Co je pravda?

Pravda je hojně skloňované slovo. Nakonec i zde, na blogu. A skoro se zdá, že se – kupodivu – často jedná o velmi kontroverzní, až přímo výbušné téma. Je to opravdu tak?

Vedle (zejména francouzských) impresionistů, jsem měl vždy rád „peredvižniki“. Skupina ruských malířů si tak říkala proto, že její členové pořádali výstavy, putující různými městy carského Ruska. Asi nejznámějším členem skupiny je Ilja Jefimovič Rjepin.
Mě ale vždy nejvíc fascinoval Nikolaj Nikolajevič Ge, potomek francouzského šlechtického rodu de Gay. 

Jednak svým impozantním zjevem starozákonního proroka a jednak svým obrazem „Co je pravda?
Alternativní název obrazu zní „Kristus před Pilátem“. 
Obraz dokonale zachycuje jeden z klíčových okamžiků Janova Evangelia: Pilát právě položil svou otázku „co je pravda?“ a Ježíš se místo odpovědi ponoří do hlubokého mlčení. Tím naznačuje, že PRAVDU nelze hledat ve vnějším světě, nýbrž v tichu svého nitra. Nenalezneme ji na ukřičeném tržišti, kterému se stále víc podobá svět kolem nás.
***
Málokterá kniha na mě zapůsobila tak silně, jako „Whom the gods love“. Jejím autorem je Leopold Infeld, vynikající polský fyzik, blízký spolupracovník Alberta Einsteina.
Kniha přibližuje život geniálního francouzského matematika Evarista Galoise (před časem jsem mu věnoval jeden blog).

Kapitola „Jsem matematik“ popisuje události roku 1872, kdy byl Galois přinucen opakovat druhý ročník lycea a současně začal studovat matematiku. Autor velmi živě popisuje okamžik, kdy se mladík ponořil do četby knihy „Eléments de géomérie“ od velkého matematika Adriena Marie Legendra:
„Axiom je tvrzení, které je samozřejmé (self-evident).“ Galois si pomyslel, že co je samozřejmé jednomu, nemusí být samozřejmé druhému. Existuje něco, co je tak samozřejmé, že se to stává samozřejmým pro každého? Četl dále: „Věta (theorem) je pravdivá, pokud se stává samozřejmou na základě rozvahy, zvané důkaz“.
Geometrie se tedy zabývá pravdou, napadlo Evarista. Existují tvrzení, která jsou pravdivá!
S tím souhlasím. Matematika nám, jako jedna z mála nenabízí názory, ale pravdu. Navíc pravdu, kterou lze uchopit rozumem.
***
Zakončil bych slovy indického Jezuity Anthonyho de Mello:
Když se slyšíme říkat, že něco není pravda, vlastně říkáme: „To se nám nelíbí.“
 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Pavlíček | úterý 22.2.2022 14:15 | karma článku: 20,71 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Miroslav Pavlíček

Panis angelicus

25.4.2024 v 16:43 | Karma: 17,78

Miroslav Pavlíček

Konexe

20.3.2024 v 14:46 | Karma: 18,73