Jak se popasují francouzští vinaři se suchem století?

Počasí si v letošním roce dělá z evropských vinařů dobrý den. Zatímco v květnu české a německé vinice spálil mráz, ve Francii se vinaři musí popasovat s extrémním suchem, které prý nemá obdoby za posledních 100 let. Jaká budou francouzská vína ročníku 2011?

Na české vinaře přišla pohroma rychle a nečekaně v první polovině května. Mráz spálil až 80 % vinic na litoměřicku a zdejší vinaři tak již nyní mají jasno. Nesklidí téměř nic. Po loňském spíše podprůměrném ročníku tedy žádné dobré zprávy. Podobně dopadli i naši západní sousedé. V některých oblastech Německa očekávají až 50 % propad produkce oproti roku 2010.

To francouzští vinaři zatím ztráty nevyčíslují, rekordní horka zatím nemusí znamenat takovou pohromu jako nečekaný mráz. Postiženy jsou aktuálně jiné zemědělské sektory více závislé na užitkové vodě. Francouzská armáda pomáhá s distribucí vody pro vyžízněný dobytek, producenti pšenice již oznámili nejnižší úrodu za posledních 10 let. O vážnosti situace svědčí i fakt, že prezident Sarkozy již farmářům slíbil mimořádnou pomoc ve výši jedné miliardy euro.

Vinaři zatím zůstávají spíše optimističtí. Pravděpodobně je čekají nižší výnosy, ale o to kvalitnější by produkce mohla být. Eve Guyan, zástupce obchodní asociace burgundských vín do médií prohlásil: "V tuto chvíli nám počasí nedělá žádné starosti. Ostatně v minulosti některé mimořádně suché ročníky vyprodukovaly mimořádná vína.“ Bylo tomu tak například v letech 1976 nebo 2003, kdy taktéž po dešti nebylo ani vidu ani slechu, ale vína byla následně hodnocena jako velmi povedená.

Vinná réva není tak náchylná na extrémní sucho, jako jiné zemědělské plodiny, zejména díky svému hlubokému kořenovému systému. Současné počasí ji bude nutit hledat živiny ještě více hluboko pod zemí a právě tento fakt by mohl přispět k vyšší expresivnosti a kvalitě vín.

Ne všichni ovšem mluví optimisticky. Stephane Roy, víceprezident Cognac Union of Wine Distillers, vyjádřil v souvislosti rekordním suchem obavy ohledně množství a kvality vypěstovaných hroznů. Z Champagne se ozývají podobné hlasy a v oblasti Jura pěstitelé ve vinohradech zaznamenávají zpomalení růstu hroznů a případy spálení listů vinné révy.

Již dnes vinaři počítají s tím, že hrozny se budou muset sklízet dříve, než tomu bylo v předcházejících letech. Vinařům, kteří běžně vyrážejí do vinic v říjnu letos sklizeň začne pravděpodobně již v září. V jihofrancouzské oblasti Languedoc je údajně nyní vinná réva zhruba tři týdny napřed oproti svému normálnímu vývoji.

Jaký dopad bude mít současné extrémní počasí na vína ročníku 2011 bude pravděpodobně jasné až v září, kdy se bude tzv. lámat chleba. Období těsně před sklizní hodně napoví. Sucha, která Francii postihují stále častěji, každopádně vyvolávají obavy ohledně typického charakteru vín z jednotlivých francouzských oblastí. Vína stále častěji budou chutnat jinak, než jsou jejich obdivovatelé zvyklí.

Více o tématu v článku Globální oteplování vinic.

Autor: Mikuláš Duda | čtvrtek 16.6.2011 12:47 | karma článku: 6,67 | přečteno: 469x
  • Další články autora

Mikuláš Duda

Podzimní filmové vínovinky

21.11.2012 v 9:50 | Karma: 7,81

Mikuláš Duda

Mladé vinařské pušky

4.7.2012 v 10:20 | Karma: 8,86

Mikuláš Duda

Teroristou ve jménu vína

14.5.2012 v 9:34 | Karma: 8,41

Mikuláš Duda

Více či méně alkoholu?

5.3.2012 v 9:39 | Karma: 8,35