Daně? Hrrr na ně! Ať žije berňák!

Do 31.3. máme, jako každý rok, povinnost podat daňové přiznání a případný nedoplatek ve stejném termínu uhradit. Když už ty daně musíme platit, tak by nám to měl stát maximálně ulehčit. Za ideální stav budu považovat situaci, kdy nám všem daně bude počítat příslušný finanční úřad a na nás daňových poplatnících zbyte jen ta „maličkost“, daně řádně a včas platit...

Výpočet daňových povinností

V historii lidstva je placení daní, v rozsahu tak jak jej známe dnes, relativně mladá záležitost a obávám se, že se zrušením daní (pro začátek třeba jenom některých),  ani s jejich výrazným snížením, nemůžeme ani do budoucna moc počítat. Spíše vůbec. Funkční a občanům sloužící stát by měl občany co nejméně „obtěžovat“ , a může s tím začít třeba u daňové agendy.

Pro finanční úřad (FÚ) není žádný problém zkontrolovat správnost výpočtu daní a kontrola jejich řádného zaplacení. Při kontrole FÚ vychází z primárních dokladů pro výpočet daně (potvrzení o příjmu, o zaplacených úrocích na hypotéku, o penzijním a životním pojištění, atd.)., a vlastně tak sestavuje celé daňové přiznání. Pokud by takto kontroloval všechna daňová přiznání, ušetřil by tím všem daňovým poplatníkům práci a čas se sestavením a podáním daňového přiznání. Už slyším ten křik ze strany daňových poradců, kteří by tím přišli o (dnes) zaručenou práci a hlavně (relativně tučné) příjmy. Pouze v případě, že by měl daňový poplatník pochybnosti o správném výpočtu daně, podal by si vlastní (správné?) daňové přiznání.

Za pozitivní na současné praxi považuji možnost podání daňového přiznání elektronicky, kde k dokonalosti chybí pouze malý počet občanů vybavených  elektronickým podpisem. Místo nesmyslných plastikových kartiček s názvem občanský průkaz, by měl stát každého občana vybavit od jeho 15 let bezplatným doživotním elektronickým podpisem... ušetřili bychom všichni.

Placení doplatků a vracení daňových přeplatků 

Nevyváženost (nerovnost) vztahu mezi státem a občanem je rovněž v povinnostech placení daňových nedoplatků a vracení daňových přeplatků. Zatímco daňoví poplatníci musí doplatek na dani zaplatit do 31.3. a opožděné zaplacení je tvrdě sanckionováno,  na vracení daňových přeplatků není stanovena žádná závazná lhůta a každý FÚ vrací přeplatek daně v jiném termínu. Takže i pokud jste daňové přiznání podali hned 2.ledna a máte přeplatek na dani, musíte se často smířit s tím, že vaše peníze vám stát vrátí až v dubnu nebo květnu. Po tuto dobu vlastně nedobrovolně bezúročně úvěrujete český stát.  Měla by být zavedena povinná lhůta pro FÚ pro vrácení daňových přeplatků (např. do pěti dnů od podání daňového přiznání).

 

Pro úplnost dodávám, že výše uvedené se vztahuje  k problematice daně z příjmu (neřeším daně z nemovitostí a jejich převodů, daně dědické a darovací, srážkové daně u dividend a jiných výnosů z cenných papírů, daně spotřební a daně z přidané hodnoty, a všechny další daně, včetně těch, které se tváří jako „nedaně“, např. koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas...). V případě použití (vámi placených) služeb daňového poradce, si místo 31.3. dosaďte 30.6. příslušného roku.

PS: Dá se předpokládat, že aktuálnost mého příspěvku se zvýší ke konci března, kdy vypuknou každoroční  návaly na podatelnách finančních úřadů.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Makovec | čtvrtek 8.1.2015 10:40 | karma článku: 21,85 | přečteno: 1264x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Potřebujeme ruskou ropu?

23.4.2024 v 23:54 | Karma: 15,26

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68