Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stoletý stařík, který změnil svět

Smrt Henryho Kissingera s konečnou platností uzavřela 20. století. Století, které bylo podobně rozporuplné, jako byl rozporuplný i sám Henry Kissinger: Nositel Nobelovy ceny míru, pro některé válečný zločinec.

Řada lidí ho považovala za člověka neštítícího se pro prosazení amerických zájmů žádné formy násilí. Jiní ho naprosto naopak vinili ze zrady amerických zájmů a uzavření zbabělých mírových dohod i z ustupování tu pekingským, tu moskevským komunistům. To je pak těžké najít nějakou vyváženou pozici. 

Poznámka se stoletím není od věci – Kissinger oslavil letos v květu sté narozeniny. Opravdu lze říct, že od šedesátých let minulého století patřil buď přímo nebo zprostředkovaně k těm, kteří formulovali zahraniční politiku nejmocnější země světa. Již proto se vyrojilo množství nekrologů, pochopitelně podobně rozporných, jako bylo naznačeno výše. A to i v českém prostředí.

Jedna věc mi připadá zvláštní. I domácí autoři připomínají především tradiční body Kissingerovy kariéry. Samozřejmě nechybí Pařížské dohody a následný odchod Spojených států z Vietnamu, který se změnil v roce 1975 v úprk před komunistickými partyzány a formuloval obraz zranitelné poražené země, pro mnohé na roky definoval USA jako nespolehlivého spojence. Nemohla být zapomenuta Nixonova cesta do Číny (dojednaná Kissingerem) a podivuhodné spojenectví z rozumu mezi největší demokracií a největší despocií. Bývá připomínána i politika zmírňování napětí se Sovětským svazem, která vyústila v podpisy prvních odzbrojovacích dohod a v Helsinkách v roce 1975 přerostla v americké uznání rozdělení sféry vlivu na základě výsledků druhé světové války. Vynechány nebývají ani podpora vojenského převratu v Chile nebo vzpomínky na válku za samostatnost v Bangladéši. Především kobercové nálety na severovietnamská města na začátku sedmdesátých let někteří označují za válečné zločiny.

Nicméně o tom pro nás podstatnějším, nakolik totiž Kissinger zasáhl do osudů Československa a České republiky, jsem si nepřečetl (mám pocit) snad nic. Přitom jakkoliv v přímém smyslu slova asi nijak, v nepřímém a v dějinných důsledcích naprosto zásadně.

Idealista a realista? Nemám pocit, že by takové dělení mělo vztah ke skutečnosti. Spíše realista zdůrazňující ideály a idealista zabořený po kolena v realitě...

 

Henry Kissinger patřil přinejmenším mezi architekty helsinského procesu. Hlavní obrysy dojednal ještě během svého působení na postu ministra zahraničních věcí v administrativě prezident Geralda Forda se sovětským protějškem Gromykem. Cílem diskusí bylo v prvním plánu zajistit větší bezpečnost v evropském prostoru. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let šlo o oblast velmi výbušnou. V podstatě cokoliv, co se dělo na Východě, hrozilo přerůst v nekontrolovatelný proces, ještě v čerstvé paměti byla blokáda Západního Berlína a spojenecký letecký most. Helsinský akt znamenal potvrzení statutu quo, ale výměnou za třetí koš Závěrečného aktu. Pamětníci si vzpomenou – to jsou ta ustanovení, o které opírala svoji činnost československá Charta 77 a další disidentské skupiny v Československu i v dalších sovětských satelitech a o něco později také polská Solidarita či maďarské protikomunistické politické skupiny.

Bolševickým režimům nabídnul Kissinger a další autoři a pokračovatelé projektu cukrátko v podobě reálpolitické dohody „vy pán, my pán“. Avšak výměnou za to, že pohlaváři despocií podepsali v Helsinkách uznání, že jejich despocie nejsou ve skutečnosti legitimní. Samozřejmě to v danou chvíli nemělo žádný reálný význam, tyranie se v praktické rovině příliš nestarají o to, co podepíší. Vždy ale při pohledu na kalašnikov podceňují význam myšlenky a slova. Kissinger si té moci byl nesporně vědom.

O geopolitickém směru uvažování nazývaném realistický tradicionalismus, za jehož klíčového představitele je Kissinger považován, se obvykle mluví jako o poněkud oportunistickém a „nechutně“ pragmatickém způsobu uvažování. Z jistého pohledu je to pravda. Henry Kissinger na počátku sedmdesátých let velmi dobře věděl, že Západ nemá a ani nějakou dobu mít nebude možnost zbavit svět komunistické nákazy. Věděl ale, že je možné nakazit komunistickou nákazu. Tomu se říká umění možného.

Pro některé symbol americké arogance, pro jiné symbol americké slabosti. Spíše ale politik postavený před mnohdy neřešitelné úkoly.

 

Henry Kissinger byl během svého života vděčným cílem mnoha duševních liliputů, ostatně již jenom jeho dlouhodobá spolupráce s Nelsonem Rockefellerem stačila pro vytvoření dlouhé řady konspiračních teorií. V některých kruzích je jeho smrt doslova slavena jako oslabení vlivu skupiny Bilderberg a ránu snahám o uskutečnění New World Order. Nechme šílence jejich šílení.

Politik Kissinger byl mnohokrát postaven před úkoly, které nebylo možné splnit, a před dilemata, která neměla sympatické řešení. S takovými kartami nevyhrajete sympaťáka století. Češi by si měli připomenout to, že právě Henry Kissinger byl tím člověkem, který přiměl komunistické pohlaváry přinejmenším ideově legitimizovat opozici a uznat existenci nezadatelných lidských práv.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 4.12.2023 8:29 | karma článku: 17,15 | přečteno: 336x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.

14.8.2024 v 7:00 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1909x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 20,75 | Přečteno: 555x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 23,07 | Přečteno: 448x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 482x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Dveře Korunní komory otevřeny. Po roce jsou znovu k vidění korunovační klenoty

16. září 2024  9:53,  aktualizováno  17:38

Přímý přenos Prezident a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy v úterý otevřelo Korunní komoru ve...

Za vraždu kvůli pervitinu dostal senior 14 let vězení, oběť střelil do hlavy

16. září 2024  17:35

Namířil pistoli na auto a řidiče zasáhl přímo do hlavy. Krajský soud v Ostravě za vraždu z loňského...

Třetí den povodní: Záplavy mají první oběti, v Ostravě se protrhla hráz

16. září 2024  10:10,  aktualizováno  17:24

Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném...

Povodňové dluhopisy i speciální daň. Jak stát platil škody a co čekat letos

16. září 2024  17:21

Česko v posledních dnech prochází povodněmi, které svou ničivostí připomínají ty z let 1997 nebo...

  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky