Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

O jedné kauze (vlastně protestu)

Může zákonodárce vyzývat k nedodržování zákonů? Myslím si, že černobílá odpověď neexistuje. V tom se liším od většinového hodnocení postoje několika svých parlamentních kolegů čtvrtečním tiskem. Sám jsem se signatářem iniciativy, vyzývající k ignorování poplatků u lékaře nestal.

Ten zákon byl demokraticky přijat. Tedy platí. A dodržován by měl být. Jedním dechem však dodávám - doufám, že platit bude jen krátce (a zatím). Kritikům kolegů chci připomenout, že zákonem se ta věc stala nikoliv hlasy kritizovaných signatářů. Také já hlasoval proti a věřím, že námi podaná stížnost ohledně ústavnosti tohoto kroku uspěje. Nyní je tedy zákon v rukou soudní moci. Ta se zcela podle ústavy řídí svými pravidly. Týdny běží a nic nenasvědčuje tomu, že ústavní soud svůj nález vyhlásí před datem, kdy zákon, o kterém je téměř polovina Sněmovny přesvědčena, že je protiústavní a špatný, vstoupí v platnost. S tím se skutečně nedá nic dělat. Uvádím to jen proto, že i to mohlo některé kolegy - poslance motivovat k jejich kroku.
Moc rád bych však, aby si kritici všimli i jiného aspektu vzniklé kauzy. Všichni se ohánějí poslaneckým slibem, kterým nový zákonodárce stvrzuje, že bude dbalý zákonů. Skutečně tomu tak je. Jenže u kritiků mi jaksi vadí jejich slepota v souvislosti s jiným slibem, respektive se smlouvou s voliči. Ty jsou pravda spíše morální, než zákonem zavazující, nicméně váhu mají podle mého více než velkou. Jde o slib, který budoucí poslanci dali voličům před volbami. Obávám se, že o platbách u lékaře nemluvil nikdo. Mnohý dokonce jasně a hlasitě voličům tvrdil, že on žádné poplatky zavádět nechce, chtít nebude a ruku pro něco takového nezvedne. A zvedl. Tak i on zavinil, že ti, kdo ještě před volbami byli proti podobným experimentům ve zdravotnictví, byli v klíčové chvíli přehlasováni. Byť těsně.
Už tu námitku slyším. Srovnáváš jablka s hruškami. Možná ano. Dávat na misku vah výzvu k nedodržování zákonů, byť si o nich mohu myslet cokoliv, a zjevné lhaní, či zradu voličských slibů může být, a asi i bude, ošidné. Já si jen myslím, že voličům se lhát nemá. Nic víc.   

Autor: Miloslav Vlček | pátek 14.12.2007 13:38 | karma článku: 24,54 | přečteno: 2653x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Miloslav Vlček

O tom, co se slyšet chce, nechce a mělo by

K posledním projevům prostořekosti Mirka Topolánka už, myslím, bylo řečeno vše. Nebo skoro vše. Musím se však pozastavit nad tím, že zatímco poslední nelichotivá slova na adresu mnoha z nás zachytil okamžitě bulvár a po něm všechna hlavní česká média, jiné Topolánkovy věty zůstaly nepovšimnuty. Přitom dopad některých těchto sdělení je na život každého z nás mnohem podstatnější, než hloupé urážky. Proč?

24.3.2010 v 14:55 | Karma: 17,36 | Přečteno: 1752x | Diskuse | Politika

Miloslav Vlček

Co se to s námi děje?

Kontroverznější téma pro malé zamyšlení v současných Čechách jen stěží najdeš. Napadlo mne v návaznosti nad opakujícími se zprávami, že stát se jakoby chystá prodat areál Památníku Jana Žižky v jihočeském Trocnově. Prý o něj nemá žádná státní instituce zájem. Nedovedu si představit, že by něco podobného bylo možné například u napoleonských památníků ve Francii, či jiných historických osobností v jiných státech. Co se to tedy s námi děje?

7.1.2010 v 11:50 | Karma: 21,12 | Přečteno: 2181x | Diskuse | Ostatní

Miloslav Vlček

O vánočním klidu zbraní….

Po roce tu jsou zase. Vánoce. Ať si kdo chce co chce říká, alespoň v tomto čase má být rodina pohromadě. A pokud to nejde, má při sobě alespoň držet. Třeba na dálku. Zdejší blogerky a blogeři taková rodina podle mého jsou. Velká, složená s jedinců názorově, zvláště pak v pohledu na politiku, naprosto odlišných. Tepeme tu jeden do druhého, nic si nedáme zadarmo, pro svou pravdu jsme hotovi se přít takříkajíc do krve. Je potom možné, aby takovéto klubko názorově odlišných individualit třeba jen na pár dnů o vánocích drželo pohromadě? Dokázali by se ideově nesmiřitelní pro dny sváteční smířit? Odložit předsudky, ctít právo každého na jeho názor a místo jeho rychlého a často příkrého odsouzení se zamyslet nad obsahem jeho sdělení?

22.12.2009 v 9:55 | Karma: 11,26 | Přečteno: 1691x | Diskuse | Ostatní

Miloslav Vlček

Tak už to Evropě zase oslazujeme

Hlavy států a vlád zemí Evropské unie se dnes schází v Bruselu, aby se pokusili nějakým způsobem strávit hořkou pilulku, kterou jim nenaordinoval nikdo jiný, než sám český prezident. Po opakovaném irském referendu štafetový kolík s nápisem „hlavní potížista“ převzala od Irska Česká republika. Je zajímavé sledovat, jakou lavinu reakcí a událostí tento fakt uvedl do pohybu.

29.10.2009 v 17:37 | Karma: 14,02 | Přečteno: 1773x | Diskuse | Politika

Miloslav Vlček

Musíme se ptát (všichni)

Určitě jste zaznamenali, že se společenská situace u nás začíná razantním způsobem měnit. Důvěra v politiky a politiku dlouhodobě klesá. To není nic nového. Také důvěra v Poslaneckou sněmovnu, kterou vedu, padá a snad ne moji vinou. Opravdu alarmující ale je, že poslední průzkumy ukazují, že na historické minimum klesla i spokojenost spoluobčanů se situací v naší republice a směřováním země. Bezmála polovina lidí, celých 46 procent, si myslí, že se situace v zemi nevyvíjí správným směrem. Se směřováním České republiky je spokojeno pouze 14 procent občanů. Lidé také naznačili, že mnohem více než ústavní krize je trápí dopady krize hospodářské.

7.10.2009 v 18:38 | Karma: 14,33 | Přečteno: 2032x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Pražský maraton 2026: Běžci ovládnou ulice, doprava vsadí na metro

Tereza Hrochová během Pražského maratonu
2. května 2026  7:58

Už zítra (3. května 2026) se metropole promění v dějiště jedné z největších sportovních událostí...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Kolony se od neděle vrátí. Frekventovaná Plzeňská jde znovu do úplné uzavírky

Rekonstrukce vozovky v ulici Plzeňská. (16. července 2025)
2. května 2026  7:52

Řidiči projíždějící jihozápadem metropole se musí připravit na výrazné komplikace. V neděli 3....

Prahou i Brnem prošly Majálesové průvody, studenti slavili hudbou i recesí

Majálesový průvod vyrazil z náměstí Svobody na brněnské výstaviště, kde se koná...
8. května 2026  13:12,  aktualizováno  15:31

Studentské slavnosti v pátek zaplnily centra Prahy a Brna. V metropoli zahájil recesistický průvod...

Návštěvníci Anifilmu v Liberci mohli dnes sledovat vznik unikátního graffiti

Návštěvníci Anifilmu v Liberci mohli dnes sledovat vznik unikátního graffiti
8. května 2026  13:43,  aktualizováno  13:43

Vznik unikátního prostorového graffiti mohli dnes u zámku v Liberci sledovat návštěvníci...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK - KONSTRUKTÉR (42-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 42 000 - 55 000 Kč

  • Počet článků 75
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2419x
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček (ČSSD)

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.