Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trenér Vrba na sudu s prachem

Přestože již něco pamatuji, ještě nikdy v životě jsem doma ani ve světě neviděl trenéra fotbalového mužstva na dálničních billboardech. Dočkal jsem se v únoru 2013, kdy mě nový reprezentační lodivod Pavel Vrba zval na utkání s Norskem. Jak známo, už ho máme za sebou – odehrálo se minulou středu. Kromě toho mě fotbal jako ekonoma fascinuje.  Vezměte si například, že byť španělská ekonomika těžce churaví, je Real Madrid nejbohatším klubem světa, jehož tržní hodnota činí přes tři miliardy eur. A zatímco řada podniků v zemi v lepším případě propouštěla, v horším krachovala, vzrostla tržní hodnota bílého baletu o více než 60 procent. Ekonomická pohádka.

Zpět do české reality. I v ní je fotbal byznys. Pana Vrbu na základě jeho předchozích výsledků můžeme označit za veleúspěšného manažera. Vždyť v případě Plzně převzal klub, tedy podnik, v žalostné ekonomické a sportovní kondici a systematickou prací svou, svých spolupracovníků a samozřejmě hráčů dokázal vydělat majitelům plzeňského zázraku stovky miliónů korun! Smekám a hluboce se klaním. Na vrcholu slávy, v době, kdy jeho klub setrval v pohárové Evropě i na jaře, a to na úkor miliardářů z CSKA Moskva (které Viktoria Plzeň připravila o třetí místo v základní skupině Ligy mistrů), se vydal za novou výzvou. Další důvod k obdivu. A zároveň k zamyšlení. Nejsem si totiž jist, zdali odchod pana Vrby k reprezentaci se zároveň nerovná alespoň dočasnému konci úspěšného manažera - vizionáře?

Žiji totiž v představě, že stejně, jako je tomu v klasickém byznysu, i v tom fotbalovém je vrcholný top manažer v nemalé míře rukojmím svých podřízených. V tomto případě fotbalistů. Ani sebelepší manažer ovšem v případě neexistence odpovídajícího lidského obsazení nezmůže zázraky. Tedy něco, co se tak trochu očekává od Pavla Vrby. Stačí se podívat na případ jeho dnešního poradce Karla Brücknera, dle všeho právem označovaného za trenérskou legendu. Po famózním představení na ME 2004 přišel postupný útlum, jeho reprezentační éra pak skončila neslavně v roce 2008 prohrou s Tureckem. Rozhodně si nemyslím, že by postupem let ztratil vážený trenér něco ze svého strategického umění. Prostě najednou došli lidi.

Pan Vrba se nachází ve velmi obtížné manažerské pozici. Zatímco ve svém předchozím podniku si mohl budovat tým do značné míry podle představ a hlavně dlouhodobě a systematicky, reprezentace je přece jen o něčem jiném. Hráče živí kluby, reprezentační trenér nemá na jejich trénovanost či nasazení v ligových zápasech prakticky žádný vliv. Musí tak vzít zavděk tím, co mu připraví kolegové v Česku a zahraničí. V této souvislosti si musíme přiznat, že s výjimkou dvojice Čech – Rosický působí naši reprezentanti v klubech průměrné evropské úrovně, prakticky žádný z nich pak ani v těchto neplní roli nepostradatelné hvězdy. Časy Nedvěda, ale také Baroše, Kolera, Rosického, Ujfalušiho či Galáska, jsou prostě pryč. Ano, se zájmem jsem si přečetl, že trenér Vrba bude se svými spolupracovníky analyzovat video, nepochybuji o tom, že dokáže přečíst soupeře. Nejsem si ovšem jist tím že bude mít k ruce dostatečný počet hráčů, kteří dokážou jeho myšlenky realizovat v praxi na zeleném pažitu. A stejně, jako premiér Sobotka, nemá ani trenér Vrba možnost sehnat si jiný glóbus. 

O to více si pana Vrby, který se dobrovolně posadil na sud s prachem, jehož doutnák drží jiní, vážím. A doufám, že v jeho případě bude platit pravidlo o tom, že odvážným štěstí přeje.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 10.3.2014 7:32 | karma článku: 19,33 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky