Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

100.výročí dvojího povstání šampaňského lidu

        Letos na jaře je tomu sto let od „dvojího“ povstání vinařů kraje Champagne. Tradiční bublinkový nápoj známe všichni, jeho historie už tak známá není. Bublinkové víno existovalo dávno před Domem Perignonem, ale ještě to nebylo to pravé šampaňské. Jeho svěžest a aroma rychle vyprchaly, a tak se muselo co nejdřív strčit do lahví. Na to však bylo příliš mladé, a tak chtělo rychle ven. Rozbíjelo tenké lahve anebo vystřelovalo špunty. Vinaři o něm  říkali, že je ďábelské anebo skoč špuntové.

        

První člověk, kterého napadlo, že s tím něco udělá, byl právě benediktin Dom Perignon. Zpočátku se jen snažil, aby lahve nestřílely. Použil na ně silnější sklo a korkový špunt připevnil provazem namočeným v oleji. Po nějakém čase chtěl bubliny v lahvi udržet popužitím vhodnějších odrůd a technologii postupně zdokonaloval. Šumivé víno konečně v lahvích vydrželo a nikam neutíkalo. Legenda ovšem vypráví poněkud záživnější historku: Šampaňské pro velký svět objevili Angličané, kteří v Champagne nakoupili víno v sudech, protože doprava v lahvích byla problematická. Nechali ho tam přes zimu a na jaře, když se oteplilo, začalo víno opět kvasit, sudy bouchaly a pravé šampaňské bylo na světě. Prvním velkým konzumentem byla milenka krále Ludvíka XV. madame Pompadoure. Kupovala 200 lahví ročně a prohlašovala, že je to jediné víno, po jehož vypití je opilá žena stejně krásná jako zastřízliva.  

            O dvě stě let později to v kraji šampaňském bouchalo zase.  V roce 1911 zde zuří dvojí boj. Jeden vedou vinaři z Marne proti obchodníkům, druhý vinaři z Aube za znovu zařazení do oblasti Champagne Tento departement byl vládním dekretem ze 17.prosince 1908 z této oblasti vyčleněn, naopak přiřazen byl departement Marne a část Aisne. Pojďme nejdříve k vyhoštěncům z Aube. Po dvou letech poctivých písemných žádostí vinaři zjistili, že to nemá cenu a vyhlásili daňovou stávku. V některých obcích se srocují davy a městští zastupitelé raději podávají demise. Vinaři pobíhají ulicemi a mávají rudými prapory, což je ostatně ve Francii letitým zvykem. 19.března se v Polisot shromáždilo na 4 tisíce vinařů. Dávají se na pochod směrem k podprefektovi Bar-sur-Seine, aby mu předali demise městských radních. Někteří vinaři byli ozbrojeni malými hrobkovacími motyčkami, které narovnali a zabrousili do špičky, aby jim v případě potřeby mohly posloužit jako kopí.

        Ve stejný den pochodovalo na podprefekturu v Bar-sur-Aube sedm tisíc lidí s daňovými formuláři. Nespokojení vinaři pak formuláře před úřadem zapálili spolu s figurínami předsedy Rady a senátora za departement Marne. Mávali přitom cedulemi s nápisy „Champagne patří Champaňanům!“. Ovšem největší demonstrace  se odehrála 9.dubna v Troyes. V ulicích a na náměstích se tísnilo dvacet tisíc lidí! Nakonec, vinařských obcí je v Bar-sur Aube na dvě stovky a v Bar-Sur-Seine tři sta. Představte si ty průvody, které táhly na Troyes pěšky celé dva dny! V rukou své upravené motyčky, brašny a soudky, někteří třímali rudé vlajky či krepové trikolory a každému byl přidělen kulatý odznak s vyrytým nápisem „Champaňané jsme byli, Champagnané jsme, Champaňany zůstaneme a tak to bude.“ A když pochod, tak hudba, a když hudba, tak Internacionála, což je ve Francii také letitým zvykem. Polehčující okolností budiž, že se hrála vinařská verze. Vinaři nakonec svá motyčková kopí nemuseli použít. Úřady se zlekly a 11.dubna senát rozhodl ve prospěch vinařů z Aube: odstoupil od dekretu, který departement Aube vyřazuje z oblasti Champagne. Teritoriální omezení prý „zasévalo nesváry mezi Francouzi“. A jak dopadli sousedé z Marne?

           Po fyloxerické krizi přiváželi obchodníci do regionu vína z Tourraine, Roussillonu a ze Španělska. Drobní majitelé nedávno obnovených vinic se museli spokojit s pouhým prodejem svých hroznů za cenu diktovanou obchodníky. A to nestačilo ani na přežití. Vinaři byli tak naštvaní, že přeskočili formální vyjednávání a šli rovnou na věc. V obci Damery nejprve vyplenili dům jednoho z obchodníků. To víte, ono takové vinné rabování má něco do sebe. Byl leden, ve sklepích docela teplo, mladého vína bylo dost, a tak se nazítří opět všichni hezky sešli a vzali si sebou i manželky. Dav si to namířil ke sklepům jistého pana obchodníka Bertheta. Pro případ, že by museli jeho sídlo obléhat, táhli sebou několik kanonů, kterými jinak stříleli do mraků přinášejících krupobití. Páni domácí ale utekli, a tak rebelanti zničili dvě stě sudů a nechali z nich vytéci šest tisíc litrů vína. Když dílo zkázy dokončili, zazpívali si  Internacionálu, aby nevyšli ze cviku, a odešli.  Alespoň ti, kteří ještě mohli chodit. Jenže vláda na ně za pár dní poslala vojsko. Nu což, vinaři se ozbrojili vším, co měli po ruce. Do předních linií postavili protikroupová děla a za nimi stáli pěšáci s předělanými hrobkovacími motyčkami. Namísto barikád posypali ulice střepinami z rozbitých lahví, aby zabránili útokům jízdy. Ovšem ani tady ke skutečnému boji nedošlo. Obě strany na sebe jen pokřikovaly. Vydrželo jim to až do dubna, kdy vláda vydala přísné nařízení ve prospěch místních vinařů.

               V obou departementech tedy vyhráli vinaři. Připijme si tedy o sto let později pravým šampaňským a vzpomeňme si na ty, kteří o dobré jméno šampaňského bojovali motyčkami a kanony. Možná nám bude víc chutnat.

 

 

Autor: Martin Severa | pátek 18.3.2011 22:14 | karma článku: 8,68 | přečteno: 1128x
  • Další články autora

Martin Severa

Víno prodávané v supermarketu obsahuje mléko

Víno je živý organismus. Obsahuje několik stovek různých druhů látek, většinou ve stopovém množství, které neustále bojují mezi sebou a rvou se i o trochu toho kyslíku, který v lahvi zbyl. V aroma pak cítíme látky, které ve víně nejsou, přesto je víno umí velice přesvědčivě napodobit: citrusy, fialky, lesní ovoce, kopřivy atd. V chuti pak nalézáme hořkou čokoládu, sušené švestky, ostružiny či višně. A ochutnáme-li po roce stejnou šarži, víno nikdy není stejné. Mění se. Někdy zvítězí sušené švestky nad lesním ovocem, někdy se objeví zcela jiné aroma a jiná chuť – výsledek toť boje mezi konkurenty. Jedna z látek, která ve víně nikdy nevznikne je mléko. A přesto se na jedné lahvi tuto informaci dočtete. Zakoupil jsem ji v prodejně Tesco v Dolních Břežanech. Chablis, dovoz z Francie (jak jinak). Jednoduché víno, které si na nic nehraje, příjemné denní pití. A asi také hodně zdravé, ovšem nikoli kvůli vitamínům či taninům. Na zadní pomocné etiketě pro české spotřebitele je napsáno: obsahuje siřičitany a mléko. To první slovo je v pořádku, to druhé práce diletanta. Aniž bych něco vysvětloval, uchýlím se k prosté citaci: „Jablečno-mléčné kvašení je biochemický proces, při kterém se mění kyselina jablečná na kyselinu mléčnou a oxid uhličitý.“ Nutno dodat, že tento proces může, ale nemusí ve víně nastat – vše záleží na vinaři. Marně jsem tuto větu citoval osobě mně blízké, vína neznalé. „Já prostě víno s mlékem pít nebudu,“ zněla odpověď. Zaklínadlo „psali to přece v novinách“ pořád platí. Jediné, co mne může těšit, že dovozce Neubauer a syn, který na svých stránkách tvrdí, že chce být mezi nejlepšími co do výběru vín, spolehlivosti a servisu, si alespoň trochu nařezal větev, na které sedí. Neboť právě on je za takovou informaci zodpovědný. A potravinářská inspekce? Ta má dost starostí s falešnými lhůtami spotřeby, salámy bez masa či jogurty „bez tuku se zvýšeným obsahem vitaminu A“. Dodatek: Obchodníci brutálně hřeší na to, že českému národu je úplně jedno, co jí a pije, hlavně když to moc nestojí. Jídlo je primárně na to, aby se jím zacpal žaludek a víno na to, aby se motala hlava. To, že by mohlo vkládání uhynulých živočichů do dutiny ústní či polknutí ušlechtilé tekutiny zvyšovat kvalitu života, nás ještě nenapadlo. Jistěže, šetříme všichni. Jenže potraviny nám projdou celým tělem. Tak se k nim chovejme s úctou. Martin Severa

20.2.2012 v 21:27 | Karma: 5,55 | Přečteno: 1517x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Pryč s českým Merlotem, ať žije Vavřinec a vlašský salát se dvěma r

Můj dědeček byl ročník 1897 a svou pubertu strávil v zákopech na frontě. Můj otec 1927 a pubertoval za okupace. Moje puberta pak přišla se vstupem Varšavských vojsk, což byla docela „výhoda“, protože jsme byli na jedné názorové lodi s rodiči a nadávali na Rusáky. Když jsme je porazili v hokeji, vzájemně jsme se objímali a na pubertální odpor nebyl čas. Ani v následné normalizaci. Čímž ovšem nechci popírat obsah filmu Občanský průkaz, kde nespoutanému řádění hormonů nezabránil ani tatínek hrdina. No, lepší generační posloupnost byste si nemohli přát...

8.1.2012 v 22:59 | Karma: 15,70 | Přečteno: 972x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Voda pro psa a světová česká kuchyně.

První restauratér, který si dal jako moto svého byznysplánu „Pro zákazníka všechno“, byl Caesar Ritz. Shodou okolností jsem nedávno navštívil jeho rodnou vísku Niederwald ve švýcarském kantonu Walis, tak si to pamatuju. A vy si možná pamatujete na obdobný slogan, se kterým přišli za socialismu naši soudruzi. Náš zákazník náš pán. Jenže křičet do světa nějaké heslo nestačí. Navíc, u nás to tehdy bylo dosti složité, protože v červenci se namísto sezónní zeleniny podávala čalamáda, a co se neprodalo v pátek, z toho se v pondělí udělal český karbanátek.

5.1.2012 v 20:43 | Karma: 19,35 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Svobodu medvědům

Existuje typ vína, pro které se nadchnete v místě. Když ho přivezete domů, bezradně sedíte nad otevřenou lahví a po odchodu hostů, kteří si raději řeknou o kávu, ho vylejete do záchodu. Pro mnohé je takovým příkladem řecká retsina či jiné nápoje, například aperitiv uzo nebo francouzský pastis. Mluvím tady o chuťových zvyklostech nikoli o nekvalitních nápojích. V domorodém kraji mají tradici a nám nechutnají, protože jsou jiná. Jiný je ale i svět, který je obklopuje. A když se vydáváme do neznámých krajů, chceme ten svět přece poznat, odnést si zážitky a podělit se o ně se svými přáteli. Většinou se tak děje prostřednictvím fotografií. Já to zkouším s vínem. Když se napiju, vybaví se mi vůně toho kraje a ve svém vnitřním světě si díky chemickým procesům prožiju hezké chvíle intenzivněji než při pohledu na nevonící fotografii. A vůbec mi nevadí, když mým hostům víno z onoho kraje nechutná. Oni tam nebyli.

4.1.2012 v 23:01 | Karma: 9,26 | Přečteno: 789x | Diskuse| Ostatní

Martin Severa

Mýtus jménem Moravské sudové

10.dubna 1663 seděl třicetiletý anglický prozaik Samuel Pepys v krčmě Royal Oak Tavern v centru Londýna a popíjel jako už tolikrát víno. Do svého deníčku si tehdy poznamenal: „Pil jsem francouzské víno zvané Ho Bryan, které mělo tak jedinečnou chuť, že jsem se s podobnou nikdy nesetkal.“ Ano, pan Pepys pil víno z dnes proslulého Chateau Haut Brion a byl první člověk, který označil víno z Bordeaux jménem usedlosti, kde bylo vyrobeno. Chateau Haut Brion je tak dodnes prototypem vína typu Chateau.

5.4.2011 v 10:06 | Karma: 16,08 | Přečteno: 1394x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 19 lidí

1. května 2024  9:09

Nejméně devatenáct lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom místní...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1434x
Narodil jsem se vinařském kraji a dodnes tam bydlím. Víno jsme poznal i z pohledu francouzského konzumenta, když jsem před časem učil na lyceu v jihofrancouzském Nimes. Ten o něm ví mnohem víc než to, že se po něm točí hlava. Vždyť víno je tam součástí tělesné kultury. Chci, aby tomu tak bylo i u nás. Aby český spotřebitel už nebyl obětí marketingových hrátek obchodníků. Aby pochopil, že víno není to samé jako nápoj vinného typu.

Seznam rubrik