Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Intuice a empirie ve vědě

Lze vědeckým objevem nazývat náhodně odpozorované zákonitosti, které můžeme využít, ale nedokážeme je uspokojivě vysvětlit? A můžeme tyto poznatky využít pro blaho lidstva?

Když jsem před čtvrt stoletím pracovala v laboratoři profesora Boldyreva na své diplomce, měla jsem jeden stařičký ručičkový voltmetr, který dost zlobil. Prostě v nejnevhodnější chvíli vypadl, ručička se zachvěla, padla na nulu a celé měření šlo do háje. Ze začátku jsem zuřila, požadovala opraváře, jiný přístroj a vůbec jinou práci. Samozřejmě, nic z toho jsem nedostala.

Nejsem technický typ a opravdu se mi nechtělo samotné do oprav přístroje zabředávat, když se do toho tenkrát nechtělo ani přivolanému elektrotechnikovi. Řekl: neopravitelné, vyhodit. Ale to bych neměla na čem měřit. A tak jsem měřila, třetinu pokusů kvůli kaprízům přístroje odepsala, učila se trpělivosti a všímala si. Zjistila jsem, co se s přístrojem děje těsně před výpadkem a co musím udělat, aby k výpadku nedošlo: přitlačit na tenhle potenciometr, povytáhnout připojení zdroje, zakvrdlat konektorem elektrody, ťuknout do sklíčka ukazatele... Podíl úspěšně doměřených pokusů se záhy zvýšil. Nepočítala jsem to, ale věřím, že statisticky významně. Když jsem po roce končila diplomku, byla jsem expert, každé měření, které jsem začala, jsem také dokončila. Přitom jsem neměla páru, co se v tom přístroji děje, proč vypadává a proč jsou moje intervence při měření účinné. Ani se mi to, popravdě, zkoumat nechtělo, tehdy mě zajímala aktivita enzymu, který jsem měla ve zkumavce. Nerozuměla jsem chybám přístroje, ale na empirickém základě jsem se je naučila eliminovat, nerozuměla jsem ani principům svých zásahů, ale bylo důležité, že to fungovalo. Byla jsem na sebe hrdá, připadala jsem si jako průkopník, který se nezalekl obtíží a dosáhl vytčeného cíle.

Je na tom něco špatně? Jistě že, správný vědecký postup by byl přístroj rozebrat, zjistit, které součástky jsou vadné a vyměnit je (dneska nejspíš vyměnit celý přístroj). Ale když nemám tu možnost, nemám prostředky nebo znalosti, znamená to, že nemůžu udělat vůbec nic? Jsou poznatky, získané empiricky, „náhodou“, méně hodnotné, než ty, které jsou podloženy vědeckými důkazy? Něco funguje, sice nevíme proč, ale je to nepopiratelný fakt, nebo je správně jen: "funguje to z určitých důvodů a zde jsou vědecké důkazy"?

Ve vědecké práci má svoje místo pozorování, popis probíhajícího děje i intuitivní zásah, experiment, jehož výsledek můžeme pozorovat a popsat, i když jej neumíme uspokojivě vysvětlit. Věda spočívá právě v tom, že se o vysvětlení pokoušíme. V historii byly přírodní vědy založeny hlavně na pozorování a empirii a nikdo nezpochybňuje historické osobnosti a dodnes platné objevy, jako například Archimédův zákon, astronomická pozorování Galilea, Newtonovy zákony jako nevědecké.

Dnes bez drahých přístrojů a zprostředkovaných informací pomocí dat, které jsou pro lidské smysly nedosažitelné, neobjevíme nic. Když nějaký jev nemá racionální vysvětlení, nelze jej změřit, materializovat a definovat, je to pravděpodobně podvod. Chybí pokora a úžas před neznámým a nepochopitelným.

Opravdu je to tak? Nějak se mi s tím nechce smířit. Proto mám ráda Sci-fi literaturu. Každý správný vědec by měl číst Sci-fi. Aby alespoň v koutku jeho mysli vězela pochybnost, jestli náš způsob vědeckého myšlení je ten jediný správný.

 

Autor: Milena Matejovičová | pondělí 17.8.2015 12:12 | karma článku: 12,43 | přečteno: 409x
  • Další články autora

Milena Matejovičová

Rozhovor primáře Erbena. Hon na pravdu nebo jen marketingový tah?

Věřím tomu, že farmaceutický průmysl má dlouhé prsty, kterými zajišťuje ochranu svých investic a zisků a jistě se zasloužil o zpochybnění a zatracení informací a metod, které se farmaceutickým firmám nehodí do krámu.

9.1.2016 v 12:19 | Karma: 9,55 | Přečteno: 757x | Diskuse| Společnost

Milena Matejovičová

Jak se pomalu a spolehlivě zabít - obyčejným jídlem

Nepíšu zde o jedech, různých náhražkách či „éčkách“, kterými nás obohacuje potravinový velkoprůmysl, ale o tom, že velké zdravotní riziko může představovat i obyčejné jídlo. Stačí, když je ho moc.

8.10.2015 v 20:11 | Karma: 19,85 | Přečteno: 1333x | Diskuse| Věda

Milena Matejovičová

Úvaha o nelehké úloze šéfů

Jedna starší úvaha, iniciovaná před několika lety snahou změnit svoje pracovní podmínky, která opět začala být aktuální, tentokrát na jiném pracovišti a z pohledu jiného zaměstnance. A napsala bych to znovu skoro stejně!

6.10.2015 v 16:11 | Karma: 11,27 | Přečteno: 1768x | Diskuse| Společnost

Milena Matejovičová

Pomoc nemá být zadarmo

Když člověk dostane něco zadarmo, neváží si toho. Začne to brát jako samozřejmost. Pokud mu je takový dar odejmut, bere to jako křivdu. Jinak to nebude ani s lidmi, kteří nyní natahují dlaně pro pomoc v Evropě.

5.9.2015 v 14:13 | Karma: 31,56 | Přečteno: 1258x | Diskuse| Společnost

Milena Matejovičová

Boj o patent na zdraví - dvojsečná zbraň intervenční prevence

„...a ještě si zajdete na mamografii“, dodala závěrem každoroční preventivní gynekologické prohlídky lékařka a začala vypisovat žádanku.

28.8.2015 v 18:05 | Karma: 13,55 | Přečteno: 407x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 771x
Jsem člověk, žena. To je jediná charakteristika, se kterou bude pravděpodobně souhlasit každý i při letmém setkání. Jsem tvořivý a kreativní člověk, zajímá mě výtvarné umění a textilní tvorba, ani literatura včetně vlastních pokusů o umění mi není cizí. Zajímá mě psychologie - i alternativní metody, přemýšlím nad možnými cestami budoucího vývoje společnosti a civilizace, nad otázkami smyslu lidské existence, nad rolí různých kultur a náboženství. Mým povoláním je zkoumání chemických procesů v živých strukturách, shromažďování a předávání znalostí o této oblasti. Jsem tedy umělec, řemeslník, spisovatel, filosof, učitel, vědec? Každou z těchto dalších charakteristik je nutné ověřit delším pozorováním a stejně by asi různí pozorovatelé došli k různým závěrům. Záleží na úhlu pohledu. Chci se tu podělit o svůj úhel pohledu na otázky vědeckého pokroku v medicíně a přírodních vědách, otázky, které se bezprostředně dotýkají každého člověka na této planetě, otázky, které mají přímý vliv a dopad na tělesnou i duševní integritu každého jedince, otázky, kterými jsme zvyklí jen málo se zabývat.

Seznam rubrik