Čeština v elitním klubu vlivných jazyků světa
Snad bude v dnešních složitých a nejistých časech většina z vás souhlasit s názorem, že je nesporně lepší být zdravý a bohatý než nemocný a chudý. Obdobně je tomu, domnívám se, také s jazyky. Jen nemnoho nejspíš bude těch, kteří se budou opájet vědomím, že se jejich mateřština krčí na chvostu převeliké rodiny jazyků, bědná a bezvýznamná… Čeština, zaplaťpánbůh, podobné starosti mít nemusí. Ostatně – posuďte sami.
Stanovit byť pouze přibližný počet jazyků není snadné, jejich množství v různých statistikách povážlivě kolísá (otázkou je, co je jazyk a co dialekt atd.). V pozoruhodné studii, z níž vycházím (Kai L. Chan: Power Language Index, 2016), se jazyků eviduje zhruba šest tisíc. Dvě tisícovky (různé jazyky kmenové, domorodé) z nich však mají sotva pár stovek mluvčích. Není proto divu, že se v odborných kruzích uvažuje o tom, že v tomto století zanikne až 90% stávajících jazyků… Masakr! To snad znamená amen s jedním jazykem týdně…
Netřeba jistě příliš zdůrazňovat skutečnost, že je znalost jazyka (či spíše jazyků) v dnešním globalizovaném světě obrovskou výhodou. Člověk může volně cestovat, pracovat a podnikat, komunikovat s nejrůznějšími lidmi… A co především: může se dostávat k cenným informacím, zkušenostem, know-how. Osvojení si cizích řečí má zkrátka svou nemalou váhu. Svou důležitost. Svou sílu. Ta je, považte, dokonce měřitelná!
Ve zmíněné studii k tomu slouží dvacet relevantních parametrů v pěti klíčových oblastech: geografické, ekonomické, komunikační, znalostní a mediální a konečně diplomatické. Vedle vcelku očekávatelného počtu uživatelů určitého jazyka jako jazyka mateřského, popř. druhého a cizího se v ní objevují rovněž jiné zajímavé faktory. Třeba uplatnění dané řeči v prestižních mezinárodních organizacích a institucích (mám na mysli oficiální jazyk Organizace spojených národů apod.), ale také zastoupení (objem a důležitost informací) dotyčné řeči na internetu, ve sféře kultury (filmová a literární tvorba aj.) apod.
Mě zaujal další z podstatných parametrů – zastoupení té které řeči v pěti stovkách top světových akademických pracovišť a mezi prestižními vědeckými časopisy. I v tomto ohledu si vedeme velmi slušně – mezi přibližně osmnácti tisíci univerzitami na světě se v pětistovce nejlepších pravidelně umisťuje jak Univerzita Karlova (plus mínus kolem třísté pozice), tak také – pokud se nepletu - brněnská Masarykova univerzita a pražské ČVUT.
A jak tedy ta slavná hitparáda nejmocnějších jazyků světa vypadá?
V první desítce figuruje angličtina (koeficient 0,889), mandarínština (0,411), francouzština (0,337), španělština (0,329), arabština (0,273), ruština (0,244), němčina (0,191), japonština (0,133), portugalština (0,119) a hindština (0,117). Čeština je s lichotivým skóre 0,033 třiatřicátá!
Husté, což? Člověka to až tak nějak zahřeje na duši…
No, můžeme si, myslím, zaslouženě blahopřát. A hlavně: snažit se, abychom si to zase celé něčím nepohnojili!
Milan Hrdlička
Kdo všechno uměl česky?
No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?
Milan Hrdlička
Čeština jako holubník?
Mnozí z nás mají rádi v podstatných záležitostech pořádek, jasno. Řád. Tedy nikoliv neřád. Není divu. Od něj to totiž bývá pouhý krůček k holubníku. A pak, jen co by kamenem dohodil, máme už co do činění se svinčíkem...
Milan Hrdlička
Kterak ta naše čeština němčinu válcovala
Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!
Milan Hrdlička
Hranolka!
Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,
Milan Hrdlička
Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)
Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Na východě začaly stoupat hladiny řek, k extrémním srážkám se přidá silný vítr
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Rezignoval šéf newyorské policie, zřejmě se nechal uplácet nočními kluby
Šéf newyorské policie Edward Caban odstoupil v souvislosti s probíhajícím vyšetřování. Podrobnosti...
Taktika, či ústupek? Macron výběrem Barniera vyšel vstříc krajní pravici
Premium Francie ani po tolik odkládaném jmenování nového premiéra, kterým se stal minulý týden Michel...
Britské zdravotnictví je v troskách, odhalila zpráva. Premiér nabádá k trpělivosti
Čerstvě zveřejněná revize Národní zdravotnické služby NHS odhalila palčivé problémy, jimž dlouhá...
Pronájem výrobního objektu, 97 m2, Dětmarovice
Dětmarovice, okres Karviná
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 915x