Praha v dostřelu a další jobovky (Radar news 09/09)
Praha v dostřelu
Začneme s těmi špatnými zprávami. Zřejmě jsme v dostřelu Iránských raket, anebo tam do dvou let budeme. I když blokáda KLDR jako prevence vývozu jejich raketové techniky poměrně funguje, nedá se zabránit, aby školily ve svých zařízeních odborníky z jiných zemí. Podle Uzi Rubina, zodpovědného v Izraeli za vývoj protiraketové obrany země, v současnosti Írán právě díky inženýrům a vědcům vyškolených v KLDR vyrábí novou generaci raket Sejjil – 2 s doletem 2000 km (podle ruských zdrojů 2500 km) s hlavicí o váze 1000kg (nejlehčí atomovka, kterou jsou schopni v současnosti Íránci vyrobit). Možná bychom se konečně měli rozhoupat, jestli postavíme radar nebo raději mešity a nakoupíme modlitební koberečky. A možná už je pozdě, vzhledem k tomu, že je velmi reálný přesun zařízení od nás na Balkán nebo do Turecka.
Celou zprávu naleznete zde: http://www.defense-update.com/analysis/analysis_can_irans_missiles_target_europe_070809.html
Iron Dome na rozcestí
Další špatnou zprávou je to, že se Izraelcům nedaří pokročit se svým systém Arrow 2 Arrow – 3. Poslední testy nedopadly dobře, na Americké střelnice se raketám nechce komunikovat s řízením střelby. Možná i proto se ozval Rayethon s nabídku úpravy raket SM-3, tedy těch co se v minulých měsících tak dobře osvědčily při námořních testech Aegisů jako THAAD prostředků. Nově bude možno mít SM-3 v pozemních stanovištích a napojeny na zbývající Izraelské systémy Iron Dome. Samotný Iron Dome pro ničení taktických raket, tedy arzenálů. Jímž disponuje na severní hranici Izraele Hizballáh, pokročil, IDF má k dispozici první plně vyzbrojený a operační pluk k nasazení kolem Aškelonu a na severní hranici.
První výstřel ABL
ABL – tedy Air Borne Laser má za sebou další významný krok. 10.8. letoun ze základny Edwards úspěšně detekoval cvičnou střelu z ostrova San Nicolas, detekoval povětrnostní situaci a úspěšně simuloval sestřel rakety – místo vysokoenergetického laseru ozářil čidla na raketě nízko výkonovou náhradou. Ostré střelby tohoto systému mají proběhnout do konce roku a o výsledcích vás budeme informovat.
Zdroj: http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=43&item=796
MOP pro Írán
Big A (Mahmúd Ahmedínežán), toho času zase šéf Íránu se rozhodl povolit vstup inspektorům z OSN do jaderných zařízení, na oplátku za to chce po OSN rezoluci, která zakáže útok na tyto zařízení, využívané samozřejmě k ryze mírovým účelům. Okolní arabské státy bez ohledu na toto tvrzení nakupují Patrioty 3 verze GEM, které by měly být schopni zachytit taktické rakety. Nová americká administrativa je oproti tomu otevřená k dalšímu jednání, nicméně mají jasné datum, kdy diplomacie končí – je jím 1. srpen 2010. Tehdy má letectvo obdržet novou dodávku MOPů, tedy Massive Ordnance Penetrator, nové bomby schopné doručit ostrou diplomatickou nótu i skrze 60 metrů armovaného betonu. 15 ti tunová bomba s 2,5 tuny výbušniny má GPS navedení a pasuje tak akorát do neviditelného bombardéru B2. V souvislosti s tím, že Rusové ještě pořád Íráncům nedodali a možná ani nedodají jejich systém S-300, bude mít Big A celkem potíže si svoje atomové reaktory nechat někde pojistit.
K této zprávě se váže i uzavření kontraktu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na nákup ruských bitevně dopravních helikoptér. Jednoznačně se jedná o kompenzaci toho, že Rusové nebudou prodávat zbraně Íránu, protože vzhledem Saúdové mohou ty vrtulníky mít tak pouze na výstavu nebo jako humanitární dar nějaké africké vládě, se zbytkem jejich výzbroje jsou totálně nekompaktibilní.
Vyhoštění vojenských přidělenců
A poslední dobrá zpráva – nedávno jsme vyhostili dva ruské diplomaty, kteří, což se ale samozřejmě prokázat nepodaří, se významně podíleli na financování a organizování vlivové kampani proti umístění amerického radaru v Brdech. Už bylo načase, škoda že tu zůstalo dost UI (ve slangu tajných služeb od dob SSSR – užitečných idiotů), kteří budou pokračovat klidně zadarmo. Nejspíše až do okamžiku jejich osvícení. Nezbývá doufat, že se bude jednat o osvícení metafyzické, nikoliv fyzické atomovým výbuchem.
Martin Tuma
Akvaristika na oběžné dráze

Pokračování povídání z knihy „Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“ – co se na papír nevešlo. Dneska zabrousíme mezi akvaristy, protože ryby by mohly sytit kosmonauty. A taky je to vodní obdoba laboratorních myší.
Martin Tuma
Čas na povídání o čase

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak funguje čas? Že se v časoprostoru všechno pohybuje přesně rychlostí světla? Pokračování knihy Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír aneb co už se na papír nevešlo.
Martin Tuma
Čas udělat EU pá-pá

Můžeme vést debaty o výhodách a nevýhodách našeho členství v EU, ale jako o všem nakonec rozhodnou naše peněženky. A také naštvanost lidí na byrokraty a nesmysly z EU.
Martin Tuma
Kdo vyhraje: evropský rytíř, nebo japonský samuraj?

Pokus o zodpovězení odvěké otázky: Evropský rytíř s mečem a štítem, nebo japonský samuraj s katanou? Kdo vyhraje? Báječný námět na flamewar, že ano? Tak zkusme přinést něco málo historických důkazů.
Martin Tuma
Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Když se bavíme o použitelnosti F-35, obvykle se zmiňují závislost na náhradních dílech, servisu, updatech softwaru... Ale ta závislost je mnohem, mnohem hlubší.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka
Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...
„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský
Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...
Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...
- Počet článků 134
- Celková karma 18,30
- Průměrná čtenost 1405x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír