Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nic není zadarmo, i hotovost má náklady

Rád bych nadšené příznivce hotovosti upozornil, že nic není zadarmo. I hotovost má náklady. Možná nejsou tak vidět, jako náklady bezhotovostních plateb. Ale když něco není očividné, neznamená to neexistenci.

Možná jste tu silnou kampaň v médiích a na sociálních sítích zaznamenali. Je namířená proti bezhotovostním platbám. Jedním z mimořádně podivných argumentů horlivých zastánců hotovosti je, že bezhotovostní platby jsou drahé. Příslušné banovní poplatky možná jsou vysoké (a možná ne, bylo by nutné zkoumat věc velmi pečlivě a mimořádně hluboko do detailů). Ale mně jde o tu druhou stranu mince. Totiž o logicky vyplývající tvrzení, že hotovost je v porovnání s bezhotovostním systémem jakoby "bez nákladů".

Ono to tak možná může vypadat. Zvenku. A pro člověka neznalého ekonomických zákonitostí…

Jenže jak už nějakou dobu víme, tak oběd zdarma neexistuje

To je teze, jejíž princip vysvětli velký ekonomický mistr Frédéric Bastiat, pro století dvacíté ji rozvinul Milton Friedman, případně Edwin Dolan a mimořádně zpopularizoval tento koncept Dan Ariely v knize Jak drahé je zdarma. Všechno má náklady. Jenom někdy vidět jsou a někdy vidět nejsou (řečeno právě s Bastiatem).

Náklady hotovosti jsou velmi rozličné a spotřebitel se možná může uklidňovat tím, že on je nenese. Nebo přesněji je některými lidmi ujišťován o tom, že on je nenese.

Vážení spoluobčané. Především nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že nějaké náklady neplatíte vy.

Snad nic nemůže být větší ekonomický nesmysl než tato pohádka o něčem, co vzniká z ničeho. Spotřebitel v konečném důsledku nese vždy a za všech okolností veškeré náklady všech operací, všech kooperací, interakcí a prostě každého ekonomického děje. To je dáno tím zcela nejjednodušším a naprosto elementárním ekonomickým zákonem. Spotřebitel je jediný, kdo má peníze. Že je to divné? Není.

Všechny peníze Billa Gatese jsou ekonomicky téměř irelevantní do chvíle, než něco z nich utratí za spotřebu. Může investovat miliardy a darovat další miliardy, ale to je z hlediska hospodářství v okamžiku investice či daru téměř nepodstatné. Podstatné však je, když utratí deset milionů a pokryje tak náklady a zisk nějakých producentů, mzdy jeho zaměstnanců a tak dále. Samozřejmě i ta investice je nakonec důležitá, ale až tehdy, kdy se promění ve mzdy a podobně. Peníze se nejprve musí přemístit od investora (Billa Gatese) k mnoha spotřebitelům (zaměstnanci dodavatele, stavbaři a tak dále). Počínaje dodavatelem technologie a konče instalatérem, který v nové továrně namontuje vodovodní kohoutky….

Všechno, včetně zisku, je hrazeno z přidané hodnoty. Tak to je a nikdy to nemůže být jinak. Dokonce i minulé ztráty bank ze špatných a nesplacených úvěrů se postupně rozkládají do cen nových úvěrů, které jsou následně hrazeny šťastnějšími podnikateli z jejich přidané hodnoty.

Přičemž přidanou hodnotu nakonec zaplatí konečný spotřebitel v ceně produktu nebo služby. To je mechanismus, jak spotřebitel platí veškeré náklady v celém hospodářství.

To stejné platí o všech nákladech hotovosti, jak procházejí celým produkčním řetězcem. Protože hotovost vyžaduje evidenci v pokladně, bezpečnostní opatření, zabezpečení při převozu, stojí něco při vkládání a vybírání, práce s hotovostí je časově náročná, to znamená mzdové náklady a pokud to dělá podnikatel osobně, pak jsou zde náklady nevyužité příležitosti, vždy zde hrozí riziko krádeže či dokonce loupeže… Těch nákladů je prostě hodně a z hlediska národní ekonomiky jsou to miliardy a desíty miliard ročně. Které platí spotřebitel.

Ale zdaleka to není všechno. Národní banka řídí emisi hotových peněz, jejich výrobu, oběh a následně také likvidaci. Náklady s hotovostí jsou obrovské a jde o další miliardy korun.

Milovníci hotovosti by si měli pořádně prohlédnout tuto tabulku. Každá ta bankovka má omezenou životnost, každá něco stojí, ochrana před krádeží, distribuce, stažení z oběhu, vytištění nové - to všechno josu náklady. Hotovost je strašně drahá věc.

 

Někdo by mohl říct, že to hradí národní banka. Ale tady platí to stejné jako u podnikatelských subjektů. Nakonec veškeré náklady nese jenom a pouze spotřebitel, tedy jiný i slovy občan.  A to dokonce i náklady ČNB.

Osobně jsem proti zákazům či příkazům, v ekonomice nedělají dobrotu. Proto nevidím nic dobrého ani v nápadu prosadit ústavně právo na hotovost. To v principu a v důsledku znamená příkaz akceptovat hotovost v obchodech a službách. Pokud nějaký obchodník ale nebude chtít hotovost používat, toto ustanovení by ho k tomu nutilo, což je proti duchu ústavnosti v českém pojetí. Nejsem ale v žádném případě ani pro zákonem formulované vynucení akceptování bezhotovostních plateb. Oboje je naprosto stejně společensky a v důsledku i ekonomicky špatné.

Každý stát by měl se zákony velmi šetřit. Každá společnost by si měla rozmyslet, než nějaký zákon spáchá a uvede do života. A důvod chránit hotovost nebo chránit bezhotovostní platby žádný ve skutečnosti neexistuje.

Je jasné, že hotovost jednou v podstatě zmizí a bude marginální. To je totiž velmi ekonomické. Ale ať si trh rozhodne, kdy přesně to bude, jak intenzivní ten proces bude a ať vytvoří sám podmínky. Bránit tomu procesu ústavním přikazováním hotovosti stejně jako ho podporovat zákonným příkazem akceptovat karty je oboje špatné, neekonomické, socializující a konec konců především hloupé.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 17.7.2023 7:23 | karma článku: 20,35 | přečteno: 724x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky