Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

Po letech hojnosti přichází doba relativního půstu. A to platí i o nedostatku léků, se kterým se nyní setkávám ve své ambulanci každodenně a vlastně poprvé za více jak třicet let. Vždy byl nějaký výpadek, ale spíše jen ve velmi omezeném spektru a s možností náhrady. Nedostatek léků musím nyní řešit každodenně, alespoň pokud nechci dostávat své pacienty do neřešitelných situací.

A co je horší, někdy se jedná i o nenahraditelné léky, tj. léčiva, která nemají na našem trhu alternativu. To je opravdu vážnější problém! U generik  (tj. léků se stejnou účinnou látkou jako má originální přípravek)  vesměs náhradu v lékárnách seženete. Byť za předpokladu, že na trhu nechybí celá skupina léčiv jak třeba nedávno penicilínová antibiotika. Horší je to u „speciálních“ léčiv, které mnohdy pod ochrannou známkou vyrábí třeba jen jedna farmaceutická firma na světě. Tento stav, v případě nedostatku nenahraditelného léku, působí jen obtížně řešitelný problém.

Pojďme se podívat, proč k těmto výpadkům dochází. Evropa v rámci svého snažení o větší efektivitu výroby, čistější životní prostředí a s tím spojené náklady a omezení, a také v honbě za levnější a dostupnější pracovní silou „vyvedla“ řadu továren na látky k výrobě léčiv i na celé léky do oblastí tzv. rozvojového světa, i když ten ji často rozvojový není. Mám na mysli Čínu, Indii a další státy především Asie, ale také Afriky. Do doby kovidové šlo vše celkem hladce. Léčivé substance ve velkých pytlích nebo léky ve velkých pytlích byly importovány do evropských továren, kde byly léky dovyrobeny nebo pouze zabaleny do plat a krabiček a putovaly k nám pacientům. Všichni mohli být spokojeni. Jen jsme si vymýšleli čárové kódy na každou krabičku, jejich načtení v lékárně a jednotlivou evidenci, atd. Jenže tato cesta byla kovidem narušena…Dodávky se zpožďovaly a nakonec se řada léků stala velmi obtížně dostupnými. A jen obtížně se to nyní dohání.. Zvláště, když vše prodražují dražší paliva a energie a také vázne doprava.

Speciální kapitolou jsou nákupy chybějících léků ze strany ČR. Jde totiž o kom-plikaci ze strany našich zákonů, které připouští nákup léků jen na základě vysoutěžených cen nebo cen v místě obvyklých. Je jasné, že stávající nabídka léčiv je hluboko pod poptávkou a dovozci či výrobci (farmafirmy) požadují platby daleko vyšší než umožňují předcházející cenové hladiny běžné pro ČR. Zatím dle mých zjištění jde nákupčím z MZ ČR především o pokrytí výpadků než o cenu, což je jistě pochopitelné. Ale od doby covidové, kdy tento nesoulad byl legislativně pokryt přijetím nouzového stavu, který takovéto nákupy „ad hoc“ umožňoval, stávající nákupy z veřejných prostředků za maximální ceny oporu v legislativě nemají. No uvidíme, jakým způsobem se to vyřeší…

Jen aby nám nakonec nedali knížecí radu: „I léky si jezděte nakupovat třeba do Polska“. V každém případě připravovaná legislativa o povinných zásobách dovozců a distributorů léčiv nyní nic neřeší, protože ty zásoby se musí nejdříve vytvořit. Spíše by měla celá Evropa přemýšlet, jak být více soběstačná a nezávislá nejen v oblasti léků.

 

Autor: Marek Zeman | čtvrtek 29.6.2023 8:05 | karma článku: 39,17 | přečteno: 3567x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma: 32,56 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Velice se mýlíte, pane premiére!

Nejsme extremisté ani proruští aktivisté! Jsme Češi. A také Moravané a Slezané. Nevím, jde-li jen o hlouposti padající z úst premiéra či jde o výraz obav či překvapení ze včerejší demonstrace na Václaváku.

4.9.2022 v 11:13 | Karma: 42,64 | Přečteno: 1964x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik