Teplota vína při podávání - tak trošku alchymie

Bílé víno se má podávat chlazené a červené při pokojové teplotě! Taky to tak máte zafixované? Jenže ono to zase až tak jednoduché není. Každé víno potřebuje totiž určitou teplotu, aby vynikla jeho chuť a vůně.

Bílá vína

Naše běžná bílá vína chutnají nejlépe při teplotě 10°- 12°C, tedy jakoby byla právě přinesená z chladného sklepa. Pod 10°C jsou vína neharmonická, zastřená, neuvolňují vůně ani chutě a víno se zdá fádní. V podstatě v ústech cítíme pouze chladný nápoj a ani nevíme, že pijeme víno. Naopak nad 12°C se dostává do popředí alkohol, víno se může zdát silnější, plnější, bývá chuťově nevyvážené, někdy může působit až ostře nebo pálit. Pokud si chcete tedy víno opravdu vychutnat, je dobré znát jeho teplotu, abyste zbytečně nepřišli o jeho plnost a buket, který se může rozvinou pouze při správné teplotě. Toto platí zejména u kořeněných vín jako jsou například Tramín červený nebo Kerner.

Červená vína

Pro naše červená vína je pak doporučená teplota ke konzumaci stanovená na 14°- 16°C. Pokud má červené víno pod 12°C, je zcela uzavřené, vůní se neprojevuje, je kyselejší a hrubší. Při teplotách nad 16°C u našich červených vín vyniká alkohol a víno chutná hořce. Jen některá lehčí červená vína, jako například Portugal, snesou i nižší teploty pod 12°C, zejména v létě pak působí příjemně svěže. Pozor i v poměrně kvalitních restauracích, se můžete setkat s tím, že vám červené víno přinesou vychlazené případně až podchlazené – je to docela ostuda.

Dezertní likérová vína se podávají při stejné teplotě jako vína bílá, vermutová vína jsou většinou chuťově i ve vůni tak plná, že snesou dokonce i o něco nižší teplotu.

Jak je to v cizině?

V zahraničí to mají trošku posunuté. Francouzi pijí své červené poklady běžně při 20°C. V Itálii se dokonce  doporučuje pít vyhlášené víno Barolo až při 22°C a jejich sladké muškáty při teplotě 14°C . 

Pro rychlou orientaci uvádím přehlednou tabulku

Vermut

Samozřejmě je třeba si uvědomit, že doporučené teploty jsou uváděné pro přímou konzumaci vína. Vždy je tedy třeba po nalití počítat s teplotou v místnosti. Pokud chceme v teple uchovat správnou teplotu bílého vína, musíme ho opět vrátit do chladu. Menší chybou je servírovat víno o něco chladnější než teplé, protože po nalití se víno ve sklence snadno ohřeje.Pozor především na náhlé a prudké změny teploty, které mohou způsobit zlom chuti vína. Nikdy tedy přechlazené víno neohřívejte v horké vodě, mohli byste mu ošklivě ublížit.

Doufám, že jste si dnes opět o něco rozšířili svoje znalosti a budete si vždy vychutnávat maximum z degustovaných vín i díky správné teplotě podávání.

 

Autor: Lenka Maloňová | úterý 26.1.2016 8:25 | karma článku: 12,82 | přečteno: 463x