Balada o pilotovi - zamyšlení nad novým filmem ČT
Chci se jen v krátkosti zamyslet nad poselstvím, které tento film divákovi přinesl.
Přesto že přesné okolnosti příběhu nejsou známy, neexistují jednoznačné důkazy že události se odehrály přesně tak, jak bylo ve filmu popsáno, ukázalo nám toto zpracování jednu velice vzácnou skutečnost, která je z naších vědomí velice silně vytěsňována.
Totiž že po skončení druhé světové války, se Československo dostalo do centra zájmu ruské rozvědky NKVD a že tato rozvědka se neštítila žádných odporností, pokud měly přispět k naplnění jejích zajmu.
Film vypráví příběh pilota, který se stal terčem NKVD a který nakonec pravděpodobně zaplatil životem za neochotu stát se Stalinovým mouřenínem. Důvod proč ale píši tento blog je, že dnes si odmítáme uvědomit, jaké štěstí máme v tom, že jsme se stali spojenci západní civilizace a že už nejsme vazaly bolševických "otrokářů".
Bereme jako samozřejmost, že máme svobodu slova, že neexistují pracovní tábory, že můžeme vyřvávat do sytosti své názory, a zapomínáme na ty, kteří pro to abychom tuto možnost měli, obětovali to nejcennější. Své životy. Jak málo o nich víme? Jen zlomek těch, kteří bojovali na západní frontě dosáhl ocenění a poděkování, které jím náleželo. Většinou zůstali v anonymitě, často přišli o zdraví a životy v uranových dolech nebo v jiných nelidských zařízeních, která pro ně nachystala jejích vlastní země, za kterou bojovali a které pomohli přinést svobodu.
A bereme na lehkou váhu skutečnost, že v čele jedné z mocností stojí bývalý vysoký důstojník KGB, že tato země znovu usiluje získat své právem ztracené pozice ve světě a že Česká republika sice už není Československo, ale opět se dostává do centra pozornosti ruských a také čínských tajných služeb a ta pozornost rozhodně nesměřuje k ochraně zájmů České republiky a jejích občanů. Podobně ostatně jako v letech po roce 1945, která vyústila v bolševický převrat.
No a jestli chce někdo namítat, že tato historie se nemůže opakovat, tak souhlasím jenom potud, pokud budeme udržovat co nejtěsnější vztahy s našimi spojenci v NATO. Protože spojenectví se západem je jedinou zárukou toho, že se nevrátíme do dob hlubokého temna.
A ještě pár slov k samotnému filmu: Velice jej doporučuji. Přes poněkud unylý začátek, kdy se divák jen složitě ve vyprávění orientuje, přes poměrně nedostatečnou presentaci osob a bohužel a hlavně už tradičně příšernou práci zvukařů, se jedná o mimořádně kvalitní počin, za který patří České televizi velký dík.
Martin Braun
Zachraňme děti na hranicích
ale jak,..dovoluji si položit smělou otázku. Tím že jím dáme čaj a polévku? Nebo je máme odvézt od rodičů někam k milosrdným v Evropě? Tak jak jím pomoci?
Martin Braun
Uprchlická krize bez konce
Dva blogy dnes reagovaly na události na běloruských hranicích. Jeden napsal pan Zeman a druhý paní Nová. A přestože se dotýkají stejného tématu, jsou naprosto rozdílné.
Martin Braun
Technický problém na idnes, úmysl nebo chyba v chrome?
Několik posledních měsíců, se pokus dostat se do diskuse mění v noční můru. Odkaz na diskusní okno je překryt odkazem na reklamu všeho druhu...
Martin Braun
Ještě k případu Dr. Cimického (aktualizováno)
Je to dnes populární téma a jak už je zvykem, pravda není to co dav zajímá. Dav je rozdělen. Část by nejraděni Cimického vykastrovala či minimálně poslala na dlouhá léta za mříže a část věří v jeho nevinu,
Martin Braun
K včerejšímu protestu u domu hlavní hygieničky Svrčinové
Nejsem si tím stoprocentně jist, ale myslím si že to byla právě ona, kdo minulý rok, dosti nehorázným způsobem zařízla festival Colours of Ostrava
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Jiřák po dvou a půl letech otevírá. Podívejte se, co změnila velká rekonstrukce
Náměstí Jiřího z Poděbrad, které je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších míst v Praze,...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí
Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...
Kutná Hora o víkendu ožije středověkem. Královské stříbření chystá velké překvapení
Již tuto sobotu a neděli ožije historické centrum Kutné Hory tradiční slavností Královské...
Liberec bude využívat domovníky i po skončení evropského projektu
Liberec bude využívat domovníky i po skončení tříletého evropského projektu. S jejich prací je...
MotoGP v tropech. Vyrazte s předstihem, nejlíp MHD, a dbejte na pitný režim
Návštěvníky víkendové MotoGP v Brně čekají vysoké teploty, komplikace v dopravě i mimořádná...
Na D1 u Brna narazila dodávka do stojící Tatry, kterou řidič vleže opravoval
Nehoda nákladního auta a dodávky dnes po 12:30 zastavila na dvě hodiny provoz na dálnici D1 ve...
- Počet článků 486
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2628x
Lépe být mrtvý, než rudý.
AM YISRAEL CHAI
ARALLU Akbar
martinbraun@centrum.cz
Sionista - Islamofob - Antikomunista
Bohabojný židovský Antikrist
Jsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.
Všechny současné i budoucí fotografie jsou zveřejněny s laskavým souhlasem Dory Bar Or,
All current and future photographs are published with kind permission Dory Bar Or, from his Instagram account



















