Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

„Ne, dodavatele,“ odpověděl podle hlasu mladý muž, který u vchodu nebyl sám. Jeho netrpělivější kolega totiž zavrčel: „Ať neprudí, otevře a vytáhne SIPO.“

„V žádném případě vás nepustím a jestli sem vlezete, volám městskou policii,“ varoval jsem kontrolory a zavěsil. Bylo mi ale jasné, že tím nic nekončí, protože v domě plném starších lidí se vždycky najde někdo, kdo otevře.

Přiznám se, že jsem na podobné šmejdy vysazený. Jednou už takto příbuzní podlehli prodejcům Bohemia Energy a před lety zase babičce, která měla přes osmdesát, po telefonu prodali „výhodný tarif s mobilem zdarma“. Když tehdy přijel kurýr s telefonem, byl jsem naštěstí u ní a vše okamžitě zrušil.

I z tohoto důvodu jsem se nespokojil s pouhým vyhozením a ve jménu všech „babiček, které nemají vnuky doma“ sjel výtahem do přízemí. Jen co se otevřely dveře, naskytl se mi očekávaný obrázek – dva holobrádci s pochybnými průkazkami a vzorovým SIPO v ruce.

„Pánové, odkud jste a co tu přesně děláte?“

„Děláme kontrolu,“ odpověděl jeden z nich a ukázal mi průkazku se jménem a logem instituce Centrální výběrová řízení (dále CVŘ), o které jsem v životě neslyšel.

„Tak to vám nebude vadit, když si ji vyfotím, že?!“

Průkazka kontrolora

„Určitě ne, my jsme legální kontrola,“ řekl druhý a podal mi SIPO, na jehož dolní části byly vytištěno logo CVŘ a něco o garanci. Obojí jsem si ofotil a znovu zopakoval, že pokud neodejdou, volám městskou policii.

„To si klidně volejte, neděláme nic nezákonného,“ odpověděl sebejistě a i s kolegou vešli do výtahu a odjel, aby od vrchu obešli celý dům.

Přiznám se, že mě jejich sebevědomý přístup lehce znejistěl. Ne však na dlouho. Stačilo zadat „Centrální výběrová řízení“ do Googlu a během chvilky mě článek na iDnes Energetičtí šmejdi. Domácnosti obchází podvodníci s levnou elektřinou dostal zpátky do obrazu:

Zkušenosti se zástupci Centrálních výběrových řízení mají i obyvatelé vesnic na Litoměřicku. „Přišli na úřad, mávali kartičkami a zaštiťovali se Českou obchodní inspekcí. Já jsem zrovna náhodou četla varování skutečné ČOI, a tak jsem zavolala inspekci a policii. Než přijela hlídka, byli pryč,“ líčí starostka.

Bez dalšího váhání jsem vytočil 156. Než hlídka dorazila, byl jsem zpátky doma. Z okna jsem si všiml, jak hned čtyři „kontroloři“ přešli do vedlejšího domu. Jednoho se ale strážníkům podařilo chytit i se SIPO v ruce. Zazvonili na mně, abych podal vysvětlení. Sešel jsem dolů, kde už „kontrolor“ vysvětloval, že všechno je legální, nic nenabízí a jen kontrolují.

„Když vidím, že na SIPO je kód, tak vím, že je v pořádku. Já mám třeba elektřinu od Bohemia Energy,“ vysvětloval bez známek nervozity mladík, který už měl kupodivu i docela husté vousy. Poslouchal jsem jeho pohádku jen na půl ucha a na mobilu znova hledal článek. Z něho jsem pak přečetl pár vět, abych strážníkům vysvětlil, proč jsem je volal.

„My nejsme žádní šmejdi,“ ohradil se „kontrolor“. „To je bůh ví jaký článek, který nás jenom pomlouvá.“

Strážník si ofotil průkazky a SIPO, na jehož druhé straně byl i seznam dodavatelů energie. Ještě než se vydali zkontrolovat další „kontrolory“, řekl mi, že přímo s CVŘ se sice ještě nesetkal, ale jak jedním dechem dodal: „Oni pořád zkouší něco nového.“

Nic nového to však není, v podstatě se jedná pořád o tu samou písničku: zblbnout důchodce a vydělat na provizích za nového dodavatele:

Z pětice „kontrolorů“ nakonec chytili dva, přičemž z muže s plnovousem se vyklubal jejich vedoucí. Ofocené podklady pak šly spolu s hlášením k posouzení na oddělení přestupků Městského obvodu Poruba.

Za sebe mám ale jasno: když někdo mluví jako šmejd, chová se jako šmejd a tvrdí to o něm i několik nezávislých zdrojů, tak to šmejd prostě je. A naštěstí si to nemyslím jen já, ale i Česká obchodní inspekce, která CVŘ letos udělila pokutu 900.000 Kč.

Závěrem si dovolím jednu prosbu. Pokud se s podobnými „kontrolory“ setkáte, zvolte prosím podobně pro-aktivní přístup jako já a nespokojte se s tím, že s nimi vyrazíte dveře. Babička o poschodí níž to udělat nemusí. A myslím, že není vůbec podstatné, že to není zrovna vaše babička.

Díky

Martin

SIPO

 

Autor: Martin Bobek | neděle 22.12.2019 8:17 | karma článku: 44,42 | přečteno: 9046x
  • Další články autora

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma: 21,79 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ekonomika

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Bobek

Kterak jsem narazil na šmejdy

„Paní, běžte domů, tady Vás okradou...“ zaslechl jsem při obědě servírku, jak nabádá starou paní s nákupní taškou na kolečkách, aby šla pryč. „Já jsem ale vyhrála u O2 a ve dvě hodiny si tu mám vyzvednout výhru,“ nedala se odradit důchodkyně.

3.5.2014 v 9:28 | Karma: 43,13 | Přečteno: 9318x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky