Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Senát už zase páchá dobro

Senátoři páchají dobro hlava nehlava. Bez ohledu na nevinné oběti se rozhodli, že ochrání všechny občany této země před zlovolnou možností nakupovat o svátcích ve velkých obchodech.

Někteří legislativci tohoto státu mají nutkání chránit svoje voliče, zvláště pak, když jde o naprosto nepodstatné věci. Například již přes dva roky leží v Senátu návrh zákona, kterým by bylo jednou provždy zakázáno těžit v ČR pomocí hydrostatického štěpení, tedy dolovat břidlicové plyny a případně i ropu z břidlic. Co na tom, že ani neprobíhá průzkum a vlastně nevíme, zda nějaké břidlice máme. Pravý senátor se nenechá zmást a zakáže to raději dopředu.

Také by senátoři byli nejraději, kdybychom se po sedm dnů v roce nenechali zlákat k nakupování. Mělo by to být především o Velikonocích a Vánocích, na Nový rok… Prostě v těch exponovaných časech by nás senátoři raději viděli v objetí rodin než v nákupních centrech. Nejjednodušší je nechat obchody zavřené, takže nyní přijali zákon, kterým je obchodům nad 200 metrů čtverečných zapovězeno otevřít své „chrámy konzumu“ po sedm dnů v roce.

Samozřejmě mají senátoři svoje důvody. Zaměstnanci těchto obchodů údajně nemohou být právě o svátcích se svými rodinami, ten je asi hlavní a nejčastěji vyslovovaný.

Celé je to ekonomicky zmatené a v podstatě hloupé. Především z pohledu spokojenosti zaměstnanců velkých obchodů se může jevit zákaz naprosto opačně. Řada lidí bez rodin nebo s nějakými problémy ráda o svátcích bere služby – bývají ostatně s příplatkem, lze si tedy zajímavě přivydělat. Jde také o časy vyhledávané studenty jako dobré dny pro brigády. Není známo, že by zaměstnanci obchodu chápali práci o svátcích jako nějaký extrémně závažný problém. Nezdá se ani, že by otevřenými obchody byli nějak pobouřeni občané. Naopak celkem spokojeně využívají možnost nakoupit si v podstatě kdykoliv, kdy se jim to právě hodí. Vcelku bychom mohli konstatovat, že jediní lidé, kteří se bez zákazu prodeje duševně neobejdou, jsou právě senátoři a několik odborářských šéfů, kteří už dávno slouží spíše stranické politice KSČM či ČSSD než členské základně.

Návrh nyní putuje do Poslanecké sněmovny, kam ho poslala koalice komunistů a sociálních demokratů s podporou lidovců. Sněmovnou s velkou pravděpodobností neprojde, ale i kdyby, toto samo o sobě není žádné velké neštěstí. Kdyby bylo těch několik dnů za rok zavřeno, přibude zde několik desítek či možná stovek nezaměstnaných, což makroekonomicky nemá význam (ale říkejte to těm vyhozeným!). Avšak zcela nesporně platí, že většina zákonů má na obyčejné lidi dopad daleko horší.

Jenže nezůstane u sedmi dnů. To je jako s neustálým rostoucím tlakem proti kuřákům nebo vnuceným bojem za úspory energie. Začalo to veřejnými budovami a teď se dostáváme do roviny parků, za chvíli zakážou regulátoři kouřit i doma. Také si nekoupíme normální žárovku, na všechno si připlácíme za tepelný štítek, platíme desítky miliard ročně za solární energii a tak dále. Každá šílenost na konci začíná nenápadně „rozumnou“ regulací kdesi na začátku. Jestliže nyní František Bublan a jeho senátorská parta chtějí zákaz na sedm dnů v roce, příště přijdou s nedělí, pak se sobotou odpoledne a pořád to bude možné obhájit potřebou větší soudržnosti rodin a podobnými dojemnými příběhy.

Problém je jiný. Senátoři si myslí, že jsou chytřejší než jejich voliči, proto je chtějí chránit, i když si to v podstatě nikdo nepřeje. A tak vymýšlejí zákazy něčeho, co se vůbec neděje, a rušení praxe, která všem vyhovuje. Pokud si však myslí, že tohle je dobrá cesta, jak více než deseti milionům lidí v této zemi vysvětlit, že Senát je potřeba a že těch 81 žen a mužů na Malé Straně představuje „pojistku demokracie“, tak to se opravdu hodně mýlí.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 4.11.2014 9:43 | karma článku: 19,70 | přečteno: 616x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky