Vláda má řešit průšvih, ne udílet knížecí rady
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová rovnou poradila, že lidé mohou pomoci situaci s nedostatkem energií například tím, že si vezmou další svetr. Tohle ale není úkol vlády.
Proč? Odpověď dal před pár dny například Thierry Bros, který se na prestižní pařížské vysoké škole politických věd Sciences Po zabývá mezinárodní energetikou. „Katastrofa už nastala. Myslím, že hlavní otázka je, kdy se vedoucí představitelé Evropské unie proberou," řekl.
Upřímně, asi jsem ho ani nemusel citovat, protože to vidíme všichni. Cena termínového kontraktu na elektřinu na burze v Lipsku překročila 700 eur (přes 17200 korun, což je asi 28 korun za odebranou 1 kilowattu v celkovém vyúčtování při běžném tarifu) za megawatthodinu a je tak oproti nedávné minulosti čtrnáctinásobná. ČTRNÁCTINÁSOBNÁ. Cena plynu se dostala přes 280 eur (přes 6900 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se ještě pohybovala pod 27 eury za MWh.
Kdo nemá to dočasné štěstí, že by ho zatím chránila fixace, ten už teď valí oči na zálohy, které po něm dodavatelé chtějí. Jde často o mnohatisícové částky měsíčně, někdy i desetitisíce. To je pro většinu lidí i firem prakticky likvidační.
A lidé i firmy právem od vlády očekávají, že tento obří průšvih bude řešit. Nechci lacině kopat, vláda nepochybně něco dělá. Snaží se naplňovat plynové zásobníky, získala pronájem terminálů na zkapalněný plyn, připravuje speciální tarif. Nakonec i Jurečkovův plán s poradci není samozřejmě úplně od věci. Řada lidí opravdu neví, že existují různé cesty, jak můžou ušetřit. Jenže v míře zmíněného průšvihu to musí být až podružné opatření vedle těch zásadních. Rada Markéty Pekarové už pak působí spíše jako výsměch, byť i šetření v podobě snížení teploty při vytápění má samozřejmě svůj smysl.
Jenže lidé by si svetr oblékali mnohem ochotněji, kdy například viděli, že se vláda opravdu snaží cenu energií snížit. Například tím, že navrhne alespoň dočasné zrušení emisních povolenek, které jsou rovněž rekordně drahé a na ceně elektřiny mají rovněž nezanedbatelný podíl. Nebo tím, že budou vyjednávat s výrobci elektřiny její dodávky za nižší ceny. V této souvislosti ale velmi překvapilo, že se vláda prý prakticky nezabývala nabídkou Sev.en Energy, která chtěla státu prodat elektřinu za předválečné ceny. V první řadě by měla samozřejmě vláda vyjednávat s polostátním ČEZem.
Odpovědní ministři v čele s premiérem by zkrátka měli přednostně hledat všechny možné cesty, jak zajistit dostatek energií za co nejnižší ceny. Nic jiného teď nesmí být důležitější prioritou. Situace je totiž opravdu kritická a bude nejspíš ještě kritičtější.
Evidentně se to ale neděje. A právě proto působí rady a plány ministrů na lidi spíše jako červený hadr na býka.
Marek Hurt
Největší baterie vydrží směšně málo. Ale stojí miliardy?

V Británii spustili obří bateriové úložiště s kapacitou 196 MWh, z hlediska kapacity největší v Evropě. Než začnete tleskat, tak si přečtěte, koho a jak dlouho vydrží zásobovat.
Marek Hurt
Zelený diktát nás ohrožuje všechny. Musí skončit

Evropská komise chystá reformu trhu s elektřinou. Ursula von der Leyenová chce odklon od fosilních paliv. Já bych tuhle paní už o ničem rozhodovat nenechal. Přečtěte si proč.
Marek Hurt
Zelení kšeftují s lidskou bídou a strachem

Německá vládní koalice ukazuje, jak nebezpečné je podlehnout ideologii. Podmiňovat existenci energetických zdrojů snížením rychlosti na dálnicích je do nebe volající lumpárna.
Marek Hurt
Zoufalí lidé změnu klimatu prostě řešit nebudou

Drtivá většina lidí na světě bude vždy mít na prvním místě to, aby měli jídlo, teplo a dnes už také elektřinu. Teprve když to mají, dokážou se zabývat například změnou klimatu. Řada politiků to ale stále nedokáže pochopit.
Marek Hurt
Absurdita: Dotace na drahé emisní povolenky

Továrny dostanou od Ministerstva životního prostředí 776 milionů korun. Bude to kompenzace emisních povolenek, které musely zaplatit. Chápete tu šílenou absurditu?
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Součkova otočka. Na obrazovky se vrátí Fokus Václava Moravce a další pořady
Na zpravodajský kanál České televize ČT24 se mají vrátit dříve zrušené pořady. Mezi nimi je...
Trump hodlá Saúdské Arábii nabídnout dodávky zbraní za 100 miliard dolarů
Spojené státy se chystají nabídnout Saúdské Arábii dodávky zbraní za více než 100 miliard dolarů...
Jsme připraveni dohodnout se s Trumpem na konci války, chybí detaily, uvedl Lavrov
Spojené státy a Rusko postupují správným směrem k ukončení války na Ukrajině a Moskva je připravena...
Ženě museli během těhotenství vyjmout dělohu. Syn se mi narodil dvakrát, říká
O dvojím narození vlastního syna mluví Britka, které v těhotenství kvůli komplikované operaci...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 164
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3037x