Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Případ paní Sivákové a českých zničujících exekucí

Na pozadí případu exekuce na dům paní Sivákové budu argumentovat, že paní Siváková je v tom částečně nevinně a v podobné situaci jsou statisíce dalších obyvatel České republiky. Vinu nese i stát, který nepřiměřeně zvýhodňuje věřitele a právníky před dlužníky. Naznačím, jak je nutné systém vymáhání pohledávek změnit, aby lidé řádně platili, co dluží, a aby nedocházelo k umělému bobtnání dluhů a exekucím.

Situace paní Sivákové

Paní Siváková má nějaké dluhy a soud rozhodl o exekuci jejího domu, aby mohl být z prodeje uspokojen věřitel, tedy ten, komu paní Siváková dluží.

Paní Siváková před lety podepsala nějaké smlouvy na telefon, neuhradila faktury a vznikl jí dluh. Věřitel se obrátil na soud s žádostí o exekuci. Soud posoudil pohledávku jako oprávněnou. Paní Siváková byla vyzvána k úhradě dluhu. Výzva se jí nedostala do ruky. Soud bez její přítomnosti rozhodl o exekuci. Vybral exekutora na návrh věřitele a exekutor na katastru nemovitostí uvalil na dům exekuci.

Soudní rozhodnutí a exekuce přidala k dluhu další poplatky. Pokud paní Siváková dluh v následujících několika dnech neuhradí, přijde o dům. V exekuci se prodá možná za 250 tisíc, tak jí i po uhrazení dluhu za mobil a poplatků něco zbude a její rodina půjde bydlet někam do nájmu. Jestli je bez práce a má čtyři děti, zřejmě od státu začne dostávat příspěvek na bydlení, aby z něj platila nájem. Dalo by se tedy říct, že dluhy za ní nepřímo nakonec zaplatí daňoví poplatníci.

Konstatování, že paní Siváková měla řádně platit dluhy a tak si exekuci zaslouží, je zjednodušený. Český systém exekucí je mizerný a paní Siváková je v problémech částečně nevinně.

Podobných případů jsou statisíce

Většina lidí má spíš než dům, nebo kromě domu, jiný majetek – peníze na bankovním kontu, auto a příjmy z práce, které lze exekučně postihnout. Ne vždy je v exekuci tedy prodán dům. Jestli jsou ale v České republice statisíce exekucí, pak to naznačuje, že je něco špatného na českém systému vymáhání pohledávek.

Jinými slovy, paní Siváková a statisíce dalších lidí jsou v podobných problémech možná nevinně. Proč?

1)      Nemuseli se o dluhu vůbec dozvědět. Kdyby přesně věděli, co dluží, dluh by řádně uhradili. První velký problém je tedy v systému doručování výzev k úhradě dluhu.

2)      K dluhu se přidávají soudní a často nepřiměřené a mnohdy zbytečné advokátské a exekutorské poplatky, které dluh zvětšují tak, že se pro mnoho lidí stává nesplatitelným a dostávají se do dluhové pasti.

Ministerstvo spravedlnosti a potažmo vláda v této věci prakticky nekonají a každým dnem se do podobné situace, v jaké je paní Siváková, dostávají další a další lidé. Soudy jsou zahlcovány dalšími a dalšími případy, exekutoři a právníci mají žně.

Fikce doručení je nesmysl

Paní Siváková patrně vůbec neobdržela výzvu k úhradě dluhu. Paní Siváková si určila doručovací adresu nikoliv doma, ale na obecním úřadě a tam si poštu možná nevyzvedávala. To ale neopravňuje stát považovat výzvu za doručenou. Doručit je od slov „do ruky“. Fikce doručení („Nechali jsme dopis ležet na poště nebo na úřadě, máme tedy z právního hlediska za to, že byl dopis doručen“) je legislativním zločinem.

V první řadě tedy potřebujeme jednoduchou změnu zákona. Soud musí člověku písemnost doručit fyzicky, proti podpisu, nikoliv fiktivně.

Člověk, který nechce být v problémech, si poštu přebírá. Přesto se komukoliv může stát, že v důsledku stěhování, změny trvalého bydliště či doručovací adresy se k němu pošta nedostane, aniž by se zásilkám úmyslně vyhýbal.

Pak je ale na soudu, aby takového člověka našel a písemnost mu doručil.  Soud by měl postupovat tedy tak, že písemnost zašle nejprve běžným doporučeným dopisem, kde je náklad v řádu desetikorun. Až kdyby se doporučené psaní vrátilo jako nedoručené, objednal by si soud přímé doručení od osoby, která by adresáta vyhledala a písemnost proti podpisu či pomocí svědků předala. To by se mohlo učinit formou soutěže (kdo žádá míň za doručení v transparentní soutěži, by tuto zakázku dostal). Náklad takového doručení by byl pochopitelně vyšší, s tím ale musí každý počítat. Je to ale stále lepší, než písemnost považovat fiktivně za doručenou.

Exekutorské poplatky

Mnoho dluhů by bylo normálně zaplaceno, kdyby nenarostly o poplatky exekutorů, právníků věřitelů a soudu. Tyto poplatky pro mnoho lidí činí dluhy nesplatitelnými.

Když dluží řecká vláda, víme, že vinni jsou dva: ten, kdo nesplatil, i ten, kdo lehkomyslně investoval. I v případě soukromých dluhů a pohledávek by se měl potenciální budoucí věřitel chovat odpovědně. Pokud někdo předkládá úvěrové a telefonní smlouvy lidem, kteří se v nich nejsou evidentně schopni zorientovat, musí počítat s tím, že může vzniknout dluh a měl by za to nést svůj díl odpovědnosti.

Po diskusi v odborné komisi pro legislativu Strany svobodných občanů jsme došli k závěru, že místo úředně stanovených poplatků za exekuci by měl věřitel (ten, kdo návrh na exekuci podává) nejprve dostat od soudu možnost uhradit si exekutora na své náklady. Byl by motivován najít levného exekutora. Když by věřitel trval na tom, že exekutora má hradit dlužník, dostal by stejnou možnost dlužník. Opět by byl motivován najít si levného exekutora. Až kdyby žádná strana nebyla ochotna exekutora vybrat, vybral by jej soud k tíži dlužníka.

Uvedená opatření by rozbila exekuční byznys založený na nekonečném přílivu státem stanovených poplatků, vnesla by do systému rozum a konkurenci a výrazně snížila zatížení dlužníků. Mnoho dluhů by se tak především k soudu vůbec nedostalo a věřitelé by si dávali větší pozor na to, komu poskytují služby a snažili by se zajistit si vyrovnání dluhů mimo soud.

Závěr

Paní Siváková si zaslouží lítost a bylo by dobré, kdyby její nešťastný případ konečně pohnul vládu, aby Pospíšilovo ministerstvo přestalo být ministerstvem nespravedlnosti. Systém exekucí a fiktivního doručování samozřejmě ničí nejprve ty nejzranitelnější – lidi, jako je paní Siváková – postupně ale zničí všechny a celou společnost. Držme se přirozených principů spravedlnosti a konkurence a odstraňme fikci doručení z našeho právního řádu. Jinak budeme mít místo práva bezpráví.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Autor: Petr Mach | čtvrtek 15.3.2012 10:27 | karma článku: 42,18 | přečteno: 8254x
  • Další články autora

Petr Mach

Co způsobila jedna rezoluce EP, proti které jsem hlasoval v roce 2015

Ukrajinský web mě zařadil na seznam "bacilů ruského světa", o kterém informují některá naše média. Zajímalo mě, čím jsem si to vysloužil: Podle webu je to proto, že jsem hlasoval v roce 2005 jako europoslanec proti jedné rezoluci.

2.2.2024 v 17:05 | Karma: 35,03 | Přečteno: 1125x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Mach

Válka pohledem teorie her

"Vězňovo dilema" je model v teorii her, odvětví matematiky. Co nám říká teorie her, pokud jde o válku na Ukrajině?

25.1.2024 v 9:16 | Karma: 26,92 | Přečteno: 791x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Mach

Válka na Ukrajině není v našem zájmu

Válka na Ukrajině není v našem zájmu. Na vyřešení konfliktu - ať vojensky nebo diplomaticky - jsme jako Česká republika malí páni.

19.1.2024 v 9:18 | Karma: 36,95 | Přečteno: 1251x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Mach

Zákaz spalovacích motorů bude ekonomickou katastrofou. Fialova vláda ho odhlasovala.

Zákaz spalovacích motorů, který schválil Evropský parlament a pak za přispění naší vlády Rada EU, je holou šíleností. Je ale možnost tuto regulaci zrušit.

11.12.2023 v 7:35 | Karma: 37,17 | Přečteno: 1075x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Mach

Zdechovský v Bruselu hlasoval pro diskriminaci rodin, kde otec nepůjde na rodičovskou

Podle europoslanců dnešní český systém, kdy si rodiče dobrovolně vyberou, kdo z nich kdy bude čerpat rodičovskou dovolenou, "posiluje genderové stereotypy". Tak se rozhodli rodiny, kde otec nepůjde na rodičovskou, potrestat.

13.8.2020 v 10:28 | Karma: 43,07 | Přečteno: 3805x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu

24. července 2024  15:52,  aktualizováno  17:01

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

Pražské letiště mělo opět technické problémy, informační systémy jsou již funkční

24. července 2024  14:22,  aktualizováno  16:50

Pražské Letiště Václava Havla se potýkalo s technickými problémy informačních systémů, které jsou...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 158
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7698x
Petr Mach. Ekonom a politik. Vysokoškolský učitel. Lídr kandidátky koalice SPD a Trikolory pro volby do Evropského parlamentu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky