Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ten chlap měl sedět

Citace z denního tisku: „Obviněný muž má bohatý trestní rejstřík. Od roku 1997 byl celkem sedmkrát soudně trestaný za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Na svědomí má také trestné činy jako výtržnictví, loupeže, ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování nebo krádeže vloupáním do objektů.“ Konec citace.

Mluvíme zde o 17 letech (od roku 1997), sedmkrát trestaný – to je v průměru asi dva roky a pět měsíců od trestu k trestu. Podívejme se na výčet, který nám poskytují sdělovací prostředky. Výtržnictví člověku nic moc velkého nevynese, ale loupež už je zajímavější. Tady se pohybujeme v sazbách od dvou do deseti let, pokud však nejde o skupinu nebo použité násilí nemá jako následek smrt, to bychom se posunuli až někam ke dvanácti či osmnácti letům. Dejme tomu, že šlo o normální „elpaso“, čili LP, tedy loupežné přepadení, tedy uvažujme o potenciální sazbě dva až deset let.

Další čin je ublížení na zdraví, které nemohlo být malé, protože pak by to nebyl trestný čin, ale věc by byla řešena jako přestupek. Tedy máme v základu sazbu od půl roku do tří (předpokládáme totiž, že onen muž neměl na svědomí „těžké ublížení na zdraví“, to by pak bylo horší. Nebezpečné vyhrožování obnáší rok, krádež vloupáním až roky dva. Těžko říci, co dalšího měl na svědomí, ještě zbývá prostor pro tři další trestné činy, ale text o loupeži mluví v množném čísle, takže tady asi musíme předpokládat opakování.

K čemu tím výčtem směřuji? To je vlastně zcela přímočaré: ať to skládám, jak to skládám, tak onen muž, o kterém je úryvek z novin, neměl stihnout sedm odsouzení za trestné činy od roku 1997 – při nějakém třetím nebo pátém soudu měl dostat trest na horní hraně sazby a pak případně znovu. Pokud ale kdokoliv zvládne při relativně vážných trestných činech tolikrát porušit zákon a být i odsouzen a dostat se také zpět na svobodu, je něco špatně v našem systému.

Lidovci kdysi přišli s variantou třikrát a dost, tehdy před lety sklidili posměch a kritiku. Asi bych byl také opatrný v takto jednoznačném definování absolutního pravidla, ale metoda sedmkrát, a pak recidivistu nechám ukopat nějakého člověka kvůli 350 korunám, je nesporně ještě horší.

Vezměme to z hlediska práv nás občanů. Máme právo žádat, aby soudci placení z našich daní uměli rozlišit společenskou nebezpečnost recidivistů? Jistě máme. A v tomto konkrétním případě, když se narkoman a zjevně společensky nebezpečný člověk dostal během sedmnácti let po spáchání poměrně vážných trestných činů na svobodu zjevně v relativně krátké době, chránily soudy naše práva poctivých občanů? Tvrdím, že nikoliv nebo alespoň velmi nedostatečně.

Nikdo ale nemáme patent na rozum, nemůžeme z jednoho případu soudit na celek. Avšak je to znovu připomenutí toho, co už má ministerstvo spravedlnosti dělat dávno. Podobné případy mají být analyzovány, má být zkoumána práce soudů a mají z ní být vyvozeny buď kárné důsledky, nebo snad ještě raději poučení a návrhy legislativních změn.

Ve skutečnosti totiž to podstatné je, abychom dokázali na minulých chybách stavět příští správná rozhodnutí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | sobota 26.7.2014 8:04 | karma článku: 25,20 | přečteno: 959x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky