Nebojte se. Chtějte víc peněz
Klíčová data výzkumu jsou tato: O vyšším platu se chystá letos a s výhledem na příští rok jednat pouze 22 procent zaměstnanců v České republice. Celosvětový průměr byl zjištěn na úrovni 42 procent. Zajímavé je, že tím směřujeme k Asii, nejblíže nám jsou Tchajwanci (23 procent) a Japonci (24 procent). I když, jak se to vezme. Protože největší tlak hodlají vytvářet zaměstnanci v Kataru (71 procent), Filipínách (70) a v Indii (69) – což je také Asie.
Podstatnější jsou možná sousedé. Středoevropský průměr je 37 procent, v Polsku a v Německu chce zatlačit na zaměstnavatele přes 40 procent lidí.
Samozřejmě jednat o vyšším platu je jedna věc, dostat ho je věc druhá. Ale co je důležité: Zaměstnanecký tlak na růst mezd znamená v důsledku a z makroekonomického pohledu ve skutečnosti tlak na růst produktivity práce a na růst přidané hodnoty.
A jak známo, s produktivitou práce (a tedy nutně ani s přidanou hodnotou) na tom nejsme nijak super.
Chci předejít obvyklým diskusním příspěvkům, které se vždycky objeví, když v blogu zmíním naši nízkou produktivitu práce. Takže dvě drobné odbočky.
První: Vážení, produktivita práce není to stejné jako intenzita práce, ve skutečnosti spolu vůbec nemusejí souviset. Když budou dva chlapíci skutečně usilovně a do vyčerpání tahat osm hodin bednu z místa na místo, jejich práce bude jistě velmi intenzivní, produktivita bude naprosto vepsí. Už jenom proto, že jeden důchodce s ještěrkou zvládne to stejné za zlomek času. A jak se říká: S prstem v nose.
Druhá: Za nízkou produktivitu práce nemohou „montovny“. Když odmyslím, že pojem montovna nemá žádný konkrétní ekonomický obsah a já opravdu neumím rozlišit, co montovna je a co montovna už není, tak řada výrob, kde se „něco montuje z dílů od subdodavatelů“ bude mít vcelku klidně velmi vysokou produktivitu práce a bude se v nich vytvářet vysoká přidaná hodnota. A ono to může být i naopak.
Tlak na růst mezd je tlakem na podnikatele/zaměstnavatele, aby se uvolil k novému přerozdělení vytvořené přidané hodnoty. Aby z ní větší díl formou vyšší mzdy šel zaměstnancům a nižší formou zisku směřoval vlastníkovi, který inkasuje za poskytnutý kapitál a za výkon v rámci organizace kooperačních vazeb, za riziko a další vklady do celého systému. Za nízké nezaměstnanosti, což tu máme, zaměstnavatel na požadavky zaměstnanců spíše přistoupí, neboť šance, že by za původní mzdu sehnal adekvátní náhradu není velká. Zároveň však chce udržet svůj zisk. Takže se pokusí zvýšit cenu výrobků (což mu trh příliš neumožní), zlepší organizaci práce, nalezne úspory, investuje do automatizace, robotizace nebo udělá jiné kroky.
Je to celé hodně zjednodušené, ale jakkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, tak požadavky na vyšší mzdy jsou skutečně pákou na zvyšování efektivity ekonomiky, na růst produktivity práce a na růst přidané hodnoty.
Takže nebojte se chtít více peněz. Vytváříte sice diskomfortní situaci pro svého zaměstnavatele, ale zároveň posunujete celou ekonomiku dopředu.
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Chystá se daňová novinka, odpočet úroků má být možný i u družstevních bytů
Premium Družstevním bytům se z pohledu daní může brzy dostat stejného zacházení jako těm pořízeným na...
ANALÝZA: Putin s reakcí nespěchá. Jaké má Trump na Rusko páky, když se to zvrtne
Premium Mnohé zatím nasvědčuje tomu, že Vladimir Putin se do měsíčního příměří navrženého Američany nehrne....
Které tvrzení je pravdivé? Na přijímačky procvičujeme porozumění textu
Premium Naučit se číst písmenka a ta spojovat do slov je jedna věc, druhá je přečteným slovům a větám...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1386x