Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér  Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

Člověk by si naivně myslel, že se dozví něco zajímavého, možná nějakou analýzu předešlé doby nebo minimálně výhledy do budoucna. Jasnou vizi, jak dál. Alespoň by to mohl a měl předpokládat u dvou vysoce postavených politiků, kteří za sebou mají či měli úřednický aparát plný profesionálů i finančních analytiků.

Musím přiznat, že jsem byl překvapen naprostou neprofesionalitou obou aktérů, která hraničila buď s nepochopitelným zapíráním či přímo s polopravdami nebo lhaním.

Alespoň připomenu pár perliček. Nikdo za nic nemůže. Každý s obou předsedů rozhodně odmítl svůj podíl na nedobré kondici našich veřejných financí. Prý udělali vše, abychom se do potíží nedostali, a mají promyšleno, jak dál postupovat. Pan předseda Babiš dokonce zpochybnil, že naše ekonomické obtíže jsou skutečným problémem. Prý jde o účelové strašení premiéra Fialy s cílem „vytáhnout“ lidem peníze z kapes. Andrej Babiš byl zase na oplátku označen za pouhopouhého populistu, který myslí jen na to, aby se udržel u moci nebo ji získal zpět.

Faktem zůstává, že sice zdaleka nejsme nejzadluženější zemí Evropy, ale míra růstu českého státního dluhu je zarážející. Začalo to náklady na Covid, respektive na celou chybnou strategii ČR v boji s tímto onemocněním, se všemi omezeními, uzávěry a s nimi spojenými náklady na kompenzace, což se „vyšplhalo“  k biliónu korun za roky 2020,2021 a 2022. Přitom jsme neměli méně, ale spíše více úmrtí na Covid-19 než ostatní, například Švédsko něco přes 24 tisíc zemřelých versus ČR přes 42 tisíc. Švédsko navíc v uvedeném období svůj státní dluh snížilo! A počet obyvatel ČR a Švédského království je obdobný. Tyto výsledky jdou bezpochyby za vládou Andreje Babiše. Ale tím to neskončilo. V chybné a rozhazovačné politice pokračuje i Petr Fiala se svojí pětikoaliční vládou. A může lidi přesvědčovat, že je to jinak. Například vinou vysoké inflace, válkou na Ukrajině či důsledkem předchozí vlády Andreje Babiše. A to se částečně panu předsedoví Fialovi skutečně daří lidi přesvědčit, že jinak to nejde. Ale jde. Třeba tím, že se bude na hrozící problémy reagovat v předstihu a nikoliv pozdě. Zastropování cen elektrické energie mělo nastat již na jaře loňského roku u výrobců a ne u nás zákazníků a až na podzim! A všichni by zaplatili méně. My občané, firmy i stát. Schodek státního rozpočtu ČR na konci května nemusel být více než 271 mld. korun!

Každý může chybovat. I když z daleka ne v takové míře jako pánové Fiala a Babiš. Ale co mě zarazilo je jejich absolutní arogance. Chybu nepřiznám, ať to stojí, co to stojí…! Ale kde jsou vzory jako Rašín, Kramář a další?  Opravdu si zasloužíme takovéto vlády?

 

 

Autor: Marek Zeman | úterý 6.6.2023 12:37 | karma článku: 32,56 | přečteno: 1814x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma: 39,17 | Přečteno: 3567x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Velice se mýlíte, pane premiére!

Nejsme extremisté ani proruští aktivisté! Jsme Češi. A také Moravané a Slezané. Nevím, jde-li jen o hlouposti padající z úst premiéra či jde o výraz obav či překvapení ze včerejší demonstrace na Václaváku.

4.9.2022 v 11:13 | Karma: 42,64 | Přečteno: 1964x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik