Ekoaktivisté padlí na hlavu

Ekologičtí aktivisté, kteří straší globálním oteplováním a chtějí ostatním nakázat svou zelenou mantru, svorně používají jeden fígl. Přepočítávají emise na hlavu. To je však manipulace jako hrom.

 

Všimněte si, že to začali používat všichni od Greenpeace přes Hnutí Duha až po stávkující studenty. Neustále dokola omílají, že Česká republika má na hlavu vyšší emise CO2 než Čína. A tento argument používají jako klacek, kterým nás chtějí domlátit k tomu, abychom přestali jezdit auty, létat, jíst maso a dobrovolně platili spousty peněz nejrůznějším solárním baronům.

Přitom jde o absolutní nesmysl. Tedy, v základním faktu nelžou, naše současné emise přepočtené na hlavu jsou skutečně vyšší, než má Čína. Ovšem tento fakt musí být zasazen do kontextu, o což se právě teď pokusím. Uvedu několik fakt, ze kterých jednoznačně vyplývá, proč je přístup ekoaktivistů nejen manipulativní, ale hlavně nesmyslný a v boji se změnou klimatu absolutně neúčinný.

V první řadě jde o to, že celá vzrušená diskuse se vede o globální změně klimatu. V atmosféře totiž nejsou žádné hranice. Klimatu je úplně jedno, jestli CO2 vypustil Pepa Novák, Donald Trump, Vladimír Putin nebo Si Tin Pching. Důležitý je proto jediný údaj a to celkový globální objem emisí, které do ovzduší lidstvo vypouští. A tady se najednou dostáváme k úplně jiným číslům. Česká republika je zodpovědná za zhruba 0,3 procenta světových emisí, tedy naprosto marginální hodnotu. Pokud by vás zajímaly konkrétní čísla, tak v roce 2017 jsme vypustili zhruba 108 megatun CO2, zatímco největší znečišťovatel Čína 9839 megatun, tedy zhruba 90x víc.

Dalším důležitým faktem je, že Česká republika své emise neustále snižuje. Od roku 1990 se nám je podařilo snížit o více než 35 procent. Stejně tak se chová celá Evropská unie. Bohužel zbytek světa jede přesně opačný trend. V roce 2018 EU snížila své emise oproti předchozímu roku o 2 %. Hurá. Jenže myslíte, že jsme tím zachránili globální klima? Ale kdeže, celosvětové emise totiž o 2 % stouply. Takže co se vlastně stalo? Evropané, přesněji řečeno občané unie, zaplatili spoustu peněz za nejrůznější opatření od emisních povolenek přes podporu obnovitelným zdrojům, daně na pohonné hmoty až po nevím co. Jenže globálnímu klimatu to stejně nepomohlo, protože Čína, Indie, USA, Rusko, Pákistán a další země nic takového nedělají.

Ekologičtí aktivisté neustále křičí, že musíme nejlépe okamžitě zavřít uhelné elektrárny, jinak přijde klimatická katastrofa. Takže opět fakta. Z uhlí se u nás stále vyrábí téměř polovina elektřiny, jejíž spotřeba neustále roste. Celkový výkon českých uhelných elektráren je ale asi jen 11 gigawatt. Pro srovnání, celkový výkon čínských uhelných elektráren je větší než 1000 gigawatt. A pozor, Číňané právě teď staví nové uhelné elektrárny s celkovým výkonem téměř 230 gigawatt.

Už vám to stačí? Snad ano, takže už jen závěr. Kdybychom zítra zastavili všechny naše uhelné elektrárny, přijdeme o polovinu elektřiny, spousta lidí navíc o teplo. Nastal by chaos a apokalypsa, v ohrožení by byly lidské životy, o české ekonomice ani nemluvě. A co na to světové klima? No to by si toho samozřejmě ani nevšimlo.

Takhle nesmyslné jsou požadavky aktivistů, kteří je opírají o přepočet emisí na hlavu. Pokud to nechápou, tak jsou buď někým zaplacení, nebo sami na hlavu padlí.

Foto: pixabay.com

Autor: Marek Hurt | úterý 8.10.2019 13:30 | karma článku: 41,60 | přečteno: 2086x