Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za nulové sociální dávky!

Většinu lidí to asi hodně překvapí, ale pokud by tato země škrtla najednou všechny platby občanům, které lze alespoň trochu označit za sociální dávky, schodek rozpočtu (aktuální) by se nesnížil ani o polovinu.

Že je to nesmysl, protože přece náš sociální systém je rozdávačný a dává plnými hrstmi peníze na potkání? Tak to skutečně není pravda. Je to přesně to, čemu se říká "mediální bublina".

Asi to chce trochu vysvětlit.

Pokud se mluví o složitých věcech mlhavými pojmy, je z toho bramboračka a končí to údery tupými předměty do oblasti lebeční. Proto třeba vědci mnohdy poněkud otravně vyžadují používání jasných pojmů. Jistě, občas je to strašně protivné. Ale brání to eskalaci odborné debaty do občanské války uvnitř odborné komunity. Alespoň většinou. Bez vcelku přesných pojmů totiž není kultivovaná diskuse možná. Zvláště, pokud jde o trochu složitější témata.

Když někdo říká (a je jedno, zda jde o tiskového mluvčího úřadu, aktivistu, novináře, občana u piva nebo kohokoliv jiného), že největší výdaje rozpočtu této země jsou sociální dávky, tak rozdává krásně připravené kyje přesně padnoucí do ruky. A to není dobře.

Proto je nejprve třeba si ujasnit, co to vlastně je sociální dávka.

Máme v tom totiž docela zmatek. Nejprve si řekněme, jak ten zmatek vzniká. Při každém shrnutí výsledků rozpočtu se ta věta opakuje v novinách a televizích s neúprosnou pravidelnosti: „Nejvíce vydal stát na sociální dávky...“ Což je, bohužel, vlastně doslovná citace z oficiálních tiskových zpráv, kterou bez uzardění přebírají sdělovací prostředky, z nich pak občané, a tak se postupně tento ve skutečnosti naprostý nesmysl stává „pravdou“. Protože to přísloví o stokrát opakované lži přece všichni známe, že.

Není proto divu, že ve společnosti panuje dojem, že Česká republika je oáza pro lidi štítící se práce, jejichž jedinou činností je postávat u dveří Úřadů práce. Samozřejmě se nedá říct, že by takový druh spoluobčanů neexistoval, nesporně existuje. Ale skutečně si rozděluje 40 procent rozpočtu? Ani zdaleka.

Jak je to tedy s těmi „sociálními dávkami“? To je pěkně vidět na tomto obrázku, na kterém je opravdu strašidelné, že pochází z publikace Státní rozpočet 2022 v kostce, kterou vydalo Ministerstvo financí České republiky. Kdo se do něj nezahloubá pečlivěji, má z něj tento dojem: Na sociálních dávkách (což je v představě běžného Čecha to, co od státu dostávají sociálně slabí, „nepřizpůsobiví“ a podobní), se vyplatilo v roce 2022 neuvěřitelných 744,4 miliardy korun.

"Sociální dávky", které nejsou žádnými sociálními dávkami, se vyskytují i na grafu Ministerstva financí. Jak má potom probíhat racionální diskuse, když do ní zmatek vnášejí i oficiální instituce?

 

Jak je to ve skutečnosti?

Jinak.

Ten naprosto dominantní kus kruhu jsou důchody.

Důchody (577 miliard) NEJSOU sociální dávky. Jsou totiž pojistným plněním povinného státem zavedeného a řízeného sociálního pojištění. Tím jsme vyřadili jedním škrtnutím skoro 78 procent celého balíku.

Naprosto v klidu můžeme přidat dalších 6 procent, protože ani dávky nemocenského pojištění (45 miliard) NEJSOU sociální dávky. Platí to stejné: Jde o pojistné plnění z povinného pojištění organizovaného, předepsaného (a dokonce i vynucovaného) státem.

Ale klidně můžeme pokračovat, protože zvláštní dávky ozbrojených sil (11,1 miliardy) také NEJSOU sociální dávky. Je to povinnost státu plynoucí ze smluv tak, jak je uzavřel s určitou skupinou svých zaměstnanců. Neříkám, zda ty smlouvy jsou dobré nebo špatné, ale nemají nic společného se sociálními dávkami. Tím ukrajujeme dalších 1,5 procenta celé sumy.

Dokonce ani podpory v nezaměstnanosti (8,1 miliardy) NEJSOU sociální dávky, protože, světe div se, zase je to plnění z pojištění. Čili mínus 1,1 procenta.

Zůstaly nám dávky státní sociální podpory a dávky pěstounské péče (7,9 procenta, 59 miliard), kde v případě pěstounů také NEJDE o sociální dávky. Takže část bychom odškrtli. A u rodičovského příspěvku jde při zařazení do sociálních dávek o dosti problematický krok hned z několika důvodů. Za prvé není vyplácen na základě sociálního statutu, za druhé ve skutečnosti má spíše charakter podpory porodnosti než sociální podpory.

Dokonce i u části zbytku by se dalo polemizovat o tom, jak moc jde v některých případech výdajů o sociální dávku v pravém smyslu slova, ale to už je asi zbytečné.

Když to celé sečteme, tak s velkým přimhouřením obou očí představují sociální dávky ne skoro 745 miliard, ale něco málo přes 103 miliard (a to v nich ponecháváme i ty nešťastné pěstouny). Navíc z této sumy je pořádný díl spojený s péčí o děti, tedy jde o některou z forem plateb státu rodičům. Což můžeme považovat teoreticky za sociální dávku, přesnější je ale mluvit o určité formě podpory udržitelné demografie.

I když tuto naprosto relevantní výtku pomineme, stejně platí, že sociální dávky, které alespoň nějak snesou toto označení, představovaly v roce 2022 celkem 13,8 procenta z částky, kterou z nějakých nejasných důvodů za sociální dávky označujeme v oficiálních dokumentech, sdělovacích prostředcích a potažmo ve veřejné diskusi. Pro ilustraci: Je to 5,4 procenta z celku rozpočtu České republiky. A když si to postavíme vedle hrubého domácího produktu, který se pohybuje někde kolem 6 bilionů korun... Skutečně to není nijak podstatný díl.

Pokud bychom byli reálnější a ony zmíněné relevantní poznámky započetli, tak za skutečné sociální dávky v pravém smyslu toho slova můžeme označit nanejvýš tak 70 nebo 80 miliard za rok 2022.

Takže: Kdyby existovalo hnutí „Za nulové sociální dávky!“ a kdyby dokonce prosadilo svůj cíl, deficit rozpočtu této země by se snížil (při těch 103 miliardách) ani ne o polovinu svého aktuálního objemu.

Netvrdím, že na opravdových sociálních dávkách nelze ušetřit. Určitě by se to dalo zvládnout. Ale už by bylo dobré přestat si namlouvat, že tam někde létají vzduchem obrovské částky, které čerpají „nemakačenkové“. Je to nesmysl a jenom tím děláme diskusi o nápravě vládních financí nepřehlednou a zmatečnou.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 11.8.2023 15:29 | karma článku: 22,86 | přečteno: 883x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,95 | Přečteno: 503x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,42 | Přečteno: 427x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,58 | Přečteno: 368x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:12

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:12

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Trump nikdy nepřizná, že to bude mít s Harrisovou těžší, říká amerikanista

22. července 2024  18:07

Podcast Joe Biden se vzdal opětovné kandidatury na prezidenta a podpořil svou viceprezidentku Kamalu...

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

22. července 2024

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky