Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nekonečný lock-down aneb několik absurdit..

Vláda bude žádat a o další prodloužení nouzového stavu zřejmě o čtyři týdny. Epidemická situace se příliš nezlepšuje, ale kdybychom nouzový stav neměli, bylo by prý daleko hůř. Zákaz pohybu mimo obce se údajně osvědčil.

Takže dejme sbohem velikonočním svátkům kdekoliv mimo domov. Samozřejmě pokud prodloužení nouzového stavu schválí sněmovna. Musíme prý vydržet, světlo na konci tunelu je "na dohled"....

Nevím, nevím, podle mě jediné řešení, které se nabízí, je urychlená vakcinace (samozřejmě dobrovolná) co největšího počtu lidí. Už po první vakcíně klesá významně (o 70 až 90% podle věku) možnost těžkého až smrtelného průběhu onemocnění Covid-19. Ale vakcinace se nejen u nás, ale vesměs po celé Evropě s vyjímkou  Velké Británie vleče, přesto jsme ujišťováni, že vakcín zhruba od poloviny dubna bude významně přibývat.

Uvidíme. V každém případě je škoda, že jich je v současnosti  daleko méně, než se čekalo. Existuje-li nepřímá úměra mezi rostoucím počtem očkovaných a klesajícím počtem zemřelých, což se potvrzuje nejen v Izraeli, existuje i obrácená úměra mezi počty nenaočkovaných z důvodu nedostatku vakcín a počty zemřelých. Zde bych rád poukázal na některé absurdity, které v posledních dnech a týdnech spatřujeme.

Na první pohled úsměvná historka, jak slovenské ministerstvo zdravotnictví zkoumá kvalitu ruské očkovací látka Sputnik V, svědčí o jednoznačné názorové "nepevnosti" tamních politiků. Poté, co objednali 2 milióny očkovacích látek Sputnik V, rozhodlo se Ministerstvo zdravotnictví SR jej nechat otestovat, tedy zjistit jsou-li tyto očkovací látky bezpečné. A uložilo příslušné výzkumné instituci prověřit kvalitu této očkovací látky na deseti myších a čtyřech morčatech. Zřejmě usoudili, že v Rusku tuto fázi, která je základem každého výzkumu každého léku, přeskočili. Ve stylu "I my to umíme" zjistili, že po týdnu ani jedno ze zvířat neuhynulo. To přeci musí každého uklidnit! Ne, nejsem zastáncem "hurá akcí", jsem pro co nejširší dostupnost vakcín tedy i Sputniku V poté, co jsou posouzeny příslušnými evropskými nebo domácími  úřady, ale "výzkum" na 10 myškách a 4 morčatech mezi nástroje tohoto schvalování jistě nepatří. Ale nemusíme chodit na Slovensko, i u nás jsme se několikráte "dotkli" úvah o schvalování Sputniku V. Bohužel nikam jsme nepokročili, pouze došlo k politizaci celého procesu schvalování této vakcíny u nás i v Evropě.

V souvislosti s "pochybnostmi" kolem kvality vakcíny Astra-Zeneca jsme byli svědky nebývalé ochran-né aktivity vlád a dalších orgánů celkem osmnácti zemí - členských států EU. Od začátku bylo zřejmé, že tzv. náhlá úmrtí po podání této očkovací látky se nevymykají  co do počtu ani průběhu běžně se objevujícím těžkým až smrtelným emboliím či jiným vážným stavům u dosud neočkované populace. Přesto, že šlo o jednotky či malé desítky případů na milióny očkovaných, pozastavily vlády většiny zemí EU , včetně těch největších, na řadu dnů i týdnů očkování vakcínami Astra-Zeneca, aby EMA (Evropská medicínská agentura) minulý týden potvrdila kvalitu a bezpečnost této očkovací látky. Došlo tak k dalším odkladům v očkovacím harmonogramu Evropanů, jejich znejistění stran očkovací látky od firmy Astra-Zeneca a v důsledku této situace zřejmě i k dalšímu poklesu zásobování Evropy touto očkovací látkou. I zde bychom mohli hledat zpolitizování celého procesu nakládání s touto vakcínou a mohlo by se zdát, že jde o cílený podpásový útok proti britské firmě. Ovšem ke škodě EU a tedy i nás.

Třetí úvaha směřuje k nakládání s očkovacími látkami v ČR. Je-li  skutečností  (a ono je), že již po první dávce vakcíny vzniká značná odolnost proti onemocnění Covid- 19, pak by jednoznačně mělo dojít k upřednostnění očkování co největšího počtu osob alespoň první dávkou před očkováním druhou dávkou a to bez ohledu na to, co bylo původně výrobcem doporučeno. On totiž neměl čas zkoušet a čekat tři měsíce po první vakcíně. Prostě chtěl, aby účinnost byla přes 90% a tedy doporučil a otestoval podání druhé dávky vakcíny po 21 dnech. Česká vakcinologická společnost doporučila mimo jiné očkovat druhou dávkou po 6-8 týdnech. Bohužel vláda , ač se vždy zaštiťuje odborníky, tento návrh odmítla s tím, že by posléze nebylo dost vakcín na druhou dávku...Zrovna tak se ukazuje, že ti, kteří prokazatelně prodělali onemocnění Covid -19, což lze potvrdit vyšetřením protilátek z krve, mají imunitu, jen nevíme jak dlouhou. To ale nevíme ani u těch očkovaných. Je tedy na místě se ptát, zda by tato skupina osob nemohla rovněž s očkováním počkat, přičemž by měla "výhody" srovnatelné s již očkovanými...? Nad rozsahem těchto případných výhod ( tzv. Covid pasy) nechci v tomto příspěvku diskutovat.

Hlavním cílem by nejen pro naší vládu mělo být naočkovat (dobrovolně) co největší počet obyvatel, ale nekonečné "lock-downy" nejsou správnou cestou.

Autor: Marek Zeman | pondělí 22.3.2021 7:30 | karma článku: 26,74 | přečteno: 1137x
  • Další články autora

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma: 34,64 | Přečteno: 895x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma: 39,17 | Přečteno: 3567x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma: 32,56 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma: 35,00 | Přečteno: 835x | Diskuse | Společnost

Marek Zeman

Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let

Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..

16.2.2023 v 7:36 | Karma: 32,84 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Krajské volby se odehrají ve stínu korupce, ta rezonuje i v kampaních

22. července 2024  6:45

Trend spojování politiků se do zářijových krajských voleb podle odborníků ještě posílil. Z větších...

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

  • Počet článků 72
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1591x
Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik