Kdo neskáče není Čech?

Pár internetových povalečů si myslí, že česká kultura je v ohrožení. Nesmysl. Naletěli tak jako už mnohokrát. A nebo lžou. Úmyslně. Zřetelně uvádím, že se jedná pouze o úvahu.

Narodil jsem se sice v Československu, moji předkové pocházejí z různých koutů Rakouské monarchie a mou vlastí je nyní Evropská unie. Ale to nemění nic na faktu, že jsem Čech. A jsem na to pyšný.

Tak jako většina z nás jsem vyrůstal v prostředí, které kultuře nepřálo. Kdosi někde na nějakém ústředním či ještě ústřednějším výboře určoval co kultura je a co kultura není. A tak některé obrazy, knihy, písně, divadelní hry, architektura a film, byly zakázány, spáleny, zbourány či zničeny. Postiženi byli i autorky a autoři. Zákazy činnosti, věznění, vymazání z encyklopedií, vyhánění z domovů, pomlouvání a vraždění byly běžné prostředky všech spolupracovníků těchto hrůzných systémů, které naši kulturu prznili od roku 1939 do nedávna.

Když jsem byl o dost mladší než teď, bylo hodně divné hlásit se veřejně k nějakému náboženství. U nás v Mostě tehdy neexistoval ani jeden kostel. Zbourali nám totiž celé krásné město a v tom novém krabicovém, se lidé modlili pouze ve vilách bývalých uhlobaronů, v hospodách a doma. Nevadilo jim to. Protože lásku a víru Vám nikdo nezakáže. Je to totiž intimní věc každého jednotlivce. A tak přesto, že se tehdejší vláda mrzké lůzy nazývala ateistickou, vybudovala u nás nechtěně skutečnou sekulární společnost. Náboženství a víra jsou u naprosté většiny obyvatel Česka ignorovány a v případě těch moudřejších jsou považována za soukromou věc každého. A to je dobře. Má víra či nevíra je má věc. Jsem na sekulární Česko pyšný.

Český národ žádnou specifickou kulturu nemá. Má sice kulturní dědictví, které je inspirováno křesťanstvím, židovstvím, islámem a ateismem, ale to je sekulárním lidem buď jedno a nebo tomu nerozumí. Jediným neblahým dědictvím minulých vlád je teorie nenávisti a závisti. A teď jsme u jádra problému.

I já jsem pyšný na to, když vyhraje naše reprezentace v hokeji, tenise, fotbalu či v biatlonu. Mám radost z úspěchu lidí, kteří jsou ze stejného města jako já. Ale proč bych měl mít radost z toho, že prohrají sousedi? Obzvlášť v situaci, kdy se ani našim nedaří? Nemám radost z toho, že sousedovi chcípla koza nebo že mu usychají kaktusy.

A protože internetoví povaleči žijí v zajetí závisti a strachu z úspěchu souseda, šíří lži. Přesně podle staré bolševické teorie - Vy zase bijete černochy, nevidí problémy vlastní a hledají bubáky jinde. Zneužívání dětí v českých rodinách? To se nehodí. Radši si pustíme video ze Somálska. Neschopní vyjednavači ČR, kteří kdysi v Bruselu zapomněli na marmeládu a rum? To se nehodí. Radši obviníme z toho zákazu někoho jinde. A pokud jde o uprchlíky? Ty přeci ohrožují naší kulturu. Ano ohrožují. Kulturu závisti a nenávisti.

Jsem pyšný na to, že jsem Čech. Ale nebaví mě nenávidět. Radši se směji. A někdy neskáču.

Autor: Ladislav Matuška | úterý 8.3.2016 9:17 | karma článku: 15,71 | přečteno: 608x

Další články autora

Ladislav Matuška

Největší problémy dnešního světa mají kořeny v Islámu

Celý svět je víceméně ve válce. Není to viditelná válka konvenčních zbraní, ale obě strany konfliktu jsou zřejmé. Síly středověku se snaží porazit síly současnosti a ovládnout budoucnost.

15.8.2017 v 10:32 | Karma: 37,45 | Přečteno: 1653x | Diskuse | Politika

Ladislav Matuška

Jsme připraveni na miliony nových euroafričanů?

Do Itálie a následně dále do Evropy připlouvá za pomoci neziskových organizací typu Lékaři bez hranic a Jugend rettet tisíce nelegálních imigrantů. Tito lidé nejsou oběti války, nejsou chudí a nejsou vůbec v tísni.

8.8.2017 v 16:39 | Karma: 43,39 | Přečteno: 2854x | Diskuse | Politika

Ladislav Matuška

V Číně zemřel člověk

Je smutné, když zemře někdo známý a blízký. A když zemře někdo vzdálený, dá se jeho skon vždy nějak využít. A tak to bylo a je i v případě úmrtí čínského nositele Nobelovy ceny míru minulý týden.

16.7.2017 v 9:31 | Karma: 25,57 | Přečteno: 903x | Diskuse | Společnost

Ladislav Matuška

Kdo nesmrdí, není Čech?

Každé ráno. Na každém rohu v jakémkoliv městě v Česku je v okruhu minimálně jeden smrdící člověk. Celoročně. Tohle je fenomén.

11.7.2017 v 14:48 | Karma: 26,99 | Přečteno: 1655x | Diskuse | Společnost

Ladislav Matuška

Je to válka náboženská?

Dnes v noci v Londýně, nejbezpečnějším městě světa podle tamního starosty, zase vraždil zuřivý automobil. Svět jak jsme ho znali, je ve válce. Je potřeba si to přiznat.

19.6.2017 v 10:07 | Karma: 33,32 | Přečteno: 1249x | Diskuse | Média

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Lajna jako dar, gram za 2500. GIBS stíhá příslušníka justiční stráže kvůli kokainu

29. dubna 2025  17:29

Příslušník Vězeňské služby ČR z Olomoucka údajně prodával v pronajatém baru svým známým kokain....

Senátoři mají výhrady ke změně financování školních kuchařek či uklízeček

29. dubna 2025  5:10,  aktualizováno  17:05

Přímý přenos Kriticky se Senát postavil k vládou prosazované změně, podle níž by školní kuchařky, uklízečky a...

Žádnou dohodu jsme neměli, odmítl Souček tvrzení radního ČT Veselého

29. dubna 2025  17:03

Generální ředitel České televize Jan Souček v úterý na zasedání sněmovního mediálního výboru odmítl...

Útok na Litvu, Polsko? Bůhví. Rusko v létě cosi chystá v Bělorusku, varuje Zelenskyj

29. dubna 2025  16:51

Rusko v létě cosi chystá v Bělorusku, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj účastníky...

  • Počet článků 885
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Svět je nejlepší místo k životu. A já rád žiji.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.