Henry Kissinger a reálpolitika dnes
Ve středu 29.11. zemřel Henry Kissinger. Podle mnohých největší expert na mezinárodní vztahy, představitel tzv. reálpolitiky, zastánce diplomacie pojistek a protiváh. Bylo mu neuvěřitelných 100 let. V následujícím textu bych rád vysvětlil, proč svět potřebuje více Kissingerů.
Henry Kissinger byl známý tím, že to byl pragmatik. Věděl, že není možné, aby při sporu dvou znesvářených stran jedna vyhrála poměrem 10:0. Byl pro udržení mocenské rovnováhy. Celá jeho filozofie vycházela z uspořádání Evropy po třicetileté válce. Tehdy se začaly formovat národní státy, jak je známe dnes. Kissingerovi přišlo normální, že žádná strana nebude mít převahu, byl pro realistické vyvažování sil.
Dnes však vidíme něco zcela jiného. Reálpolitika se vytratila a zavládl idealismus. Euroatlantické civilizaci se silně zhoršily vztahy s Ruskem, s Čínou jsou na bodě mrazu. Západ se neustále ohání svou univerzální pravdou a o jiných civilizacích si myslí své. Evropští leadeři jezdí do Afriky, aby se pokusili navázat obchodní vztahy. Spolupráci podmiňují dodržováním lidských práv a zasahováním do vnitrostátních záležitostí. Afrika se však stává velmi asertivní a již se nebojí ozvat. Zklamaní leadeři pak odjíždějí s nepořízenou domů a nerozumí tomu, co udělali špatně. Toto není reálpolitika, toto není pragmatické uvažování. Je to čirý idealismus a naivita. Evropa už dávno nemá vliv na geopolitické uspořádání světa, tváří se však, jako kdyby stále měla. Jsou zde státy jako Čína, Indie, které dohromady tvoří skoro 3 miliardy obyvatel!!! Jejich průmyslový potenciál je obrovský, osmělují se čím dál více. Existuje obchodní společenství zvané BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika), které se po přijetí šestice nových členů v lednu příštího roku bude podílet 30 % na světovém HDP. To není zanedbatelné číslo. Skupina je sice zatím nesourodá, jak jí vyčítají kritici, to se však může změnit. Členové jsou totiž spojováni touhou stát se protiváhou upadající západní moci. Jen čas ukáže, jestli se tak stane.
Evropa namísto řešení aktuálních ekonomických problémů a pružného reagování na měnící se geopolitické uspořádání světa řeší klimatickou krizi, počet pohlaví a apelování na přijímání co největšího počtu migrantů z Afriky a Blízkého východu. Pokud příští rok nedojde k radikální obměně Evropského parlamentu v červnových volbách, tak se skutečně může stát, že na konci této dekády bude Evropa jen chudým přívěškem dynamicky se rozvíjející Asie. Spojené státy čekají klíčové prezidentské volby příští rok v listopadu a Donald Trump má slušnou šanci zase otočit kormidlem, jak učinil před sedmi lety. To už ale předjímám.
Euroatlantická civilizace potřebuje více leaderů, kteří budou usilovat o prosazování pragmatického přístupu, o udržování mocenské rovnováhy, zkrátka o kissingerovskou reálpolitiku. Uvidíme, jestli je Západ ještě alespoň trochu vitální a schopen takové osobnosti vyprodukovat.
Šimon Miča
Rok 2024 jako rok konzervativní naděje
Rok 2024 utekl jako voda a nutno říci, že přinesl mnoho potřebných konzervativních změn. Pojďme se na ně společně podívat.
Šimon Miča
Trump a renesance západních hodnot
Donaldu Trumpovi to nakonec přece jen vyšlo. Po všem tom šíleném běsnění liberálů a progresivistů se vrací do Bílého domu někdo, kdo to s obnovou Ameriky myslí vážně.
Šimon Miča
Americké volby
Po čtyřech letech tu opět máme prezidentské volby ve Spojených státech amerických. Otázka je jasná: Zvítězí Donald Trump, nebo Kamala Harrisová?
Šimon Miča
Superbohatí se nebouří
Lidé, kteří mají majetky v hodnotách několika miliard dolarů, nemají důvod být nespokojení se současným statusem quo. Současný stav jim nadmíru vyhovuje.
Šimon Miča
V Rakousku vyhrál zdravý rozum
Minulou neděli se konaly volby u našeho jižního souseda. Pro někoho dopadly velkým překvapením. Pro lidi, kteří sledují rakouskou politiku již delší dobu, však vůbec ne.
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Ječící lidé si strhávali oblečení. Svědkyně líčí ohnivý horor v Mostě
Premium Inferno. Křičící lidé z hořící hospody vybíhali ven a strhávali ze sebe oblečení. Tak popisuje...
Ukrajina čelila náletu ruských dronů, v Kyjevě po útoku zemřeli čtyři lidé
V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva v sobotu brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Oznámil to šéf...
Donald Trump složí v pondělí přísahu. Kde a kdy ho sledovat živě v televizi?
Donald Trump složí 20. ledna slavnostní přísahu a stane se 47. prezidentem Spojených států. Do...
Výsledek konkurzu na ředitele DPP bude znám až na konci února, řekl Hřib
Výsledek výběrového řízení na generálního ředitele pražského dopravního podniku (DPP) bude oproti...
Schváleno. Izraelská dohoda o příměří s Hamásem začne v neděli platit
Izraelská vláda v noci na sobotu po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila...
- Počet článků 79
- Celková karma 16,48
- Průměrná čtenost 544x