Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O lidské soudružnosti, lásce a naději..

Dnešek rozhodně nelze prohlásit za běžný víkendový den. Jako by se život zastavil. Může za to šíření koronavirové infekce a nutná opatření s tím související.

A jde také o zkoušku naší vnitřní rozvahy, naší schopnosti se přizpůsobit, našeho odhodlání udělat vše, co je třeba. Plané řeči nepomohou. Jednak hospody jsou zavřené, jednak nemá žádný smysl kritizovat rozhodnutí, která  směřují k zabezpečení co největší ochrany nás obyvatel. Lze se nicméně zamyslet nad tím, jak pomoci nyní a co je třeba udělat v budoucnu.

Jsme svědky široké lidské soudružnosti, mnoho dobrovolníků pomáhá starším a handicapovaným, vidíme, kolik lidí šije roušky nejen pro sebe a kolik dalších lidí pomáhá při organizaci potřebné pomoci kdekoliv. I na ulici, kde je sice lidí minimálně, na sebe auta netroubí a v klidu počkají, až se jiné auto rozjede nebo zacouvá… Zkrátka atmosféru zvýšené lidské lásky vidíme všude.

Denně slyším, že jsme ve válce. Ve válce s virem a virus musíme porazit. Tuto symboliku bych raději označil za nadsázku. Ne, že by se virus nedal zcela eliminovat, v sedmdesátých letech minulého století se povedlo porazit virus pravých neštovic, který trápil lidstvo od nepaměti. Od té doby se již proti pravým neštovicím (lat. variola) neočkuje také proto, že pro jejich virus byl člověk jediným přirozeným hostitelem. O tzv. wu-chanském viru tedy koronaviru Covid -19 toho tolik nevíme. Dobrá zpráva je, že se „rýsuje“ možnost léčby, alepoň dle zpráv od odborníků: například v USA, Japonsku nebo Itálii. A také se horečně pracuje na přípravě příslušné vakcíny.

V odborné literatuře se uvádí vazba viru SARS-CoV-2, kam námi sledovaný virus patří, na buněčný receptor pro enzym vytvářející Angiotenzin II z Angiotenzinu I, který je umístěn v hojném počtu v plicních sklípcích.  Nutno říci, že Angiotenzin II  je hormon v těle nezbytný a zabezpečující regulaci krevního tlaku (jeho vzestup), spolupůsobí na tvorbu adrenalinu, atd. Právě na tomto buněčném receptoru by měl působit lék proti „našemu“ viru a bránit jeho vniknutí do buňky, neboť právě tento receptor užívá koronavirus  jako vstupní bránu do buňky, bez které nemůže žít. Věřme, že dostupné léky budou brzy k dispozici. V každém případě toto je vysvětlení, proč nemocní s COVID-19 trpí především plicními příznaky včetně zápalu plic.

Rád bych zdůraznil, že v ČR nyní bojujeme především s rychlostí s jakou se virus šíří, jeho nakažlivost je velmi vysoká. Méně lze bojovat (bez vakcíny) s vlastním šířením. Někdo říká, že virus promoří 15% obyvatelstva, v Německu počítají s 50%-60%.  Nesmírně důležitá je připravenost zdravotnického systému na těžší případy onemocnění, která se v delším časo-vém úseku dá lépe realizovat. Především o to nyní bojujeme. Proto všichni nosme roušky, protože jen tak můžeme rychlost šíření viru omezit. Osobně se domnívám, že nelze především z důvodů dnešního globalizovaného světa, pohybu zboží a nakonec i osob dlouhodobě uzavřít hranice nebo nechat trvale nás občany sedět doma, protože šíření viru (byť pomaleji) stejně nezabráníme a nakonec dle kvalifikovaných odhadů již dnes je většina nakažených bez příznaků onemocnění a neví o tom, že nějakou dobu (několik týdnů) virus přenášejí nebo budou přenášet. S tím souvisí potřeba zásadně rozšířit dostupnost testů na na přítomnost koronaviru. Důležité je ochránit především naše starší spoluobčany a další rizikové skupiny a pomoci jim tuto nelehkou dobu přečkat. Což se také nyní děje.

A v  čem vidím naději? V možnosti některé věci do budoucna změnit… Být více připraveni na vše možné. Týká se to nás všech. Jen pro příklad uvádím. Více kvalifikovaných zdravotníků, nikoliv méně. Ukazuje se, že neustále rušení lůžek akutní péče v menších nemocnicích nemusí být k užitku. Větší připravenost armády k možnému zásahu (jakkoliv si jej nepřejeme), dostatek záchranářů a policistů, ale i více učitelů a méně úředníků. Méně konzumu všeho zboží, více tvořivé práce a větší podpora domácích podniků, živnostníků, atd. Menší závislost na zahraničním dovozu potravin… A mohl bych pokračovat. Jako příklad uvedu, a to nemám nic proti zahraničním investicím, Škodu auto, a.s., která nyní z rozhodnutí zahraničního vedení zastavila výrobu a kdy jí zpustí – není jasné. Jisté je, že vznikají obrovské škody a to i pro naši republiku, i když vlastník sídlí v Německu.

Řadu věcí je třeba do budoucna změnit, nyní je dobrá možnost i nutnost tyto změny udělat!

 

Autor: Marek Zeman | neděle 22.3.2020 14:17 | karma článku: 12,30 | přečteno: 287x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma: 39,17 | Přečteno: 3567x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma: 32,56 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

22. července 2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik