Dálkový přístup osobní kontakt pacienta s lékařem nemůže nahradit. Nebo jen někdy...
Dnešní čím dále, tím více digitální doba, se nás snaží přesvědčit, že se opravdu obejdeme bez přímého kontaktu s lékařem, který může stejně dobře být s námi ve spojení na dálku (on-line) po telefonu či PC, notebooku, atd. Stačí, když se připojíme a na dálku jsme vyšetřeni, je nám stanovena diagnóza a nasazena příslušná léčba nebo jsme nasměrování k dalšímu vyšetření ve specializované ambulanci on-line nebo fyzicky, podle toho, jak se situace vámi kontaktovanému lékaři jeví. Zdá se to být pro všechny přínosné. Pacient je vyšetřen i zaléčen v pohodlí a bezpečí svého domova, bez čekání, bez ztráty času cestou a bez rizika možné infekce. Lékař je také v bezpečí své ambulance, bez možnosti infekce od pacienta a všichni šetří čas a peníze. Stávající pandemie se svými opatřeními přímo volá po takovýchto řešeních a nutno říci, že některé procesy, nastavené již před časem, jsme s radostí v této době využili. Mám na mysli e-recept a e-neschopenku, což jsou opravdu velcí pomoc-níci!
V současnosti se rozvíjí diskuze, jak alespoň částečně práci lékaře ve smyslu přímého kontaktu s pacientem omezit. Ne, že by vše nezačalo daleko dříve, již po desetiletí jsou některé vyšetřovací metody zajišťovány na dálku:např. on-line monitorace krevního tlaku, ekg křivky, saturace krve kyslíkem, apod., přičemž jde o pojistku proti náhlé arytmii, ztrátě vědomí či náhlé smrti. Existuje řada firem, které spolupracují se sociálními službami a monitorují některé životní funkce seniorů včetně tzv. „panického tlačítka“, tedy tlačítka zajišťujícího pro monitorovanou osobu možnost dát na centrálu služby vědět, že je jí špatně, upadla či je nějak ohrožena na zdraví nebo životě.
Firma EUC zavedla telemedicínu jako službu takřka nahrazující fyzickou návštěvu u lékaře a je na dálku poskytována non-stop praktickými lékaři. Po vyplnění tzv. „inteligentního a strukturovaného“ dotazníku pacientem a jeho prostudování lékařem je pacient zpravidla během 6-10 minut vyšetřen, je mu stanovena diagnóza na základě chatu nebo videohovoru a také následná terapie a doporučení, případně je nasměrován dále. Vše 24h denně a 7 dnů v týdnu. Zdá se to být jednoduché. Bohužel takový optimismus nesdílím. Jistě, když jako internista nebo všeobecný lékař svého pacienta znám, mám jej v kartotéce a opakovaně jsem jej fyzicky vyšetřil, mohu si dovolit některé (jen některé) konzultace na dálku. Například směrem k možnosti onemocnění kovidem, kolísání krevního tlaku, kolísání hodnot krevního cukru a řady jiných. Vím-li na-příklad, že můj pacient byl v nedávné době vyšetřen pro bolesti zad a byly vyloučeny choroby srdce či žaludku, které se mohou projevit bolestmi zad, pak si mohu s klidným svědomím dovolit zaléčit tato bolesti nějakými léky. V opačném případě bych chtěl vždy pacienta vidět- fyzicky, natočit EKG, případně udělat RTG páteře. A strukturovaný inteligentní dotazník to nemůže zachránit. Vždy nás učili, že základem vyšetření je odběr anamnézy, nikoliv dotazník….Důvěra mezi pacientem a jeho lékařem nevzniká během několika minut. Ale především dlouhodobým sledováním a vzájemnou informovaností o nemocech pacienta a jeho terapii. Mimochodem při vyplňování dotazníku si pacient nemusí na všechny údaje vzpomenout. Nebo je neuvede, protože jim nepřikládá důležitost. Často například pacient neuvádí, že má cukrovku, protože jí má kompenzovanou…ale má ji! S tím souvisí otázka odpovědnosti. Mám na mysli odpovědnost profesní, danou povinným pojištěním lékařů a zdravotnických zařízení za škodu způsobenou pacientovi a to v případě, že on-line vyšetření není úplně „lege artis“. Nebo to komerční pojišťovna může tvrdit…. Jsou zde již nějaké precedenty?
Prosím, dejme si pozor, stávající kvalitu a dostupnost péče je třeba zachovat, nikoliv omezovat, jakkoliv se to může jevit jako výhodné. Telemedicína má u nás místo, ale přímý kontakt s lékařem v jeho ordinaci většinou nenahradí. Nebo nahradí ale s nějakými ztrátami!
Marek Zeman
Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!
Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.
Marek Zeman
Léky chybí, co bude dál?
Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...
Marek Zeman
Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...
Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...
Marek Zeman
Je to jen alibi, pane premiére!
Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.
Marek Zeman
Auta za pár let budou luxusem, aneb návrat na Kubu posledních padesáti let
Evropský parlament v úterý schválil návrh EK a Rady Evropy na zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU po roce 2035. V praxi to znamená, že v Evropě budou od roku 2035 v prodeji nová auta pouze s elektromotorem nebo na vodík..
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Masakr v Praze obnažil slabinu policie. Na prvosledové vybavení chce miliardy
Policie bude v následujících třech letech potřebovat více než tři miliardy korun na nové vybavení,...
Jak Ukrajinci svrhávali Asada. Chtěli poškodit Rusy, pomohli islamistům
Premium Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem, a tak Ukrajinci měli podle všeho prsty ve změně režimu v...
Na seznamu zakázaných látek už HHC nebude, legálně ho ale koupit nepůjde
Rozšíření seznamu zakázaných látek schválila vláda. Nebude na něm už HHC, řekl po jednání vlády...
Vatikán odstranil kritizovaný betlém. Ježíšek v něm ležel na palestinském šátku
Ve Vatikánu po kritice odstranili z jesliček černobílý palestinský šátek, na němž v hale Pavla VI....
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...
- Počet článků 72
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1591x