováním pravidla „všem podle stejného metru“, klade větší nároky na disciplinovanost směrem od shora dolu, tedy od bohatých k chudým.

Zavedení „sociálně odstupňovaných sankcí“ však znamená pravý opak – má klást tím větší mravní nárok, čím vyšší je společenské postavení jedince. To může mít pouze dva efekty – buďto dojde k rozšíření „dostupnosti přestupků“, tj. že pokutu si bude moci dovolit více lidí (…a to poněkud stírá význam pokuty jako trestu), anebo bude každá pokuta znamenat existenciální problém pro pokutovaného, tj. že její účinek pocítí všichni stejně (…což zase velmi posiluje represivní složky a zavádí „policejní stát“).

Pro názornost si představme nějaký předmět denní potřeby, bez něhož se v současnosti rodina neobejde – pračku, ledničku, anebo sporák. Zatímco pro nízkopříjmovou rodinu může rozbitá pračka znamenat existenciální problém, pro rodinu s vyššími příjmy znamená jen otravnou návštěvu obchodu. V současnosti pračce cenu určí prodejce s tím, že někteří mají stěží na jednu, a druzí si jich pořídí bez újmy pět. Měly by být ceny praček takové, aby si je mohly dovolit úplně všechny rodiny, bez existenciálního rizika? Anebo by měla být u stejné pračky pro bohatou rodinu cena tak vysoká, aby i pro ni znamenal nákup existenční problém, a bylo v zásadě dosaženo stejné „hodnoty“ pračky, jako v případě méně movitých? Pro většinu z nás je v souvislosti se zbožím naprosto logické upřednostnit dosavadní stav. Bude to platit i v případě, že nahradíme slovo „pračka“ slovem „pokuta“?

Lze tedy učinit zpochybňující závěry, že: a) není nutné aplikovat „sociálnější“ přístup při uplatňování finančních sankcí, jelikož při dodržování norem vymahatelných státem neexistuje povinnost sankce platit; b) zpřístupněním sankcí více lidem by došlo k odstranění samotné podstaty toho, co znamená trest; c) učinit ze sankcí existenciální nebezpečí pro každého je zjevně nepřiměřené a autoritativní; d) cokoli mezi zpřístupněním sankcí a naopak naprostým znepřístupněním znamená zvýhodňování určité skupiny obyvatel a je v rozporu s demokratickouz zásadou společenství jedinců sobě rovných v právech a povinnostech.

Argument III.: Ve Švýcarsku a ve Finsku takový zákon mají a uplatňují. (Bohuslav Sobotka i Vít Bárta)

Existence nějakého zákona v druhé zemi sama o sobě není - a by ani neměla být - argumentem pro zavedení jeho obdoby jinde. Zvláště pak proto, že existence jiného zákona v též zemi může být zároveň argumentem, proč nic podobného nezavádět. Státy se při normotvorbě mohou samozřejmě vzájemně inspirovat, avšak v zásadě není zavedení zákona v jedné zemi argumentem pro jeho zavedení někde jinde. Je možné, že švýcarská či finská ústava a politická kultura existenci takového zákona umožňují. Není však vyloučeno, že takové zákony byly prosazeny silou, a že ve společnosti budí nesouhlas. Anebo že by se určitý zákon jedné společnosti v nějaké jiné nesetkal s odporem.

Maďarsko uplatňuje nový zákon o občanství, který je v rozporu s mezinárodními zvyklostmi. V Německu dlouho existovala legislativa chránící proti pravidlům hospodářské soutěže koncern Volkswagen. V USA byl v roce 2001 zaveden soubor opatření známý jako „Patriot Act“, který dal americké exekutivě právo uvěznit pro podezření z terorismu kohokoli na neomezeně dlouhou dobu. Jsou to zákony zemí, které řadíme – stejně jako Finsko a Švýcarsko – mezi demokratické. A přesto bychom takové zákony u nás nezaváděli, protože je nepovažujeme za dobré. Proč? Protože v České republice k jejich zavedení neexistuje žádné opodstatnění.  Opodstatnění pro zavedení norem by totiž vždy mělo vycházet zevnitř společnosti, nikoli do ní přicházet zevnějšku. Proto plave tento argument na vodě snad ještě více, než ministrovo spojení ega s rychlým autem a bohatstvím.

Argument IV.: Policii není do výše příjmů pokutovaných zhola nic. (Petr Nečas)

Ano, policii do výše příjmů v případě pokut za dopravní přestupky v demokratickém státě opravdu nic není. Nicméně, z návrhu ministra dopravy nutně nevyplývá, že by to byla policie, kdo bude výši pokuty stanovovat a vymáhat. Vít Bárta pouze navrhl, aby se výše pokuty odvíjela od příjmů hříšníka, což samo o sobě vůbec neznamená, že policie bude mít pravomoc zjišťovat, jak je kdo situován. Lze si docela dobře představit situaci, kdy policie bude trestanému v rámci pokutování sdělovat pouze procento z příjmů, přičemž vymáhání konkrétní částky bude zákonnou úpravou přenecháno instituci, která je povinna shromažďovat a zjišťovat výši příjmů občanů – finančnímu úřadu. I tento argument je tak pouhým prohlášením na "první dobrou", a v seriozní diskusi naprosto neužitečný.

 

Stávající systém je systémem statu quo. Stejný trest za stejný přestupek pro každého. Fixní výše trestů za různé přestupky jsou možná pro někoho směšně nízké a pro někoho příliš vysoké, ale je rozhodně jsou stanoveny tak, že nepředstavují existenční problém při platbě pro nikoho. Není mi znám případ, kdy by se kdokoli z občanů ČR kvůli pokutě za dopravní přestupek ocitl v hmotné nouzi, a pokud ano, je to jev ojedinělý, nikoli masový. Chceme-li zachovat společenství sobě rovných občanů v právech i povinnostech, musíme při tvorbě pravidel mít na paměti, že určitá opatření mohou v různých společenských vrstvách dát vzniknout názorovým proudům směřujícím k umenšení práv druhých. Chceme-li zachovat demokracii, chceme-li si všichni zachovat plnoprávnost, nesmíme ani přespříliš zbídačovat chudé, ani nadmíru vyvlastňovat majetné.

Autor: Jan Mohnert | úterý 31.8.2010 18:20 | karma článku: 15,57 | přečteno: 1369x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

I na čarodějnice padaly rekordy. Nejtepleji bylo severně od Prahy

30. dubna 2024  18:41

Na 24 ze 168 stanic fungujících alespoň 30 let v úterý, poslední den měsíce dubna, kdy se tradičně...

Chci víc peněz na vědu i bezúročné půjčky pro doktorandy, říká nový ministr

30. dubna 2024  15:37,  aktualizováno  18:29

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.