Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je dobré si občas připadat jako blbec

„Kosit? Hrabat? O víkendu a zadarmo? To myslíš vážně?! To bych byl pěkný blbec!“

Kosenka, 2011

Hned na začátek se přiznám, že výše uvedené věty mi nikdo neřekl. Vůbec bych se ale tomu nedivil. Sám sebe jsem se při různých dobrovolnických pracích někdy ptal, proč to vlastně dělám a připadal si tak trochu jako blbec. Přesto jsem dosud nikdy nelitoval. Proč?

…první a největší odměnou vám jsou lidé, vaši spolupracovníci. V neziskovém sektoru obvykle bývá mezi lidmi hlubší pojítko společného zájmu než jen vydělat peníze. Od toho se odvíjí i pohodovější atmosféra. Pokud někdo tráví svůj volný čas tak jako vy tím, že sbírá petky v lese nebo vymýšlí program na další setkání skautského oddílu, pak má s vámi pravděpodobně nemálo společného.

…druhým plusem dobrovolnictví je otevírání dveří, které byste jinak nikdy neotevřeli. Pokud budete zaměřeni primárně na zisk, jen stěží budete věnovat větší množství času nějaké jiné, s vaší profesí zcela nesouvisející činnosti. Pokud ji ale budete dělat neziskově, budete pravděpodobně mnohem více otevřeni neznámému. Konkrétním příkladem z mého života budiž moderování, o kterém jsem nikdy neuvažoval. Neangažovat se v řečnickém klubu, nikdy bych nedostal nabídky na moderování a ze své profese informatika bych nikdy nepoznal to, o čem mluví herci - jak úžasným dopingem může být potlesk publika.

…třetím bodem je pak dobrý pocit – když jsem např. loni strávil víkend kosením orchidejových luk v Bílých Karpatech, bolel mě sice potom celý člověk, ale měl jsem hřejivý pocit, že jsem udělal něco správného. Nedělal jsem to pro někoho, ale jen pro sebe (pozn. pokud mi někdo dokážete tento altruistický nesmysl vymluvit, budu Vám vděčný, protože jsem z toho kosení vždycky pěkně zhuntovaný).

 ---

Rád bych se zmínil o ještě o jedné věci, která dobrovolnost svou podstatou zdánlivě popírá – je to jakási profesionalita či chcete-li zodpovědnost. Pokud se rozhodnete do něčeho zapojit, dělejte to vždy tak, abyste obstáli se ctí a dodrželi své závazky. Jen tak totiž můžete naplnit body, které jsem dříve zmínil.

Pokud například při kosení slíbíte, že posečete louku, ale v půlce si řeknete, že přeci nejste takový blbec, abyste v tom vedru tak dřeli a ještě zadarmo, tak zdánlivě o nic nepřijdete. A možná ani skutečně o nic nepřijdete. Možná vás ale chtěl ten člověk, kterému jste slíbili, že louku pokosíte, pozvat večer k táboráku se svými přáteli. Možná jste tam mohli potkat svého budoucího partnera, seznámit se někým, kdo by rád využil vašich profesionálních služeb, poznat někoho kdo… ale vždyť to je jedno. Přeci nejste takový blbec, abyste v tom vedru tak dřeli a ještě zadarmo…

Mám-li nějak svou úvahu zakončit, pak bych řekl, že je dobré si občas připadat jako blbec. Možná, že v ten okamžik zrovna navzdory vší logice právě začínáte psát novou kapitolu svého života. Kapitolu šťastnou, kterou s vámi budou psát lidé, na kterých vám třeba za dvacet let bude záležet více, než si vůbec dokážete představit, kapitolu o věcech, které jste si nikdy ani nedokázali představit…

A možná také ne. Kdyby byla rovnice mezi neziskovostí a štěstím jistá a přímočará, byl by svět plný dobrovolníků. A to není. Naštěstí pro svět se na něm najde i pár pomatenců, kteří se chovají na první pohled nelogicky, i když si kvůli tomu občas připadají jako blbci…

Teorie v praxi aneb několik snímků z kosení Věřňovické louky tento pátek a sobotu. Kromě samotného kosení a hrabání se hrál Bang!, byl táborák a v sobotu jsme i sjížděli Olši.

Autor: Martin Bobek | neděle 1.9.2013 8:18 | karma článku: 21,48 | přečteno: 1159x
  • Další články autora

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma: 21,79 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ekonomika

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma: 44,42 | Přečteno: 9046x | Diskuse | Společnost

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky