Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…
Minimální mzda nicméně od ledna vzroste. To se v poslední době stalo tradicí. Zajímavé je, že tentokrát není posun v nejnižší sortě mezd doprovázen obvyklou změnou i v celém systému mezd zaručených, což je jinak standard.
Právě ten poslední výjimečný (ne)krok si zaslouží větší pozornost.
Aby to bylo jasnější, je třeba si uvědomit, že normálně se při posunu mzdy minimální pohne také celá pyramida zaručených mezd, což je podle kvalifikace rozdělený systém profesí. A v každé sortě zaměstnání pak má být zaručeno, že kdekoliv v zemi nepobírá zaměstnanec na takovém postu méně, než je pro něj určená zaručená (minimální) hladina. Občas se to porušuje, mnohdy se to obchází, ale v podstatě to má zajistit, aby s minimální mzdou poskočil nahoru celý systém.
Tak na to tentokrát vláda rezignovala. Minimální mzda bude od příštího roku 17 300 korun (oproti současným 16 200 Kč, růst je tedy 1100 korun čili 6,8 procenta). Ale zaručené mzdy zůstaly na loňské úrovni. Zda se pohnou nahoru tedy bude věc vyjednávání mezi odbory a zaměstnavateli.
Ostatně ona ta diskuse o minimální mzdě také není tak, že se jednou ráno ministr práce a sociálních věcí probudí, koukne z okna, den se mu líbí, tak zavolá ministru financí a řekne: „Franto, co kdybychom zvýšili minimální mzdu o pětikilo?“ A ten odpoví: „Pepo, neblázni, sluníčko svítí, nebudeme troškaři, přihodíme litr.“
Tak takhle to není. Jednají odbory se zaměstnavatelskými a podnikatelskými svazy, dávají svoje návrhy. Odbory nadhodí sumu někde u oběžné dráhy, zaměstnavatelé to naopak drží pěkně při zemi. Logicky se nedohodnou, a tak do věci vstoupí vláda, která nějak rozhodne – obvykle plus mínus vprostředku návrhů, ale trochu blíže zaměstnavatelům. Odboráři křičí, že pracovat za minimální mzdu znamená chudobu (což je tedy principiálně pravda), zaměstnavatelé zase lamentují, že kvůli vyšším nákladům jich mnoho zkrachuje a vzroste nezaměstnanost (to se zatím v podstatě ani jednou nevyplnilo, určitě ne jako trend).
Z principu tedy nutně platí, že nikdo není spokojený a všichni nadávají na vládu.
Inu, nemá to ta vláda snadné. Ale kdyby měla, mohl by tu práci dělat každý.
A teď tedy k otázce: Pomůže zvýšení minimální mzdy něčemu, nebo je to vlastně jedno?
Zvýšení o necelých sedm procent, tedy výrazně méně, než je růst inflace, vlastně pouze kopíruje růst průměrné mzdy. Ostatně je to vidět na grafu. Ve vztahu k průměrné mzdě se mzdové minimum v roce 2022 dostane na úroveň roku 2020 a setrvá nad 40 procenty. Jinými slovy: I když růst o 1100 korun vypadá dramaticky, tak popravdě se vlastně naprosto nic nestalo. Kodifikace se dostalo vývoji, který už stejně proběhl nebo by proběhl v nejbližší době.
Tváří v tvář tomuto trochu prázdnému kroku si připomeňme hlasy z pravice politické i ekonomické, podle kterých bychom neměli mít minimální mzdu určenou vůbec, protože by měla být nahrazena trhem práce a vyjednáváním o podmínkách smlouvy. Systémově čisté, ale v rámci společností vyspělých zemí trochu nereálné.
Navíc by bylo lepší soustředit se na důležitější věci. Už nějakou dobu minimální mzdu máme (1951) a popravdě ani v socialistické ekonomice a ani v tržním systému po roce 1989 skutečně nemohla nemůže minimální mzda za systémové chyby české ekonomiky. Nicméně stejně se dá říct, že v podstatě nikdy ničemu nepomáhala – v českém prostředí byla vždy nastavena tak krotce a nízko, že nevytvořila žádný skutečný tlak na růst mezd jako celku. A ani zvýšení od příštího roku nic takového nepřinese.
Takže zaznamenáníhodný je vlastně na celém vládním rozhodnutí jeden skutečně nový detail. Vysloveně člověka při pohledu na graf praští do očí. Vláda Petra Fialy je první středo-pravicovou vládou v našem století, která zvedla poměr minimální mzdy k průměru. Což je zvláště zajímavé vzhledem k tomu, jaké kritice je ze socialistických pozic podrobována.
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Playboy v Česku nekončí, má nového vlastníka. Jednatelkou je bývalá playmate
Česká mutace časopisu Playboy ohlásila v dubnu konec a poslední číslo mělo vyjít teď v červnu....
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Mallorca ubere turistům lehátka na plážích, chce dopřát víc prostoru místním
Na nejoblíbenějších plážích Mallorky od příštího roku dál ubude lehátek a slunečníků. Jejich počty...
Muž zemřel v Příbrami při potyčce se svým známým. Nepřežil pád na zem
Dva muži se dnes ráno v Příbrami napadli a jeden z nich po pádu na zem zemřel. Druhého účastníka...
Tropické teploty vystřídají bouřky se silným větrem i kroupami
Českou republiku v neděli čekají vysoké teploty. Zejména v Čechách překročí i tropických 30 stupňů...

Prodej bytové jednotky s lodžií, 68 m2, Vrchlabí
Na bělidle, Vrchlabí, okres Trutnov
4 598 000 Kč
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1387x