Byla paní Šťastná šťastná?
Na svět přišla v našem hlavním městě v roce, ve kterém u našich západních sousedů začaly platit Norimberské zákony. V raném věku nevnímala, jak se mění hranice její rodné země. Velkou část dětství prožila ve válce. S rodiči a s kamarády mluvila česky, ale ještě než šla do školy, všude slýchala cizí řeč. Německy se musela učit od první třídy. I když se rodiče snažili co nejvíce ji chránit, poznala útěky do krytu, strach o své blízké, obavy z budoucnosti.
Po válce chtěla studovat a stát se lékařkou, ale nedostala doporučení na gymnázium, protože ve škole „něco nepodepsala“. Co to bylo, už nevím, moc o tom nemluvila. Šla tedy ve šlépějích své matky a přihlásila se na zdravotní školu v Berouně. Ze „zdrávky“ se ale časem stala škola pro sociální pracovnice, a tak maminka přestoupila na pražskou zdravotní školu. Po maturitě oblékla slušivou modrobílou uniformu s odznakem „Sloužím zdraví lidu“ a absolvovala „kolečko“ oční, plicní, kožní, gynekologie, rentgen, a pak nastoupila na dětské oddělení do nemocnice. Její maminka tam byla vrchní sestrou na interně a tatínek jezdil se sanitou.
Vdala se a čekala své první dítě. S manželem se těšili na miminko a do nového bytu, který můj děda pomáhal stavět. Miminko si moji rodiče ale domů z nějakých nešťastných důvodů z porodnice nepřivezli, a proto byt 2+1 nedostali. Na národním výboru jim sdělili, že když jsou tedy jen dva, stačí jim přece pokoj a kuchyň. Za rok jsem se narodila já, pak moje sestra, proto jsme se přestěhovali do bytu, kde měli jeden pokoj rodiče a druhý my dvě. Byt po čase rodiče vyměnili za stejně velký, ale rozdělený na tři pokoje. Nový, v paneláku, s výtahem a teplou vodou. Tatínkovi se do té „králíkárny“ moc nechtělo. Raději by koupil domek. Na sídlišti ale zůstali, tak si táta pořídil zahrádku s malou chatičkou. Tam relaxoval po práci v kanceláři a postupně se vypracoval na úspěšného pěstitele ovoce i zeleniny. Maminka z jeho výpěstků dokázala udělat kulinářské zázraky, a tak jsme se vlastně měli dobře a žili zdravě. S finanční pomocí dědečka naši koupili „embéčko“ šípkové barvy a začali jsme jezdit pod stan po vlastech českých i k moři.
Maminka po čase zatoužila pracovat u kriminální policie, ale nevzali ji, protože její strýc žil v Německu, západním. Tak zakotvila na dětském zdravotním středisku a pak v jeslích, před padesátkou si ještě zvýšila kvalifikaci a pár let před odchodem do penze byla vedoucí sestrou. V důchodu ještě „sloužila ve špitále“, pomáhala na stomatologii a občas chodila na brigády do nemocniční vrátnice.
Prožila celý život se svým prvním manželem, oslavili spolu diamantovou svatbu. Dožila se promoce svých dcer, narození vnoučat i pravnoučat. U stromečku s námi letos poprvé nebude. Nejmladší pravnouče už nespatřila.
Věříme, že šťastná byla.
Olga Medová
Sekáči jdou…
zpívala kdysi Eva Pilarová v roce 1968 v písni s textem Jiřího Štaidla. Sekáči chodili s kosou a bývali to junáci, štramáci, seklo jim to, prostě sekáči, nejen od toho slova sekat...
Olga Medová
Něpij, Jano, něpij vodu
Naši předkové museli popíjet notně... Pili mnoho moku z hroznů, dávali víno i dětem, bylo to bezpečnější, protože voda z veřejných studní byla často znečištěná, obsahovala bakterie úplavice a břišního tyfu...
Olga Medová
Chytrý, chytrá, chytré
Jedny české lázně lákají na chytrou dovolenou. Kdo by ale jezdil na hloupou dovolenou? Že by snad hloupý Honza vyvezl hloupou rodinu?
Olga Medová
Letní cesty II
Léto vrcholí, padají teplotní rekordy, očekávání těch, co se teprve někam chystají, se mísí se zážitky dovolenkářů, kteří se už vrátili.
Olga Medová
Nebe, peklo, ráj letních cest
Vzpomínky. Jugoslávie s rodiči a jejich přáteli, pro mě a sestru první móře! Radost! Plitvická jezera, tady se točil Winnettou!
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Padesátiletá voda. V obci Frahelž se Lužnice dostala na úroveň extrémního ohrožení
Sledujeme online Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala nad čtvrtečním...
„Hezká, ale blbá.“ Žen je na kandidátkách málo, na sítích často čelí nadávkám
Politika je doménou mužů. Potvrzují to i blížící se krajské a senátní volby. V Ústeckém kraji ženy...
Druhá polovina týdne přinese babí léto. Po víkendu bude opět pršet
Přímý přenos Po velké vodě Česko čeká slunečná polovina druhého týdne. Ve čtvrtek se sice místy může ještě...
Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce
Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...
- Počet článků 178
- Celková karma 13,81
- Průměrná čtenost 522x