Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stoletý stařík, který změnil svět

Smrt Henryho Kissingera s konečnou platností uzavřela 20. století. Století, které bylo podobně rozporuplné, jako byl rozporuplný i sám Henry Kissinger: Nositel Nobelovy ceny míru, pro některé válečný zločinec.

Řada lidí ho považovala za člověka neštítícího se pro prosazení amerických zájmů žádné formy násilí. Jiní ho naprosto naopak vinili ze zrady amerických zájmů a uzavření zbabělých mírových dohod i z ustupování tu pekingským, tu moskevským komunistům. To je pak těžké najít nějakou vyváženou pozici. 

Poznámka se stoletím není od věci – Kissinger oslavil letos v květu sté narozeniny. Opravdu lze říct, že od šedesátých let minulého století patřil buď přímo nebo zprostředkovaně k těm, kteří formulovali zahraniční politiku nejmocnější země světa. Již proto se vyrojilo množství nekrologů, pochopitelně podobně rozporných, jako bylo naznačeno výše. A to i v českém prostředí.

Jedna věc mi připadá zvláštní. I domácí autoři připomínají především tradiční body Kissingerovy kariéry. Samozřejmě nechybí Pařížské dohody a následný odchod Spojených států z Vietnamu, který se změnil v roce 1975 v úprk před komunistickými partyzány a formuloval obraz zranitelné poražené země, pro mnohé na roky definoval USA jako nespolehlivého spojence. Nemohla být zapomenuta Nixonova cesta do Číny (dojednaná Kissingerem) a podivuhodné spojenectví z rozumu mezi největší demokracií a největší despocií. Bývá připomínána i politika zmírňování napětí se Sovětským svazem, která vyústila v podpisy prvních odzbrojovacích dohod a v Helsinkách v roce 1975 přerostla v americké uznání rozdělení sféry vlivu na základě výsledků druhé světové války. Vynechány nebývají ani podpora vojenského převratu v Chile nebo vzpomínky na válku za samostatnost v Bangladéši. Především kobercové nálety na severovietnamská města na začátku sedmdesátých let někteří označují za válečné zločiny.

Nicméně o tom pro nás podstatnějším, nakolik totiž Kissinger zasáhl do osudů Československa a České republiky, jsem si nepřečetl (mám pocit) snad nic. Přitom jakkoliv v přímém smyslu slova asi nijak, v nepřímém a v dějinných důsledcích naprosto zásadně.

Idealista a realista? Nemám pocit, že by takové dělení mělo vztah ke skutečnosti. Spíše realista zdůrazňující ideály a idealista zabořený po kolena v realitě...

 

Henry Kissinger patřil přinejmenším mezi architekty helsinského procesu. Hlavní obrysy dojednal ještě během svého působení na postu ministra zahraničních věcí v administrativě prezident Geralda Forda se sovětským protějškem Gromykem. Cílem diskusí bylo v prvním plánu zajistit větší bezpečnost v evropském prostoru. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let šlo o oblast velmi výbušnou. V podstatě cokoliv, co se dělo na Východě, hrozilo přerůst v nekontrolovatelný proces, ještě v čerstvé paměti byla blokáda Západního Berlína a spojenecký letecký most. Helsinský akt znamenal potvrzení statutu quo, ale výměnou za třetí koš Závěrečného aktu. Pamětníci si vzpomenou – to jsou ta ustanovení, o které opírala svoji činnost československá Charta 77 a další disidentské skupiny v Československu i v dalších sovětských satelitech a o něco později také polská Solidarita či maďarské protikomunistické politické skupiny.

Bolševickým režimům nabídnul Kissinger a další autoři a pokračovatelé projektu cukrátko v podobě reálpolitické dohody „vy pán, my pán“. Avšak výměnou za to, že pohlaváři despocií podepsali v Helsinkách uznání, že jejich despocie nejsou ve skutečnosti legitimní. Samozřejmě to v danou chvíli nemělo žádný reálný význam, tyranie se v praktické rovině příliš nestarají o to, co podepíší. Vždy ale při pohledu na kalašnikov podceňují význam myšlenky a slova. Kissinger si té moci byl nesporně vědom.

O geopolitickém směru uvažování nazývaném realistický tradicionalismus, za jehož klíčového představitele je Kissinger považován, se obvykle mluví jako o poněkud oportunistickém a „nechutně“ pragmatickém způsobu uvažování. Z jistého pohledu je to pravda. Henry Kissinger na počátku sedmdesátých let velmi dobře věděl, že Západ nemá a ani nějakou dobu mít nebude možnost zbavit svět komunistické nákazy. Věděl ale, že je možné nakazit komunistickou nákazu. Tomu se říká umění možného.

Pro některé symbol americké arogance, pro jiné symbol americké slabosti. Spíše ale politik postavený před mnohdy neřešitelné úkoly.

 

Henry Kissinger byl během svého života vděčným cílem mnoha duševních liliputů, ostatně již jenom jeho dlouhodobá spolupráce s Nelsonem Rockefellerem stačila pro vytvoření dlouhé řady konspiračních teorií. V některých kruzích je jeho smrt doslova slavena jako oslabení vlivu skupiny Bilderberg a ránu snahám o uskutečnění New World Order. Nechme šílence jejich šílení.

Politik Kissinger byl mnohokrát postaven před úkoly, které nebylo možné splnit, a před dilemata, která neměla sympatické řešení. S takovými kartami nevyhrajete sympaťáka století. Češi by si měli připomenout to, že právě Henry Kissinger byl tím člověkem, který přiměl komunistické pohlaváry přinejmenším ideově legitimizovat opozici a uznat existenci nezadatelných lidských práv.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 4.12.2023 8:29 | karma článku: 17,15 | přečteno: 331x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Prodej pozemku k bydlení
Prodej pozemku k bydlení

Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
2 899 000 Kč

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky