Zlo se bere odkud ?

My chytří přece víme, že je třeba se věnovat vyšším cílům, akcelerovat inteligenci a ne plýtvat svými silami na nějaké neracionální vyciťování a bádání v sobě.   

Letos o jarní rovnodennosti se Slunce opravdu vrátilo, a vrátilo se tak, že si ho nemohli nevšimnout ani ti nejzarytější chytrouši, co pod rouškou racionality o sobě zveřejňují, že je příroda nezajímá, že příroda tu prostě je, vždycky tu byla a proto je jasné, že je tu pro člověka k jeho potřebě a spotřebě. Informace, že letos nastal den jarní rovnodennosti současně s úplňkem měsíce, je chytroušovi k ničemu.
My chytří přece víme, že je třeba se věnovat vyšším cílům, akcelerovat inteligenci, a ne plýtvat svými silami na nějaké vyciťování a bádání v sobě. 

Právě jsme se do Prahy vrátili z chalupy, toho tajemného Slunce ještě všichni plní ve své pleti (zajímavé slovo jako pletivo :-)).
Rodiče se chystali do divadla a ještě bylo dost času před spaním jejich dětí, takže jsem souhlasila, že půjdu s maličkými vnoučátky na chvíli na hřiště.
Zlatovlasí, holčička sotva 2, chlapeček ještě ne 5, se rozjeli na svých jezdítkách cestičkami obrovského parku mezi stromy a ptáky, Slunce se pomalu sesouvalo k horizontu.
Děti vtrhly vrátky za plůtek do hřiště, holčička se začala drápat na houpačku pro kojence a křičela na celé kolo “Je to volnýýýý!”. Oblažená štěstím zjevné životaschopnosti mých potomků jsem jí do houpačky pomohla, a pak, vidouc její důrazný tázavý pohled, kdy začne to, co už zná, a co tedy očekává, jsem ji dramaticky rozhoupala, pak občas nečekaně zastavovala a společně s dynamickým pitvořením svého obličeje a s výkřiky “tááám”  a “sééém” jsem ji přidržovala. Řehtala se zvonivým smíchem, jak to umějí z batolecích tělíček jenom dosud neposkvrněné boží duše. Bez špetky zla.
Slzy svého štěstí a vděčnosti k vis maior jsem potlačila, říkám si, že jsem snad přece také ještě normální inteligent, když jsem za zády zaslechla vnoučka, jak nadšeně do někoho chrlí své chytrosti, “.. nene, tady jezdí metro béé, a tady naopak metro ááá, potože to je červený a ááá je zelený, a zelený jede na náměští jižího z poděbrad…”. Otočila jsem se. V hlubokém pískovišti, jako za dřevěným katrem, vyhraboval hypperaktivně cestičky a nechal se obdivně sledovat druhým vedle stojícím a zjevně podobně mladým chlapečkem.
Houpačky už jsme měly dost, když vnučka něžně zavelela: “Na písek!”, a tak jsme se přesunuly.

Vedle pískoviště postávala tichá maminka, miminko přivázané na prsou šátkem, a s poklidným úsměvem přihlížela do pískoviště na naše chlapečky. “To je můj kamarád, babi.” řekl mi vnouček.
“No krása,” odpověděla jsem šťastná, že se děti spolu dorozumí a spolupracují, jak by pro homo sapiens mohlo být přirozené.  “A jak se jmenuje ? Už jste se představili ?”. “Ne. Stavíme.” odsekl rázně vnouček. “Jak jste kamarádi, když se neznáte ani jmény?” podivila jsem se nahlas. Vnouček na okamžik přerušil práci, otočil hlavu na kamaráda, řekl: “Já jsem Viki a ty se menuješ jak?”. Chlapeček užasle stál v písku, na tvářičce se mu rozzářilo jeho vnitřní světlo, tmavá očka zajiskřila a řekl spokojeně “Filip”. Pak se pomalu posadil a přihlížel. Společná stavba se rozjela.
Vnučka měkkým pískem okamžitě přiklopýtala ke klukům, sedla si přesně tak, jak prohlédla, že sedí oni, a zcela sebejistě a samozřejmě cosi zažvatlala na kamaráda Filipa.
“Ona mluví !” vykřikl nadšeně chlapec a radost z něho tryskala. Vnouček, aniž by zvedl hlavu od své práce v písku, dál budoval dopravní stavbu a poskytl kamarádovi svůj názor jako věcnou informaci: “Nene, eště je hloupá, protože je malá. Mluvit neumí.”.
Ale Filip se nedal: “Jojo, mluví ! Žekni eště něco ! Mluví! Já to viděl!” a jeho radost sílila. Vnučka se dloubala v písku, možná potěšená zájmem Filípka, jakoby stydlivě brumlala něco pod sebe do vesty, tvářila se, že má moc práce. 

Vnouček vzal za své, že teď už je třeba přestat žvanit a konečně začít něco pořádného dělat, a vytrhl žasnoucímu Filípkovi z ruky lopatku. 

Filípek se nepřestával zalíbeně dívat na tvářičku vnučky, možná ani nevěděl, že lopatku už ve své ruce nedrží. Všude okolo v pískovišti se povalovalo plastové leccos, troje hrabičky, různé bábovičky - ryba, drak, hvězda, a několik sítek, ale lopatka potřebná na hloubení tunelu nikde, byla tu jen ta jediná, co měl v ruce Filip. “Co děláš?” vykřikla jsem jako z první signální, a uvědomila jsem si tupost své otázky, protože co dělá, to jsme přece viděli všichni. Filip se na mě otočil s úsměvem a výmluvným pohledem, že si lopatku klidně nechá vzít, protože přece v libosti staví s kamarádem, a k tomu může sledovat ten úkaz, že malá holčička mluví. Mého vnoučka v práci moje otázka nijak nezpomalila, a tak dodatečně, když jsem vyhrkla: “Přece než mu něco vezmeš, můžete se kulturně domluvit, ne ?” řekl polohlasně, aniž by zvedl od práce hlavu: “Půjčíš mi ji, prosím?” a na odpověď nečekal. Stavba pokračovala.
Všichni jsme něco dělali, jen Filip se nepřestával mlčky pomalu šťastně usmívat, když v tom jsme zpoza našich zad, z lavičky za plotem pískoviště, uslyšeli mužský hlas: “ No to bysme nejdřív museli definovat, co znamená kulturně.” 
Asi Filípkův tatínek, pomyslela jsem si a zděsila jsem se deformovaná svou advokátní praxí, co všechno by lidé ještě chtěli definovat, když humanita mezi nimi zjevně mizí. Možná to byl vtip?
A co na takovou komunikaci dospělých řeknou naše děti ?

Tichá maminka, stojící stále klidně vedle pískoviště, vyndala z pod miminka z kapsy své bundy mobil, v předklonu vsunula Filípkovi před oči displey a řekla : “Sedm minut, ano, vidíš sedmičku? Za sedm minut půjdeme domů.”.

Vnoučátka, s helmami na hlavách, vystřelila na svých jezdítkách z hřiště do přítmí parku. Ke srážce s kočárkem stojícím v cestě u lavičky a blikajícím výhrůžně rudými světly na zadních kolečkách, ani do neosvětlené babičky sedící vedle kočárku, nenarazila.
Náš inteligentní svět přece budujeme tak, aby v něm bylo bezpečno. 

Na cestě ztmavlým parkem, vnoučata fičí přede mnou, mně před oči napadá ta zpráva, co mě nedávno někde na sítích tak rozveselila - vědci už prý nalezli možnost, jak si pokořit Slunce, aniž by byl člověk ohrožen jeho žárem. Vyšlou své kosmické lodě na Slunce v noci. 

A o to přece jde, o moc.
Na respekt a úctu k přírodě a lidské citlivosti není čas, humanita zdržuje. 
Rovnováha mezi vedením čistého citu a jemu sloužícího rozumu je out.  Říkávalo se tomu moudrost.
Nemůžeme pochybovat, že zlým se žádné dítě nerodí.
Geny jsou geniálně jednoduše řízeny a kontrolovány okolním prostředím, synchronicita všeho je absolutní. Každý z nás lidí se sám vypořádává s tím, co do něho bylo obtisknuto z jeho rodičů a z řady dalších autorit.  Uvnitř našich těl jsou geny řízeny a kontrolovány prostředím, to je naší krví.
Vědomá inteligence, řekli vědci, tvoří z mysli sotva 5%, a naše krev je řízena a kontrolována myslí, tedy podvědomými programy. Emocemi. 

Zlo tedy tvoříme uvnitř sebe sami ze svého okolí, a horizontálně ho šíříme dál.
Vnuci, děti, rodiče, prarodiče … Každý sám ze sebe. Jak chceš. 
Tak se (s)mějme ! 

 

 

Autor: Marie Voříšková | neděle 24.3.2019 10:56 | karma článku: 8,40 | přečteno: 277x
  • Další články autora

Marie Voříšková

Pauza!

Za poznání, že peníze jsou jen náhradou, děkuji všem mým tyranům. Konečně vřele děkuji také České advokátní komoře (ČAK) ... Totiž i vás čeká poznání nutné bolesti, abyste každý denně rozhodli, jestli je pro nás také užitečná.

28.4.2024 v 10:14 | Karma: 13,06 | Přečteno: 320x | Diskuse | Společnost

Marie Voříšková

Manželství jako právní problém nebo jen "dané a neměnné faktum".

Že manželství je "...dané a neměnné faktum..." mi napsal o tom svém jeden nemocí trpící muž, navíc se strachem, jak řekl,"...jestli mám zemřít tak brzo jako táta...". Obrátit se do sebe k poznání své niterné pravdy se ale nechtěl.

24.1.2024 v 15:09 | Karma: 11,68 | Přečteno: 254x | Diskuse | Společnost

Marie Voříšková

Vzteklé dítě trestat?

Víte, že vzteklé dítě ukazuje z okolních autorit potlačované emoce, které do sebe podvědomě nasává a bránit se proti nim může jen tak, že je v okamžiku jejich výbuchu vypouští zpět na vysílače? A zkusili jste někdy jednat jinak?

22.1.2024 v 14:12 | Karma: 10,96 | Přečteno: 452x | Diskuse | Společnost

Marie Voříšková

Hypnóza všech? Jak je Vám libo.

...abyste nepolevovali ve své lidsky přirozené touze, nalézt V SOBĚ radost duše, zdraví a čilost těla a tak stav lásky ke všemu a všem. Protože, jak vypočítal vzácný vědec Albert Einstein: "SYNCHRONICITA VŠEHO JE ABSOLUTNÍ."

21.1.2024 v 8:15 | Karma: 11,60 | Přečteno: 188x | Diskuse | Společnost

Marie Voříšková

Svobodně s muslimem? Válka spravedlivá? Nemožné, okusila jsem.

Pánové (já jim říkám laskavě chytrouši), kteří nechtějí vnímat, jak jejich strach ovládá i jejich myšlenky, mi pod koment dali nevyžádanou radu: Běžte k teroristům, ale nejdřív si sepište poslední vůli.

16.12.2023 v 13:30 | Karma: 20,42 | Přečteno: 1285x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...

Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo

26. září 2024  14:09,  aktualizováno  27.9 15:09

Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...

Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci

27. září 2024

Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

28. září 2024

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028

4. října 2024

Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...

Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce

4. října 2024

Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...

Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř

4. října 2024

Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...

Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost

4. října 2024

Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 540x
Jako nenapravitelný idealista si myslím, že všechno má smysl v poznávání a poznání, že každý člověk může svůj život udělat  šťastnějším.  Proto jsem po spontánním uzdravení plicního nádoru a "bosém" přechodu ohně v r.1993  hledala s mnoha lidmi odpověď na otázku jak to udělat. Tak vzniklo pojmenování opakujícího se obecného mechanismu lidských životů -  Automediace®. Napsala jsem knihu "Zpověď advokátky... že všechno je správně?" a občas nabízím inspiraci popisem svých lidských vhledů... 
Těším se...

Kontakt: www.voriskova.cz

Seznam rubrik