Pravda nebo lež aneb boříme mýty o víně

Chodíte rádi na zámky a hrady? Já ano, protože miluju ty spousty historek o strašidlech, bezhlavých rytířích či bílých paní. Existují aIe i jiné typy “pohádek a bájí”. I s pitím vína je totiž spojeno spousta mýtů.

Některé jsem vybrala a pokusím se je buď potvrdit anebo vyvrátit.

1. Dát si víno dříve než v pět hodin je zaručený trapas

Tak tenhle mýtus bude mít kořeny pravděpodobně v Anglii předminulého století. Tam muselo nejprve přijít na čaj o páté a pak teprve na sklenku něčeho tvrdšího. Naštěstí jsme již v letopočtu poněkud pokročili a ani šlechticů se mezi námi moc nevyskytuje. Takže pokud dostanete chuť na skleničku před pátou, vůbec se neostýchejte a s radostí se napijte. Nikdo vás odsuzovat nebude. (A pokud ano, nalejte mu taky a už se poveze s vámi :-))

2. Do sladkého vína se přidává cukr

Doufám, že tento mýtus už se zde i díky mým článkům podařilo vymýtit. Tedy pokud se bavíme o vínech vyšší kategorie – od jakostních nahoru. Ale opakování je matka moudrosti, takže ještě jednou. Pokud je víno s vyšším zbytkovým cukrem, znamená to, že se jedná o cukr původem z hroznů, tedy přírodní, který neprokvasil všechen na alkohol. Ovšem vína levná, některá zahraniční či z pochybné vinotéky v trafice mohou klidně přidaný cukr obsahovat. Poznáte to podle bolehlavu následující den.

3. Čím starší víno, tím lepší

Toto bohužel taky zdaleka není pravidlem. Většina vín na našem trhu je naopak určená k rychlé konzumaci a tomu je přizpůsoben i výrobní proces. Pokud tedy není na víně přímo uvedeno, že je určeno k archivaci nebo pokud toto nevíte od vinaře, raději si jej otevřete cca do roku od nákupu a užijte si jeho svěží, ovocnou vůni a chuť. Jinak byste mohli být zklamáni a to by byla škoda.

4. Pokud budete pít víno, budete tlustí

Částečná pravda zde je, ale jinak než si myslíte. Víno, podobně jako jiný alkohol, totiž podporuje chuť k jídlu. A tak pokud si pravidelně ke skleničce vína budete dávat laskominy v podobě chipsů, pizzy, hamburgerů či slaných oříšku, může opravdu lehce přibrat. Ovšem nesmíte vinit víno samotné, ale spíš to, že svoji chuť k jídlu nedokážete patřičně zkrotit. Jinak naopak střídmé pití vína může přispět i k redukci hmotnosti – podívejte se na studie o kyselině ellegické.

5. Pití vína o samotě svědčí o vašem počínajícím alkoholismu

Zase jedna ze společenských pověr. Přece nebude ta spousta singl lidí někde běhat po venku a hledat někoho, s kým by si dala po úspěšném dni skleničku či dvě dobrého vína. Taky si někdy sama naliju, sednu na terasu a vychutnávám. A co teprve, když se člověk připravuje třeba na sommeliérské zkoušky nebo titul Master of Wine? Samozřejmě, pokud by to měla být jedna láhev každý večer, asi by bylo na čase se nad sebou zamyslet a vyhledat odbornou pomoc …

6. Pouze snobové umí pít dobré víno

Nevím jak vy, ale já se za snoba nepovažuji a dobré víno pít umím. Jasně, že nemám finance ani dostatek známostí k nákupu slavných vín z vinic Romaneé Conti, ale domnívám se, že i v našem českém či moravském rybníčku můžeme najít vynikající vína. Navíc každý ocení trošku něco jiného. Hlavní je umět si víno vychutnat, což jde stejně nejlépe v dobré společnosti.

Znáte ještě nějaké mýty o víně? Podělte se, jsem zvědavá …

Autor: Lenka Maloňová | středa 20.7.2016 12:00 | karma článku: 19,70 | přečteno: 914x