Vida, jak političky fungují
Protože on z hlediska nahoty (nikoliv psaného obsahu!) už celkově Playboy není, co býval – ale to by byla úplně jiná kapitola.
Samozřejmě se nabízí úvaha, jestli by některá česká politička (nikoliv nutně členka vlády) dokázala vyprodat oproti normálu řádně zvýšený náklad časopisu (jakéhokoliv, ale jaksi z principu věci mluvíme o erotickém ladění). Lze si jich představit dost (z koalice i opozice, to je asi jedno), u kterých by se dalo na sto procent říct, že efekt by byl spíše opačný. Ale že by nastal „wow efekt“ a tříhodinové nákupní šílenství? To by bylo složité hledání s výsledkem velmi nejistým. Ale třeba se mýlím, třeba by ten efekt fungoval i u nás.
Je třeba říct, jaký je to vlastně efekt.
Samozřejmě jde v podstatě o banální příhodu.
Úspěch čísla se státní tajemnicí pro sociální ekonomiku není zase nic tak mimořádně překvapivého. I v dobách, kdy fotografie byly podstatně odvážnější, než v naší vskutku téměř puritánské době (která však hned vedle akceptuje to nejtvrdší porno, jaké si lze představit, nicméně to je zase jiná písnička), prodávaly časopisy lépe ženy známé něčím jiným než nutně pózováním či takovým tím běžným modelingem. A vůbec to neplatí jen v Čechách, to je obecný fakt.
Největším prodejním úspěchem Playboye v Brazílii bylo kdysi v devadesátých letech číslo s mimořádně oblíbenou televizní moderátorkou počasí (nikoliv Počasíčka, což je poznámka pro pamětníky jisté TV obskurnosti). A to přes skutečnost, že na dané časy šlo o fotografie skutečně mírné. V Německu bodovala zcela mimořádně před nějakými dvaceti lety moderátorka tamní verze MTV. A tak dále, a tak dále. U erotických fotografií totiž vlastně nikdy neplatilo, že největší (prodejní) úspěch mají nejdokonalejší a nejvíce odkryté modelky. Daleko větším tržním trumfem byly i vskutku o něco méně fyzicky dokonalé, ale něčím známé či populární ženy.
Je to v jistém smyslu slova klasický ekonomický příklad dostupnosti a nedostupnosti.
V podstatě dokonalá krása je vlastně dostupná. V příkladu s Playboyem je na každé obálce, v každém čísle. Samozřejmě se můžeme přít o slovíčkách „dokonalá“ a „krása“, ale snad je jasné, co je myšleno. Mohu mít osobní vkus takový nebo onaký, ale časopis mi prostě poskytne určitou úroveň dokonalosti, ve které najdu jednou více a jednou méně zalíbení. Nicméně je to „anonymní“ dokonalost. Není náhodu, jak usilovně se mnohdy redaktoři snaží doprovodit obrázky textem nabízejícím nějakou výlučnost fotografované ženy od charity přes zálibu v klasické německé filosofii či obdiv k indonéským motýlům až po vlastnictví „nadupaného“ Harley-Davidsona. Většinou marně.
Jestliže se však objeví nějaká veřejně známá osobnost, probudí se voyeur. Běžné zboží „fotografie“ dostane nový obsah, nový podnět, který prudce zvýší zájem o něj. I ti, kdo věci nijak dramaticky neholdují, jsou nalákáni mimořádností. A tím kouskem „zakázaného ovoce“, totiž běžnou nedostupností. Samozřejmě – nějaké parametry musí být zachovány, například to asi nemohou být fotky z dílny Lojzy Nádeníčka z Dolní Plytké, ale to je samozřejmé.
Nedostupnost, alespoň obvyklá nedostupnost, to je to, co z věci udělá kasovní trhák.
Co je majstrštyk, to je tedy vydat takové fotografie jako členka vlády s kompetencí pro sociální ekonomiku v době největších sociálních bouří za deset let. To už chce hodně odvahy. Ale zase na straně druhé: Kdy jindy člen vlády dostane dvanáct stránek rozhovoru v prestižním médiu a s jistotou, že si to skutečně hodně lidí i přečte?
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Úřady na Ukrajině a v Rusku hlásí mrtvé po dronových útocích
Sledujeme online Nejméně tři lidé, včetně pětiletého dítěte, zahynuli během noci při náletu ruských dronů na Kyjev,...
Bezpečnostní systém USA poskytující zprávy pilotům měl tříhodinový výpadek
Americký systém Notice to Air Missions, neboli NOTAM, který poskytuje důležité bezpečnostní...
Při izraelském útoku zemřel podle médií politický představitel Hamásu Bardavíl
Při izraelském leteckém útoku na Chán Júnis byl v neděi zabit politický představitel teroristického...
Kanada podle ministryně zahraničí může vyhrát obchodní válku s USA
Kanada může vyhrát obchodní válku, kterou vyvolala série cel nařízených americkým prezidentem...

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1387x