Tornáda budou (prý) omezena přechodem na elektromobily
Poté, co jsme od mnoha vrcholných politiků Německa slyšeli, že za povodně mohou hlavně lidé, se dozvídáme další nevídanou věc: Lidstvo je prý zodpovědné i za tornáda. Tak pravil klimatický velekněz (pardon, místopředseda) Evropské komise Frans Timmermans při návštěvě v Praze. Proti záplavám a tornádům má pomoci tzv. klimatický plán, který mj. zakáže výrobu automobilů se spalovacím motorem.
Už je těžké najít slušná slova, jak komentovat tyto nesmysly. Pokud se podíváme na poměrně objektivní a věrohodnou statistiku silných tornád v USA (obr. 1), zjistíme navzdory neustálému strašení zvyšujícími se extrémy překvapivou věc: Tornád rozhodně nepřibývá, spíše ubývá.
Obr. 1. Ročná počty silných tornád (F3+) na území USA. Zdroj: NOAA.
Jako člověk, který se silnými konvektivními bouřemi (nepřesně: bouřkami) zkouší odborně zabývat už přes dvě desítky let, mohu mít i nějaké výhrady k tzv. homogenitě řady, protože i metodika stanovení síly tornáda doznávala postupně dílčích změn a také tzv. informační pokrytí se měnilo, přesto je snad jasné, že počty (silných) tornád nerostou. Ohledně povodní se souvislost s klimatickými změnami také těžko nachází, jak bylo trochu diskutováno zde. Relevantní reakce na klimatickou změnu můžeme snad nalézt pouze u tzv. vln veder („heat waves“), kterých za posledních šedesát let let trochu přibývá, což je velmi často zdůrazňováno, a výrazně mrazivých period („cold outbreaks“), kterých ubývá, což se samozřejmě už v rámci klimatické propagandy moc nezmiňuje. Také se příliš neuvádí, že v USA byly před zhruba devadesáti roky ještě větší vlny veder a sucha než nyní, kdy se šermuje pojmy jako "klimatická krize", "klimatická nouze" apod. (viz obr. 2,v beletrii to popsal J. Steinbeck na začátku románu Hrozny hněvu).
Obr. 2. Index vln veder v USA. Zdroj: Environment Protection Agency.
U ostatních povětrnostních jevů je to často na hranici spekulace, klimatologové většinou nacházejí nějaký relevantní signál jenom při použití nejvíce extrémních, a tedy nepravděpodobných scénářů hypotetického oteplování někdy na konec tohoto století, což ovšem není podstatné pro aktuální klima. Celou dobu ale slyšíme povinnou politickou hlášku: "Klimatická změna přináší extrémy počasí".
Jinak řečeno, pokud Frans Timmermans přisuzuje nedávný výskyt tornád a povodní člověku, podobá se opravdu spíše bezskrupulóznímu veleknězi nějaké totalitní sekty, jenž zasévá strach a pocit viny mezi své ovečky, které tak budou poslušné a odkývají kdejaký nesmysl v naději a nekritické víře, že je to nějak ochrání. Nečekal bych, že se takových manipulací a faktických blábolů dočkám od vlivného představitele Evropské komise.
Vyvolávání strachu, zneužívání lidského neštěstí a používání dezinformací k politickému nátlaku a prosazování společenských experimentů jsou nechutné praktiky, které často vedou k nepěkným koncům. Lidé jeho typu jsou podle mého názoru hrobaři Evropské unie, která před lety vypadala jako pozitivní ekonomicky orientovaný projekt, dokud nechtěla regulovat všechno možné a prakticky likvidovat svobodné tržní hospodářství a tím konkurenceschopnost evropských států pomocí naivní pohádky, že to nějak pozitivně ovlivní podnebí, dokonce i tornáda a lijáky.
Milan Šálek
KLIMAFIE
V posledních desítkách let se zejména v Evropě etabloval klimaticko-průmyslový komplex, který má pod záminkou tzv. „ochrany klimatu“ za cíl získat co největší podíl na moci.
Milan Šálek
Více solárních a větrných elektráren – dražší elektřina!
Podíváme-li se na energetický mix států Evropské unie, vidíme celkem jednoznačnou závislost: Čím více solárních a větrných elektráren, tím dražší elektřina, zatímco u podílu jaderných zdrojů je tomu spíše naopak.
Milan Šálek
Zbourají družice klimatologické dogma?
Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.
Milan Šálek
Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu
Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.
Milan Šálek
Opět nás straší klimatickou změnou
Ve sdělovacích prostředcích se ve zvýšené míře opět objevují katastrofické zprávy o tom, jak nastane klimatická apokalypsa, pokud průměrná teplota (odchylka od průměru) u zemského povrchu překročí 1,5 °C.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Kamala Harrisová je prázdná osoba, říká publicista Roman Joch
Vysíláme V prezidentském klání v USA tahá za mírně delší konec demokratka Kamala Harrisová, která velmi...
Ve Slovenském ráji hořelo, požár hasily tři desítky lidí
Více než tři desítky hasičů se v neděli odpoledne podílely na hašení požáru ve Slovenském ráji,...
V Boskovicích dohašují požár skladové haly, vyslali sem speciální techniku
Hasiči v Boskovicích na Blanensku dohašují požár skladové haly s textilem o rozměrech 60 krát 30...
Řidič v krkonošské Peci skončil s autem v potoce, nezvládl vysokou rychlost
V korytě Zeleného potoka v Peci pod Sněžkou skončil po nehodě osobní víceúčelový automobil. Havárie...
- Počet článků 38
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1602x