Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

Fundovanou odpověď nabízí tisková zpráva Energetického regulačního úřadu (ERÚ):

O tom, zda dodavatel energií skutečně garantuje stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy. Někteří z dodavatelů tak například nabízeli fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět, a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit. To také udělali, jakmile ceny energií na burze vzrostly a původní nabídka pro obchodníky přestala být výhodná.

Přestože tato zpráva ERÚ konkrétní prodejce nezmiňuje, např. článek Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik hovoří zcela jasně:

„Počítal jsem s tím, že mám ceny elektřiny a plynu zafixované na příští dva roky. Právě na to mě prodejce před dvěma měsíci nalákal, když mě přetahoval od ČEZu,“ řekl webu Peníze.cz jeden ze zasažených klientů Bohemia Energy.

Jako přes kopírák pak vypadá případ Pana L., o kterém píší Seznam zprávy v článku se všeříkajícím názvem Lidé naletěli na iluzorní fixaci cen energií. Dohnala je právní klička.

Růst cen energií je enormní nejen u nás a zdražení se dříve či později pravděpodobně vyhne málokdo. Přesto mě eticky pochybný způsob jednání pomocí právní kličky a skutečnost, že se o klientech, kteří se cítí podvedení, tolik píše právě v souvislosti s Bohemia Energy, v nejmenším nepřekvapuje. Stačí se podívat na historii firmy, která je spojena s nekalými praktikami:

ERÚ potrestal Bohemia Energy pokutou 300 000 Kč za klamání zákazníků. V nahrávaných hovorech jim měli lhát a vyhrožovali mimo jiné odpojením elektroměru.
https://www.lidovky.cz/byznys/bohemia-energy-dostala-pokutu-za-smejdske-praktiky.A190315_132740_energetika_pev

pokuta od ERÚ 110 000 za podávání chybných informací o konci smlouvy na dobu určitou a tím blokování jejich odchodu ke konkurenci.
https://www.euro.cz/byznys/dalsi-pokuta-pro-miliardare-pisarika-bohemia-energy-blokovala-odchod-lidi-ke-1471274

pokuta 6050 Kč od Bohemia Energy paní, která zrušila smlouvu uzavřenou s podomním prodejcem ještě před započetím dodávek
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dodavky-energie-regulace-pokuta.A190205_455512_ekonomika_are

stovka stížností od LED „zdarma“, přes neoprávněný deaktivační poplatek až po telefonické obtěžování
https://www.vasestiznosti.cz/stiznost/20784/nekale-obchodni-praktiky-firmy-bohemia-energy

pokuta 5,4 milionu Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za pozdě nahlášenou fúzi se společností České Energetické Centrum
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/bohemia-energy-musi-zaplatit-pokutu-5-4-mil-kc-kvuli-fuzi.A160401_113221_ekoakcie_rts

Jako pověstná „třešnička na dortu“ pak působí rozhovor s Martinem Zoubkem, bývalým zemským ředitelem OVB, „hvězdou“ dokumentu Rada nad zlato o nekalých praktikách finančních poradců, kterého nedlouho poté z OVB vyhodili. Azyl totiž pan Zoubek našel u firmy BEplan finanční plánování s.r.o., což je dceřinná firma Bohemia Energy. Na svého nového zaměstnavatele samozřejmě v rozhovoru pěl jen chválu:

Jiřího (Pisaříka, spoluzakladatele Bohemia Energy, pozn.) znám dlouho a oceňuji, jak vybudoval od začátku Bohemia Energy. Je to firma se skvělými moderními technologiemi a může čerpat z portfolia více než milionu klientů, kterým poskytuje služby. Ze všech nápadů, které se kolem mne pohybovaly, mě tento zlákal nejvíce. Takže jsem chtěl vybudovat tým, který tomuto portfoliu chytře a efektivně nabídne třeba nějaké finanční služby.Pomáhat s nastavováním odměňování v MLM a zároveň poolové sekci, kterou tam máme, školením leadershipu, koučinkem manažerů a hlavně s rekrutingem – to byla vždy moje silná parketa. A je skvělé, že veškeré další činnosti – právní, IT, účetní atd. zaštítí právě Bohemia Energy.

Při pohledu na seznam pokut a stížností se jeden neubrání myšlence, že zkušenosti z OVB nebyly zapomenuty…

Přes všechno zde uvedené bych rád zdůraznil, že Bohemia Energy není zdaleka jediným dodavatelem energií s kontroverzní pověstí, kterému kdy byla udělena pokuta. Tento článek je proto potřeba chápat obecněji jako doporučení si před podpisem smlouvy raději ověřit historii firmy na internetu, její chování k zákazníkům při reklamacích či odchodu apod. To zpravidla napoví více než vzletné sliby na reklamních letácích. Ostatně jak praví lidová moudrost: „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…“

Autor: Martin Bobek | pondělí 4.10.2021 7:28 | karma článku: 21,79 | přečteno: 735x
  • Další články autora

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma: 44,42 | Přečteno: 9046x | Diskuse | Společnost

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Bobek

Kterak jsem narazil na šmejdy

„Paní, běžte domů, tady Vás okradou...“ zaslechl jsem při obědě servírku, jak nabádá starou paní s nákupní taškou na kolečkách, aby šla pryč. „Já jsem ale vyhrála u O2 a ve dvě hodiny si tu mám vyzvednout výhru,“ nedala se odradit důchodkyně.

3.5.2014 v 9:28 | Karma: 43,13 | Přečteno: 9318x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky