Martin Tuma
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
- Počet článků 124
- Celková karma 24,31
- Průměrná čtenost 1485x
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír
Oblíbené stránky
Martin Tuma
HateFree kulturák
Nemám nic proti tomu, když kdokoliv koná dle svého uvážení dobro, pokud to koná za svoje. Ale profesionální dobroserové a obzvláště novodobá inkvizice mne doopravdy štve. I když tak koná za moje peníze, nekoná tak mým jménem!
Martin Tuma
Význam kvalitního zakletí pro hladký chod moderní společnosti
Záznam přednášky arcimága Kýhovýra Zcestyhusy na 306. Panmagické konferenci. Zakletí jako prostředek zvýšení genetické diversity Zakletí jako prostředek sociální mobility Zakletí jako prostředek udržení status quo ve společnosti
Martin Tuma
Vánoční večírek 2014 aneb jak jsme zapařili
Po pravdě zřejmě bychom dokázali říci, v čí hlavě se idea večírku zrodila, ale pro jistotu se tváříme, že nás to napadlo tak nějak všechny společně. Prostě uděláme firemní večírek, abychom tak nějak utužili tu pracovní morálku a udělali team building a trošku zachlastali. Koho napadl Steak House Monte Bú to nevíme a dotyčný na večírek nakonec stejně nedorazil.
Martin Tuma
Při koupi bramborů chtěj znát IQ sedláka
V rámci projektu pro rozvoj vesnice a dále ve spolupráci s dotačním programem folkloristiky se nám v letošním roce za pomoci štědrých dotací EU konečně podařilo založit Výzkumný ústav moudrosti lidové, zkráceně VÚML, v rámci kterého provádíme validaci pradávných příslových na současnou dobu. V předvánoční době jsme se rozhodli testovat rčení: ”Čím blbější sedlák, tím větší brambory.”
Martin Tuma
Rytířů Jedi je u nás více než Romů – co s tím?
Toto zjištění je políček do tváře všem kritikům zbytečnosti sčítání obyvatel. Jak jinak bychom se mohli vůbec dozvědět o existenci tak početné minority, která byla doposud ukryta před zraky všech komisí a vrcholných orgánů, starajících se právě o blaho minorit. Všechny problémy Jedi mohly nepozorovaně doutnat a pak vybuchnout, nebýt právě sčítání. Miliardy jsme nevyhodili oknem nadarmo, ale co s tím dále?
Martin Tuma
Jízdenka na Titanic za 90 000 000 000 Kč
Máme na stole nabídku, která se neodmítá. Za pouhých 89,5 miliardy našich peněz můžeme být součástí katastrofy století. Něco jako byl Titanic, též označovaný za nepotopitelného. Ovšem nebude to jízdenka první třídy, ale spíše třetí.
Martin Tuma
Romové – Zaprvé sebrat dávky a co pak?
Jiří Paroubek kdysi napsal, že sociální dávky a jiná podpora jsou v podstatě výpalné, které platíme nepřizpůsobivým, aby byl od nich pokoj. Jenomže náklady na vyplácení výpalného se zvyšují a co budeme dělat, až na to prostě nebude? Přestaneme platit a co pak? Bude dost věznic?
Martin Tuma
Ochutnávka chilli II – Na vlastní jazyk
Před časem jsem se opět pobavil líčením zážitků obyvatele New Yorku, který se nechal v Texasu zverbovat jako porotce v soutěži ve vaření chilli. Od kamaráda jsem dostal sazeničky přímo ze Sumatry a včera nastal čas vyzkoušet kvalitu produkce. Na vlastní jazyk.
Martin Tuma
Dilema bojového pilota nad Libyí
Hadrníci na jeepu s kulometem nalevo, hadrníci na jeepu s kulometem napravo. Teď babo raď, po kterém z jeepu mám zahájit palbu.
Martin Tuma
Ještě dýmá Fukušima
Na jednom konci světa se otřese země a u nás vyletí cena proudu do výšin. Vítejte v globalizovaném světě po Fukušimě.
Martin Tuma
Kaddáfí - hořký konec jednoho plukovníka
Muammar Kaddáfí ještě dýchá, jí a pije, chodí a mluví, ale již je mrtvý. Bylo o něm rozhodnuto a jeho naprostý konec je jenom otázkou času - USA a EU mají zájem o ropu a už jasně daly najevo, čí straně stojí.
Martin Tuma
Jak rázně vylepšit vzdělání Romů
Recept na to je velmi prostý, naprosto nechápu, proč si s tím tollik neziskovek i ziskovek láme hlavu. Pokud chcete vědet jak na to, čtěte dále.
Martin Tuma
Alternativní pohled na možnou příčinu nepokojů v Arábii
Jistě to znáte z médií. Jasmínová revoluce, která začala v Tunisu a záhy se přelila do Egypta, Jemenu, Bahrajnu. V Libyi se celkem regulérně válčí. Mnoho lidi mudruje o příčinách a já bych Vám rád poskynul alternativní pohled ....
Martin Tuma
Fúzujem, fúzování milujem
Termonukleární fúze může být v budoucnu prakticky neomezený zdroj čisté energie. Pojdmě se blíže podívat, jestli je opravdu nutno stavět obrovksé, technicky a finančně náročné zařízení jako NIF nebo ITER, anebo můžeme najít "fintu", jak to zprovoznit za pokojových podmínek.
Martin Tuma
Dělají si z nás soudci legraci?
Už dlouho mně tak něco nenadzvedlo jako dnešní zprávy: Na jedné straně postarší myslivec, který chránil svůj majetek a brokovnicí zranil "nevinnou" dívku v autě dostal 6 let. Na straně druhé zhulený boreček přejede na chodníku starou paní a dostane 3 roky.
Martin Tuma
Koho letos volit
Je to jasné – podpořím stranu, která zruší poplatky na veřejných záchodcích. Právo na důstojné a kulturní vyměšování nesmí být jenom výsadou bohatých. Kdo stojíte o zdůvodnění, pokračujte prosím ve čtení.
Martin Tuma
Jaké auto bych si přál mít
Možná jste nad tím též přemýšleli, jaké auto si koupit, jaká technologie bude výhodná, co se prosadí. Budou to auta na zemní plyn, elektromobily, na vodík? Zkusil jsem si udělat seznam, toho, co bych od auta chtěl. Takže můj vysněný vůz je následující:
Martin Tuma
Zase díra v Internet Exploreru - nikdy nekončící příběh
Poslední díra v Internet Exploreru pod označením MSA-981374 je nebezpečná tím, že umožňujě útočníkovi spustit program na Vašem počítači. Týká se verzí 6 a 7 a nezadrží ji ani přísné restrikce v nastavení Bezpečnosti. Nebezpečnější ji dělá i fakt, že se po internetu vesele šíří v hackerském frameworku Metasploit.
Martin Tuma
Příliš drahé zbytečnosti – když jde o život II
Ve svém předchozím článku na toto téma (zde jej najdete) jsem použil zkratku mezi výrobou biopaliv z potravin a vůbec zemědělskou politikou Unie na jedné straně a hladomorem v rozvojových zemích na straně druhé. A dostal jsem od čtenářů za uši, oprávněně, to uznávám.
Martin Tuma
Příliš drahé zbytečnosti – když jde o život
Každých 5 sekund zemře jedno dítě kvůli hladu. Než se dočtete na konec tohoto odstavce, bude to další malé dítě, které mělo smůlu. Narodilo se na špatné adrese. Narodilo se ve špatný čas, kdy jídlo pro něj skončilo v nádrži některého z evropských vozů. Ano, současná zelená politika biopaliv si v ničem nezadá s řízenými hladomory v komunistické Číně nebo Svazu Sovětů v minulém století. Tak, teď – je konec odstavce a umřel další malý človíček.
Martin Tuma
Sprav to Bille, aneb díra v Internet Exploreru 2
Poté, co minulý pátek německý spolkový Úřad pro informační bezpečnost oficiálně doporučil přejít na jiný prohlížeč než je IE, narostl počet stažení Firefoxu z Německa přes víkend o 300 000. Tuto středu se k tomuto doporučení přidala i francouzská vládní organizace CERTA. Jistěže neexistuje absolutně bezpečný prohlížeč, ale co je moc, to je moc. Pokud jsou open source prohlížeče záplatovány obvykle do jednoho dne, Opera to zvládá do dvou dnů a Safari do pěti, je ostuda, že se IE pod 9 dnů nedostane. Ani u tak kritické chyby, jakou tam má teď.
Martin Tuma
Kritická díra v Internet Exploreru
Jestli chcete přispět na živobytí kyber zlodějům, je bezhlavé používání Internet Exploreru pro přístup do banky tou nejlepší volbou. V minulých dnech totiž vyšlo najevo, že Internet Explorer verzi 6, 7 a 8 od firmy Microsoft má v sobě velmi kritickou díru, podle hodnocení Secunia nejhorší z možných. Přišlo se na to jako obvykle víceméně nahodou, to když Čína zatoužila po datech z disidentských Gmailů. Při hackerském útoku byla zřejmě použita právě tato díra k získání přístupu na loginy a hesla nejen k Gmailu, ale i k celé řadě dalších věcí.
Martin Tuma
Příliš drahé zbytečnosti
Kolem nás je spousta věcí, které e svému životu nepotřebujeme, ale rádi si je dopřejeme, neb je náš život s nimi lepší. I když se nám to může zdát drahé, máme volbu si je dopřát nebo odmítnout a potom platíme cenu, kterou tyto zbytečnosti stojí. Problém nastane, když nám to někdo "osvícený" přikáže zákonem, to jsou příiš drahé zbytečnosti.
Martin Tuma
Ochutnávka chilli
Po dlouhém zvažování a přemítání jsem se nakonec rozhodl publikovat zde něco, co mi přislo poštou už před velmi dlouhou dobou. Přivedla mne k tomu zkušenost z nejmenované restaurace, kde jsem si objednal nepálivé buritos. Po prvním soustě jsem měl pocit, že mi to speklo jazyk a měl jsem strach vydýchnout, aby to manželce nespálilo vlasy. Tedy mám pro onoho ochutnávače velké pochopení. A jako obyvkle, u podobných článků postupujte jako při práci s ředidlem, nejezte, nepijte a pokud si porpskáte monitor - já vás varoval.
Martin Tuma
Geopatogenní zóny - zabijáci elektroniky
Již velmi dlouho se vědci mezi sebou přou o existenci nebo neexistenci tzv. geopatogenních zón a jejich účinků na živé organismy. Především z toho důvodu, že tyto zóny je obtížné detekovat a ještě obtížněji lze jejich účinky prokázat. V nedávné době ale agentura DARPA (Defense Advanced Research Project Agency - úřad, který koordinuje výzkumné a vývojové úsilí celé řady oblastí pro Pentagon) odtajnila výsledky interdisciplinárního výzkumu právě v této oblasti.
předchozí | 1 2 3 4 5 | další |