Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zombie útočí!

"Mestečko Bangor sa pripravuje na inváziu oživených mŕtvol, tzv. zombíkov. Nejde o vtip, ani o zlú reklamu. USA postihol zombie teror..." Tuto senzační zprávu vydal 25. června 2012 slovenský server aktuality.sk a dovolil jsem si ji nekazit překladem. V samotném článku pak jeho autor pojednal o vyděšených Američanech, kteří se připravují na invazi zombií. Ta byla způsobena virem dovlečeným z Jamajky, který mění infikované lidi na zombie a ti pak kousnutím infikují další a další. Panice podlehla celá společnost, protože cvičení se účastnili záchranáři, nemocnice, hasiči i policie!

Už dříve jsem zaznamenal zprávu o lidech, kteří jsou ochotni platit za „zaručeně funkční“ zombie pušky, což mne vedlo k filozofické otázce, zda by kritériem pro vydání zbrojního průkazu nemělo být IQ dosahující alespoň úrovně průměrného kokršpaněla. I přesto se mi nezdálo, že by se mohla zbláznit celá společnost a vše jsem si ověřil z dalších zdrojů. To mne vedlo k filozofické otázce, zda by kritérium pro výkon povolání novináře nemělo být stejné jako pro vydání zbrojního průkazu.

Senzační „invaze zombií“ byla ve skutečnosti standardním cvičením záchranných složek, které bylo obohaceno o prvek zombie. Ty v podstatě představovaly vysoce infekční chorobu, šířící se mezi lidmi. Cvičení bylo výborně připraveno, včetně realistického líčení zombie. Dále byly přidány i nečekané prvky jako krádeže vakcín, hrané násilí a zombie mezi samotnými záchranáři. Výsledkem tak byla „hra“, která vtáhla účastníky do děje a postavila je do nečekaných situací více nežli běžné cvičení. Postupy naučené na zombiích pak byly samozřejmě uplatnitelné i pro jiné infekční onemocnění. Američance Jordan Buckové, která vše vymyslela, tak lze pouze tleskat, protože pochopila, že Komenského heslo „škola hrou“ se týká i dospělých.

 

Zombie je spojena s kultem voodoo, ve kterém označuje zotročenou osobu slepě či nevědomě vykonávající příkazy toho, kdo ji ovládá. Po filmu Noc oživlých mrtvol z roku 1968 se pak v masové kultuře objevuje spíše jako mrtvola, která vystupuje z hrobu a lační po čerstvé lidské krvi a mase.

Tato představa skutečně děsí nemálo Američanů i Britů, kteří jsou nejen ochotni platit za svou hloupost, ale také vznášet dotazy na úřady ohledně plánů na odražení invaze upírů, vetřelců z dimenze X, čarodějnic a samozřejmě také zombií.

Přestože nejsem úředníkem, troufám si předpokládat, že většina těchto dotazů končí v koši. O to zajímavější jsou pak odpovědi, které v koši neskončí. Britské Ministerstvo obrany tak tazateli na národní plán obrany proti zombie šalamounsky poradilo, aby se obrátil na úřad vlády, který je za nouzové plány zodpovědný. Úloha armády by totiž v takovém případě spočívala pouze v poskytnutí nezbytné vojenské podpory dle pokynů civilních autorit.

Město Leicester pak svou nepřipravenost odhalilo v plné nahotě, když v červnu 2011 otevřeně přiznalo, že žádné speciální plány na útok zombií nemá. Tazatele pouze ujistili, že nouzové postupy pro jiné situace by šlo použít i v tomto případě. Ověřit si to mohli téměř okamžitě, protože občané města v reakci na tuto neuspokojivou odpověď uspořádali recesistický průvod zombií s názvem „Invaze do Leicesteru“.

Všem, kteří se cítí zombie ohroženi, proto nemohu než doporučit přestěhovat se do Bristolu. Zdejší úřad projevil nečekanou připravenost, když zveřejnil přísně tajný „Plán na zvládnutí vzpoury zombie v Bristolu“. Dovolte mi, abych z tohoto stěžejního dokumentu, dokazujícího především nadprůměrný smysl pro humor zdejšího úřadu, vybral alespoň ty nejpodstatnější statě.

Předně se jedná o rozlišení stupňů ohrožení:

 • nízké riziko – běžná aktivita s ostražitostí na varovné signály
 • ostražitost – potvrzené útoky zombie na obyvatelstvo
 • výjimečná situace – četné útoky, promořenost populace nad 1%
 • pandemie – koncentrované útoky, promořenost populace nad 30%

Autor dokumentu, pan Peter Holt, ředitel pro komunikaci a marketing, dále tazatele, pana P. Stora, ubezpečil, že úřady neustále situaci monitorují a to včetně využití tajných agentů pracujících v utajení.

V případě jakéhokoliv ohrožení by byli okamžitě mobilizování příslušní pracovníci. Aby se zabránilo zbytečné panice, stane se tak pomocí tajných kódů, které budou vysílány v televizním a rozhlasovém vysílání.

Z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti pak uvedl zásady pro kontakt se zombie:

 • Vyhnout se veškerému nechráněnému kontaktu
 • Přistupovat k zombie pouze řádně ozbrojen
 • Plně odstranit mozkový kmen od těla, ideálně s celou hlavou

 

A jaký z toho všeho plyne závěr? Že člověk má velice solidní šanci, že přežije útok zombie a to nejen v Bristolu. Mnohem více by se naopak měl bát těch, kteří se jej před ním snaží zachránit. Zvláště když v ruce neohroženě třímají zaručeně funkční anti-zombie brokovnici…

Autor: Martin Bobek | středa 30.1.2013 16:18 | karma článku: 12,85 | přečteno: 792x
 • Další články autora

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma: 21,79 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ekonomika

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma: 44,42 | Přečteno: 9046x | Diskuse | Společnost

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
 • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

 • Počet článků 24
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky