Největší baterie vydrží směšně málo. Ale stojí miliardy?
Bateriové úložiště prý umožní plně využít potenciál obnovitelné energie ve Velké Británii. To zní na první poslech logicky, protože slunce ani vítr nesvítí a nefouká pořád, takže pokud bude možné energii z nich ukládat, bude to skvělé. Tolik teorie. A nyní se pojďme podívat, jak to funguje v praxi.
Neznám přesná čísla ve Velké Británii, ale v České republice je výroba z větrných elektráren na úrovni zhruba 25% instalovaného výkonu, u solárních elektráren se v létě maximální výroba pohybuje na úrovni 60 – 70 procent instalovaného výkonu, v zimě je to ale jen na úrovni 20 procent a méně.
Další problém je, že není zas tak velký rozdíl, jestli máte větrník jeden, nebo tisíc. Když totiž fouká, nebo naopak nefouká, tak je to většinou stav na celém území České republiky. U slunce je to podobné, i když občas je určitě třeba na západě Čech slunečno, zatímco na Moravě zataženo. Solární elektrárny mají ale zase jiný problém a tím je čas od západu do východu slunce, zjednodušeně řečeno noc. To způsobuje problémy hlavně v zimě, kdy je odpolední špička spotřeby již za tmy, což přínos fotovoltaiky v tomto období dál snižuje.
Ale právě proto jsou zde bateriová úložiště, aby tento problém vyřešila. V době, kdy fouká a svítí sluníčko, se vyrobená elektřina uloží a v bezvětří a po nocích či zatažených dnech se pustí z baterií. Lidem do domácností, průmyslu do továren, vlakům do drátů, elektromobilům do nabíječek. Paráda, vše vyřešeno, můžeme okamžitě vypnout uhlí, plyn, vykašlat se na stavbu nových jaderných elektráren.
Že to zní až podezřele optimisticky? Bohužel ano, je to totiž neskutečný blábol. Hned ukážu proč.
V úvodu zmíněné bateriové úložiště s největší energetickou kapacitou v Evropě totiž může podle provozovatele dodávat elektřinu až pro 300 tisíc domácností. No tak. To je přece super. Tak se jich holt postaví pár stovek a ta zelená paráda přece jen bude.
Nebude. Provozovatel totiž dodal, že tu elektřinu sice může dodávat až pro 300 tisíc domácností, ale jen po dobu dvou hodin. Tududumdudum.
Když si vezmete, že v těchto dnech je tma od pěti odpoledne do sedmi do rána, tak jsou dvě hodiny dost málo. No ale co, tak se těch úložišť holt postaví o něco víc no.
No jo, jenže jen v našem malém Česku je domácností asi 5 milionů. To znamená, že abychom měli zálohu na dvě hodiny, museli bychom největších úložišť postavit asi 17. Jenže domácnosti tvoří jen asi čtvrtinu české spotřeby. Takže by jich muselo být asi 70. No jo, jenže mít zálohu na dvě hodiny je asi fakt málo, co? Tak na kolik? Na dva dny?
Stačí se podívat na výrobu elektřiny v Německu, které si na rozdíl od nás už postavilo opravdu hodně větrných a solárních elektráren s mnohem větším teoretickým výkonem než mají v elektrárnách plynových, uhelných a jaderných. Jenže v posledních dnech, spíše týdnech, je i v Německu výroba ze slunce a větru téměř nulová. A ještě řadu týdnů to bude podobné, i když určitě s výkyvy. Němci mají většinu větrných elektráren na moři, tam určitě občas zafouká. Slunce taky občas zasvítí.
Nicméně je ale jasné, že zálohu v bateriích, aby to bylo opravdu bezpečné, by bylo nutné mít minimálně na několik dní, což by jen v případě české republiky znamenalo tisíce obřích úložišť ( na 1 den asi 840).
Řekněme, že bychom na ně dokázali sehnat suroviny i firmy, které by je dokázaly postavit. A teď nastává klasická chvíle, kdy se spousta fanatických zelených začne vykrucovat a tvářit se, že se jich otázka netýká. Kolik to celé bude stát?
U britského úložiště nebyla prý cena zveřejněna. Je zde ale použita technologie Tesa Megapack, což jsou vlastně bateriové kontejnery. Povedlo se mi najít, že cena za jeden Megapack s kapacitou 3 MWh je zhruba 1 235 890 dolarů, tedy přibližně na 27 milionů korun. Zde bylo tedy využito zřejmě 66 megapacků, celková cena by tedy pouze za technologii mohla být někde kolem 1,7 miliardy korun.
Pokud bychom tedy chtěli mít taková úložiště jako zálohu pro Česko na jeden jediný den, cena by se šplhala někam k 1,5 bilionu korun. Jde samozřejmě jen o hrubý odhad, ale v každém případě by to byla opravdu spousta peněz. K tomu si připočtěte, že by se taky muselo postavit opravdu spoustu a spoustu větrných a solárních elektráren. Bez dotací je ale nikdo nestaví, takže by šly další miliardy do dotací. Na kolik to celé vyjde? Podle mě to nikdo neví, a pokud někdo tuší, tak radši mlčí.
Každopádně mi z toho vychází, že je mnohem racionálnější investovat peníze do nových jaderných bloků popř. modulárních reaktorů. Do OZE samozřejmě taky, ale jen v rozumné a omezené míře.
p.s. Výpočty jsou jen zhruba a od boku. Podle mě v nich ale není zásadní chyba. Pokud ano, napište mi do komentáře, díky.
Marek Hurt
Zelený diktát nás ohrožuje všechny. Musí skončit
Evropská komise chystá reformu trhu s elektřinou. Ursula von der Leyenová chce odklon od fosilních paliv. Já bych tuhle paní už o ničem rozhodovat nenechal. Přečtěte si proč.
Marek Hurt
Vláda má řešit průšvih, ne udílet knížecí rady
Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka chce vytvořit síť poradců, kteří mají nasměrovat lidi k dobrému hospodaření.
Marek Hurt
Zelení kšeftují s lidskou bídou a strachem
Německá vládní koalice ukazuje, jak nebezpečné je podlehnout ideologii. Podmiňovat existenci energetických zdrojů snížením rychlosti na dálnicích je do nebe volající lumpárna.
Marek Hurt
Zoufalí lidé změnu klimatu prostě řešit nebudou
Drtivá většina lidí na světě bude vždy mít na prvním místě to, aby měli jídlo, teplo a dnes už také elektřinu. Teprve když to mají, dokážou se zabývat například změnou klimatu. Řada politiků to ale stále nedokáže pochopit.
Marek Hurt
Absurdita: Dotace na drahé emisní povolenky
Továrny dostanou od Ministerstva životního prostředí 776 milionů korun. Bude to kompenzace emisních povolenek, které musely zaplatit. Chápete tu šílenou absurditu?
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
Prodej RD o velikosti 270 m2 na pozemku o velikosti 2 452 m2 v městysu Litenčice.
Litenčice, okres Kroměříž
4 800 000 Kč
- Počet článků 164
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3037x