Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Největší záhady života.

Nebojte, nebude to ani o kosmických vibracích, ani o UFO. Chladným mne nechávají i bakterie, natolik otrávené zkoumáním, že se nacpaly arzénem. Natož Bermudský trojúhelník. Ostatně, strkat trojúhelník do bermud je pitomost, jeden by mohl přijít k úrazu.

Mám na mysli záhady zcela běžné, se kterými přicházíte denně do styku. Vezměte si například takové rohlíky či housky. Kdysi to bývaly chřupavé pochutiny, přímo pošušňání a to i suché. Záhadou je, proč mají dnes konzistenci výrobku gumárenského průmyslu. Přitom stačí vrznout je do trouby, aby na pár minut, před trvalým zkameněním čili petrifikací, nabyly vlastností blížících se dávným standardům.

Další záhada – chléb. Kam zmizela jeho vůně a chuť, potažmo schopnost vydržet týden v poživatelném stavu a nezplesnivět třetí den?

Nebo proč se platí daň ze psů a né z koček, hadů a jiné žoužele? Není to jasné protežování jedněch chovatelů před druhými?

A co záhady matematické: zdravotnictví se seberou 2 miliardy a péče zůstane stejná? Nevím, nevím. Záhada. Pokud mi jak důchodci zvednou nájem, zdraží energie, musím někde ušetřit. A důchodce většinou může ušetřit na jediné položce – na jídle, jeho složení a kvalitě.

Máme i záhady společensko-sociální. Statisíce lidí na podporách v nezaměstnanosti a v ulicích bordel. Kdysi, když jsem si jako student potřeboval vylepšit stav financí, nebylo nic jednoduššího, než jít zametat. Naklusalo se ráno v šest a ve dvě odpoledne dostal člověk 50.- Kčs na dlaň. Namakaný frajeři chodili vykládat vagóny a v zimě na sníh, což vyneslo stovku i víc, podle výkonu. Ti nejsubtilnější zas po ránu roznášeli noviny. To tolik nehodilo, ale zase měli dlouhodobou práci s krátkou pracovní dobou, takže to mohli dělat denně. A všechno to byly slušné peníze, když měsíční mzda tenkrát byla kolem 1000,- čistého.

Kdo dělat nechtěl, myslím jako vůbec, skončil v nápravném zařízení, čili base. Tam se pracovalo a to fest. Basa dneska je něco jako sanatorium. A přitom psychologicky zcestné. Má-li sloužit k převýchově, pak právě pracovní návyk je asi to nejpodstatnější. Tady bych byl, i když s výhradami, ochoten souhlasit s filozofickou prací nejmenovaného filozofa: „Podíl práce na polidštění opice“. Nejsem pro zavedení pracovní povinnosti, to v žádném případě. Ale rozhodně, všema čtyřma, jsem pro odstranění parazitizmu na sociálním systému.

A záhady mezinárodně-politické? Darmo mluvit. Ale stejně je pro mne záhadou, proč nám z Bruselu diktují, jak smíme říkat "Olomouckým syrečkům" nebo "Tuzemskému rumu" a my jim to baštíme. Tady něco zavání daleko více než ty syrečky. Táta by řekl něco v tom smyslu, že by chtěl mít jejich starosti a Rotschildovy peníze. Jenže všechno toto byrokratické blbnutí na kvadrát stojí nemalé peníze, které pak chybí jinde.

Velmi záhadným se mi pak jeví naše právo a celá justice. Tady by asi neuspěl ani král Šalamoun, natož důchodce mého typu. Tak toho radši nechám.

Abych to moc nenatahoval, ještě máme záhady vysloveně transcendentální. To si třeba sundám brejle na dálku, dám je do futrálu a tento položím na stůl. Z druhého vyndám ty na blízko, abych si přečetl noviny. Dočtu a chci si nasadit zase ty původní a ejhle, není jich více.
Po hodině hledání tyto najdu v kredenci, kam jsem je zcela jistě nedal. Můžete si myslet, že jsem nepořádnej a sklerotickej dědek, ale já vím svý.

Také denně narážíte na dech beroucí záhady?

 

Autor: Michal Slavíček | pondělí 6.12.2010 14:27 | karma článku: 11,93 | přečteno: 778x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Michal Slavíček

Umíme ještě diskutovat?

Asi naivně se domnívám, že diskuse je vzájemný hovor dvou či více osob k danému tématu (resp. problému), ze kterého by mělo vyplynout vzájemné porovnání a vyjasnění si jednotlivých názorů a pokud možno alespoň nástin řešení diskutovaného problému. Zároveň je třeba si uvědomit, že ne každý názor, k danému problému vyřčený, má stejnou váhu. Fundovanější pohled na konstrukci jaderného reaktoru bude mít jaderný fyzik a k mísení a kynutí těsta zase pekař. Nicméně oba mohou přinést zajímavý pohled na "parketu" toho druhého. Ale každý z nich má právo na svůj názor i právo tento vyřknout a obhajovat!

24.3.2013 v 9:30 | Karma: 15,67 | Přečteno: 953x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Chcete se spláchnout do WC ?

Berte antidepresiva, berte homeopatika, berte... berte... berte.....Nebo chvíli přemýšlejte. Svět přeci nestojí na vás co jedinci a ani jím co jedinci nepohnete. Ale sami se sebou pohnout můžete. Tím, že budete přemýšlet. Vypněte televizi, zhasněte a uložte se na své oblíbené lože. Zavřete oči a ve zkratce si promítněte svůj dosavadní život. A budete-li při této projekci objektivní a sami k sobě poctiví, zjistíte, že pasíva i aktíva jsou celkem v rovnováze. Pak vás to přejde. Tedy to spláchnutí.

4.3.2013 v 8:17 | Karma: 10,09 | Přečteno: 251x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Objev století

Program SETI asi všichni znáte. Nejmodernější technika sleduje hlasy z vesmíru, ale odpovědí je ticho. Obrovské ticho ze všech stran. Hovoří jen hvězdy, ale po signálech inteligentních tvorů není potuchy.

23.2.2013 v 9:17 | Karma: 10,45 | Přečteno: 389x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

Povolební spleen a chandra?

Jak si tak čtu povolební reakce, ať už ty mediální, či jednotlivců v diskusích, nestačím se divit.A čemuže to? Jak ona (média) či oni (konkrétní lidičkové) se (ne)dokáží vyrovnat s tím, jak prvé kolo voleb dopadlo. A jak se hledá viník či důvod, proč to dopadlo jak to dopadlo.

13.1.2013 v 14:50 | Karma: 8,02 | Přečteno: 624x | Diskuse | Ostatní

Michal Slavíček

PUSY držet!

A nebo uvidíte. Hned vás smáznem a příště zamáznem. Takto bohužel vypadá situace s cenzurou na iDnes. Nemá smysl se na ní obracet s protesty, protože sama proklamuje, že na ně neodpovídá. No budiž, je to její médium.

13.9.2012 v 18:49 | Karma: 17,03 | Přečteno: 825x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi

ilustrační snímek
9. května 2026  12:23

Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...

Češi vstoupili do MS v hokeji 2026. Ve Fribourgu vyzvali nebezpečné Dánsko

Hlavní trenér České hokejové reprezentace Radim Rulík při tréninku.
15. května 2026  21:02,  aktualizováno  21:34

Česká hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa ve Švýcarsku s ambicemi na úspěch i...

Pardubice zavádějí parkovací karty pro obyvatele v blízkosti Drážky

ilustrační snímek
15. května 2026  19:12,  aktualizováno  19:12

Pardubice zavedou od 1. června placené karty pro dlouhodobé parkování v oblasti, která navazuje na...

Nová elektrická formule z brněnského VUT vznikala i ve skladovém kontejneru

Nová elektrická formule z brněnského VUT vznikala i ve skladovém kontejneru
15. května 2026  19:02,  aktualizováno  19:02

Nová elektrická formule z Vysokého učení technického v Brně (VUT) vznikala celý rok v provizorních...

vydáno 15. května 2026  20:38

V Praze 6 na Bořislavce už je připravena další trať pro provoz trolejbusů. Škoda jen, že je...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 965x
Starší pán, který snad ještě může něco říci. Tedy pokud mu to něco nešlohne ten tento, jak se jmenuje, ten co krade paměť. Alsasan - ne, Arenheim - ne, Alzheimer, jo,to je von!

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.