Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Skutečně je rozdíl mezi bohatými a chudými šokující?

K záplavě organizací i jednotlivců, kteří vyjadřují zděšení nad neustále se zvětšujícím rozdílem mezi bohatými a chudými v našem světě, se přidala charitativní organizace Oxfam. Shromáždila vskutku odstrašující čísla.

I když odstrašující… Záleží na tom, jak je člověk interpretuje.

Co tedy společnost Oxfam před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu vlastně oznámila?

Jedna část informací vypadá asi takto: 2153 světových dolarových miliardářů mělo v roce 2019 větší majetek než 4,6 miliardy lidí. Za poslední dekádu se počet světových miliardářů zdvojnásobil a procento nejbohatších lidí má dvakrát větší majetek než zbytek lidstva dohromady.

Druhá část informací vypadá zase takto: 22 nejbohatších mužů má větší majetek, než všechny ženy v Africe dohromady. Ženy a dívky celého světa každý den vykonávají 12,5 miliardy hodin neplacené péče (rodinné práce, děti), což představuje roční přínos globální ekonomice v hodnotě minimálně 10,8 bilionu dolarů.

Tak se pojďme na ta čísla podívat bez hororových brýlí, trochu realisticky.

Kumulace majetku v rukou nejbohatších je skutečně extrémní. To je pravda. Pravda, která platí stovky let. Příklad. Vraťme se třeba do roku 1700. Král Ludvík XIV je na vrcholu moc, ještě nestihnul svou zemi zadlužit způsobem, který bude za necelých sto let stát jeho potomky život. Je také před příšernými mrazy roku 1709, po kterých král obětuje nemalou část vlastního jmění na zmírnění hladomoru. Ale v onom roce 1700 má Francie asi 21 milionů obyvatel, je jednoznačně nejlidnatější zemí Evropy. Procento obyvatelstva je 210 000 lidí. Promile 21 000 lidí. Nicméně v podstatě veškeré bohatství je shromážděno v rukou několika stovek členů královské rodiny plus představitelů hlavních šlechtických rodů plus několika bankéřů a katolické církve. Velmi pravděpodobně ten poměr mezi úzkou skupinou nejbohatších a obrovskou masou relativně nebo velmi chudých nebyl nějak zásadně a mnohořádově odlišný.

Že se za posledních deset let dramaticky zvýšila hodnota majetku nejbohatších, je tak trochu dáno i tím, od kdy do kdy ta dekáda trvá. Čili od nejhlubšího krizového propadu po vrchol hodnoty všech aktiv. Kdybychom stejné měření udělali před třemi lety a za základ vzali stav z roku 2007, čísla by vyšla pochopitelně o dost jinak.

Ale to je vedlejší, protože hlavní otázka zní: Opravdu je tak podstatné, kolik mají nejbohatší?

K tomu se ještě vrátíme.

Teď se podíváme na tu druhou sadu zjištění. Svět je podle nich sexistický a genderově nevyvážený. Ano, to jsme věděli a nepotřebujeme k tomu výzkum. Že 22 nejbohatších mužů (předpokládám, že je myšleno v Africe), má větší majetek než všechny africké ženy, to zcela jistě také není novinka. Obávám se, že podobné to bylo historicky vždy. Alespoň ve smyslu posledního století nebo dvou. Ano, není to fér, je to skutečně špatně. Správná cesta k nápravě je podporovat všemi prostředky vzdělání afrických žen.

Totéž s neplacenou prací dívek a žen. Je ohromná, pokud je ten propočet správný, tak ročně představuje více než polovinu HDP Spojených států. Ale už John Lennon a Yoko Ono v roce 1972 zpívali, že Women Is The Nigger of the World. Já vím, že to nelze smáznout takovým konstatováním, ale stejně tak nelze říci, že za to, jak svět bere ženy coby otroky, může globalizace a kapitalismus.

Prostě nemůže. To je historický odkaz, se kterým samozřejmě musíme něco dělat a se kterým je třeba se vyrovnávat. Ale není to dílo zlých kapitalistů a už vůbec ne zlých nejbohatších naší planety.

Pro mne je samozřejmě podstatnější tento graf. Tím se dostáváme k tomu hlavnímu. Je podstatné, jak bohatnou bohatí?

Co nám tento graf říká?

Že právě s globalizací, kapitalismem a světovým obchodem klesá počet skutečně chudých lidí – a to celosvětově a razantně. Nemá smysl příliš popisovat ta data v grafu, vždyť jsou naprosto jasná. Stačí říci, že v roce 1990 byla pod hranicí skutečné chudoby třetina obyvatel světa. Nyní je to deset procent. Tečka.

Je v takové situaci důležité, kolik je dolarových miliardářů a jak se jejich bohatství odtrhlo od ostatních? Nepříliš. Svět se má tak, jak se mají jeho nejchudší. Má se lépe, pokud méně lidí umírá hlady. Že si nejbohatší může pořídit dvakrát tolik mercedesů než před deseti lety? To je ve skutečnosti absolutně vedlejší. (A navíc to samozřejmě není tak úplně pravda - hodnota jmění, což bývá většinou hodnota akcií těch nejbohatších není přímo úměrná tomu, jak roste jejich možnost utrácet, ale to nechme stranou.)

V Davosu zveřejnila průzkum také společnost Edelman. Ta zjistila, že (vzorek 34 tisíc respondentů z 28 zemí světa) 56 procent lidí si myslí, že kapitalismus způsobuje více škody než užitku – a jedním z důvodů tohoto přesvědčení je, že „kapitalismus je nespravedlivý“ a způsobuje příjmovou nerovnost.

Nu, je to samozřejmě hluboký omyl v základní představě. Kapitalismus tu není od toho, aby byl spravedlivý. Od toho se zkoušel socialismus a výsledek byl tragický – ať v podobě národního socialismu v Německu nebo komunistického experimentu v Rusku a v dalších zemích.

Ale co to ukazuje? Že pokud budeme chtít jako moderní a bohaté společnosti udržet náš způsob života a civilizaci, pak bude potřebné udělat nějaké kroky a omezit onu skutečně velkou nerovnost v příjmech. Nikoliv proto, že by systémově byla špatně, ale proto, že prostě příliš lidí dráždí, u příliš lidí vzbuzuje nedůvěru k systému, u příliš lidí vyvolává zuřivou závist. Stejně, jako socialismus nemůže fungovat mimo jiné kvůli naprosto elementárnímu faktu, že jsme lidé, zdá se, že i kapitalismus má v tomto směru svoje limity. Pokud si chceme uchovat jeho obecnou prospěšnost pro všechny, bude zřejmě nutné najít mechanismy, aby bohatství nejbohatších nefungovalo jako rudý hadr.

Přičemž, a to je hodně zajímavé – nejvíce nechuti ke kapitalismu nevykazují lidé v nejchudších zemích. Ti k němu naopak spíše vzhlížejí s nadějí. Největší nepřátelé jsou obyvatelé těch bohatých zemí, kteří si nepřipadají dost bohatí. Bude to zapeklitý oříšek, jak proplout mezi těmito útesy, abychom v příštích desetiletích nezahodili všechno, co naše civilizace pracně vybudovala.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 28.1.2020 8:18 | karma článku: 44,26 | přečteno: 11259x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Nic není zadarmo, i hotovost má náklady

Rád bych nadšené příznivce hotovosti upozornil, že nic není zadarmo. I hotovost má náklady. Možná nejsou tak vidět, jako náklady bezhotovostních plateb. Ale když něco není očividné, neznamená to neexistenci.

17.7.2023 v 7:23 | Karma: 20,35 | Přečteno: 717x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Mezi rozpočtovou Skyllou a Charybdou

Neříkám, že je úplně jedno, zda je v pololetí schodek státního rozpočtu 215 miliard nebo 271 miliard korun. Je to sakra rozdíl. Ale o budoucí české prosperitě bude rozhodovat něco jiného.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 14,58 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Nebojte se. Chtějte víc peněz

Nebojte se, řekněte si o přidání, pomůžete sobě i ekonomice. Vážně, je to tak. Výzkum společnosti PwC odhalil, že v disciplíně „chci za svoji práci více peněz“ jsou Češi nejhorší na světě. Tedy ze zkoumaných zemí.

28.6.2023 v 7:18 | Karma: 11,28 | Přečteno: 320x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma: 28,79 | Přečteno: 806x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma: 10,18 | Přečteno: 292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Proč mají Japonsko a Indie problémy? Protože jsou xenofobní, kázal Biden

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky