Olympiáda den po dni díl 3

Musím přiznat, že sledovat dění a vybírat z něj pro tuto minireportáž není lehké a dvoudenní rytmus poruším jen dvakrát, a to přes tento a příští víkend, V pondělí obdržíte třídenní díl a stejně tak i za týden.

   Den šestý, středa 10. srpna

   Plavání: Phelpsův návrat - přidá další dvě zlata do své sbírky, na supertěžkých 200 m motýlek a s prestižní štafetou 4x 200 m volný způsob, má jich už 22 a další ještě zřejmě získá. Někdy příroda marnotratně plýtvá fyzickými přednostmi a ještě k tomu přidá hlavu, která pochopí, že má tvrdě pracovat a musí bojovat a nic nevzdat. Totéž za pár dnů, doufám, potvrdí v lehké atletice další výjimečný sportovec i člověk Usain Bolt. A Katinka získá další zlato na 200 m polohový závod.

   Silniční časovku žen, kam nepustili naši úžasnou Martinu, ukořistí další výjimečná osobnost, Američanka Kristin Armstrong, je získá ve svých 43 letech třetí olympijské vítezství v této disciplíně za sebou. Ona je ten případ, kdy se člověk jen tiše sklání v úctě.

   Vavřinec Hradilek, který v Londýně bral stříbro, se sice nekvalifikuje, ale televize ho přibere jako experta. Vezme kajak, na přilbu nasadí kameru a sjede olympijskou trať a my s ním. Docela jízda… Na tom kanálu nakonec první medaile, Prskavec, který Hradilka v nominaci vystřídal, jede na výhru a před cílem mírně chybuje, což ho odsune na třetí místo. Leč kopec smůly přijde až zítra.

   Mužský gymnastický šestiboj je přehlídkou toho nejlepšího, co v tomto sportu lze vidět. Další z olympijských hrdinů, Japonec Uchimura, který už osm let vyhrává všechny světové šestiboje, jak na olympiádě, tak i na mistrovstvích světa, což nemá o obdobu, opět vyhraje díky malé chybě oceněné bodovou srážkou svého největšího konkurenta Ukrajince Verňajeva. Oba skvělí a sympatičtí a bronzovou medaili bere překvapivě výtečný a nadmíru přesný a spolehlivý Brit Whitlock.

   Nejlepší Rus až čtvrtý a až za ním Číňané. Některé sestavy nejlepších závodníků jsou až na hranici chápání. Sportovní svět se opravdu mění. Vzpomeňte, jak kdysi vládl v gymnastice zejména mužské Sovětský svaz. A v noci oslava vrcholného mužského basketbalu v podání dnes zřejmě nejlepších týmů  USA a Austrálie. Australané po celý zápas vyrovnaným soupeřem a prohrají díky poklesu efektivity střelby v poslední čtvrtině jen o 10 bodů. Jeden z nejlepších zápasů v posledních letech díky oběma týmům.

    Den sedmý, čtvrtek 11. srpna

   Ženská kraulová štafeta USA v čele s Katie jako včera muži vyhraje 4 x 200 m volný způsob. Začne mužský golfový turnaj. Komentátor o jednom hráči klidně řekne, že je dvousettřicátý na světě a ani nemrkne. Já bych z něj učinil nezaměstnaného.

   Brazilští fotbalisté si postup dál zajistí na úkor Dánů, jež pokoří 4:0. A silná Argentina, která vyhrála olympiádu v letech 2004 a 2008, jede domů, nemá to daleko, jen do sousedství.

   Nyní je čas zavítat k divoké vodě, jak jsem již avizoval. Náš dvojkajak jede jasně nejrychleji, ale tři branky před koncem udělá neuvěřitelnou chybu, která se na této úrovni nevidí, převrhnou se a ještě šťouchnou do branky a skončí ve finále poslední. Kajakářka Kudějová, poslední mistryně světa, udělá také v konci trati dotyk branky za trestné 2 vteřiny a navíc se zamotá do vodního válce a okrade se možná o 4 vteřiny, jinak by také vyhrála.

    Náladu zlepší medailové dámy, zejména španělská vítězka Chourraut, jejíž jméno vyslovuje komentátor jako čurátová. Vzpomeňte, v Londýně jsme narazili na Rusku Čurakóvu, Kazachstánku Rypakóvu a Nizozemce Churandy Martinu. Ten je v Riu také a další uvidíme, nebojte, cokoli zajímavého i na tomto poli vám nezatajím.

   Po vodních nezdarech všechno napraví judista ve váze do 100 kg Lukáš Krpálek, zlato mu každý přeje. Kouzelný je komentátor, který komentuje jeden ze zápasů v judu, že jeden zápasník dobře šmrdlá nohou mezi nohama druhého a že by bylo dobré vytáhnout nohu z francouzského rozkroku.

   Neodpustím si pohledný a zcela od včerejška stylem odlišný basketbal Brazílie-Chorvatsko, který v konci po celý zápas o pár bodů vedoucí Chorvaté vyhrají.       

   Začíná dráhová cyklistika a v ní již léta dominují Britové a mezi nimi Markéta Janoušková světové cyklistiky Laura Trott (1992), jež před čtyřmi lety vyhrála dvě zlata a nadchla mě tím, jak vždycky vyňala zpod přilby dva zlaté copy a neustále se usmívala, jako ta naše holka houslová. Na Lauru se těším už od loňského dráhového mistrovství světa, kde se opět vyznamenala. Hlavně však proto, že je zatraceně hezká a milá. Britové se uvedou vyhraným týmovým sprintem a v sestavě mají Jasona Kennyho, který má tu čest být Lauřiným chlapcem. Koukám po velodromu, ale Lauru tu nevidím, aby se radovala z Kennyho čtvrtého zlata.

A v sedmičkovém ragby, světe div se, vítězí ve finále Fidži nad Velkou Británií. Skvělý zápas a skvělí Fidžijci, kteří to oslaví nádherně znějícím zpěvem jakési tichomořské písně. Ale kdo se o ragby trochu zajímá, ví, že v tichomořské oblasti se hraje i patnáctkové ragby na špičkové úrovni. Nejen dvojnásobní mistři světa Austrálie a trojnásobní Nový Zéland, ale také ostrovní státy spolu s Fidži Samoa, Americká Samoa, nebo Tonga.

A na závěr si trochu shrneme seznam krásek: Bouchard, Verge-Depre, Baumrtová, Fox a další jistě přidám a soutěž vyhlásím a také kolektivní, nejhezčího týmu.

   Ženský gymnastický čtyřboj je v režii dvou Američanek. Vítězí Simone Biles, stříbro bere Aly Raisman. Jsou tak skvělé, že ostatní svět zůstává jaksi stranou. Obě si pamatujte, zachovají-li si zdraví a chuť soutěžit, hodně o nich ještě uslyšíme.  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Richard Mandelík | sobota 13.8.2016 7:00 | karma článku: 12,18 | přečteno: 176x
  • Další články autora

Richard Mandelík

SOČR na jaře 2024

9.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Atrium na jaře 2024

7.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Café Créme na jaře 2024

26.4.2024 v 7:00 | Karma: 4,74