Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Senát už zase páchá dobro

Senátoři páchají dobro hlava nehlava. Bez ohledu na nevinné oběti se rozhodli, že ochrání všechny občany této země před zlovolnou možností nakupovat o svátcích ve velkých obchodech.

Někteří legislativci tohoto státu mají nutkání chránit svoje voliče, zvláště pak, když jde o naprosto nepodstatné věci. Například již přes dva roky leží v Senátu návrh zákona, kterým by bylo jednou provždy zakázáno těžit v ČR pomocí hydrostatického štěpení, tedy dolovat břidlicové plyny a případně i ropu z břidlic. Co na tom, že ani neprobíhá průzkum a vlastně nevíme, zda nějaké břidlice máme. Pravý senátor se nenechá zmást a zakáže to raději dopředu.

Také by senátoři byli nejraději, kdybychom se po sedm dnů v roce nenechali zlákat k nakupování. Mělo by to být především o Velikonocích a Vánocích, na Nový rok… Prostě v těch exponovaných časech by nás senátoři raději viděli v objetí rodin než v nákupních centrech. Nejjednodušší je nechat obchody zavřené, takže nyní přijali zákon, kterým je obchodům nad 200 metrů čtverečných zapovězeno otevřít své „chrámy konzumu“ po sedm dnů v roce.

Samozřejmě mají senátoři svoje důvody. Zaměstnanci těchto obchodů údajně nemohou být právě o svátcích se svými rodinami, ten je asi hlavní a nejčastěji vyslovovaný.

Celé je to ekonomicky zmatené a v podstatě hloupé. Především z pohledu spokojenosti zaměstnanců velkých obchodů se může jevit zákaz naprosto opačně. Řada lidí bez rodin nebo s nějakými problémy ráda o svátcích bere služby – bývají ostatně s příplatkem, lze si tedy zajímavě přivydělat. Jde také o časy vyhledávané studenty jako dobré dny pro brigády. Není známo, že by zaměstnanci obchodu chápali práci o svátcích jako nějaký extrémně závažný problém. Nezdá se ani, že by otevřenými obchody byli nějak pobouřeni občané. Naopak celkem spokojeně využívají možnost nakoupit si v podstatě kdykoliv, kdy se jim to právě hodí. Vcelku bychom mohli konstatovat, že jediní lidé, kteří se bez zákazu prodeje duševně neobejdou, jsou právě senátoři a několik odborářských šéfů, kteří už dávno slouží spíše stranické politice KSČM či ČSSD než členské základně.

Návrh nyní putuje do Poslanecké sněmovny, kam ho poslala koalice komunistů a sociálních demokratů s podporou lidovců. Sněmovnou s velkou pravděpodobností neprojde, ale i kdyby, toto samo o sobě není žádné velké neštěstí. Kdyby bylo těch několik dnů za rok zavřeno, přibude zde několik desítek či možná stovek nezaměstnaných, což makroekonomicky nemá význam (ale říkejte to těm vyhozeným!). Avšak zcela nesporně platí, že většina zákonů má na obyčejné lidi dopad daleko horší.

Jenže nezůstane u sedmi dnů. To je jako s neustálým rostoucím tlakem proti kuřákům nebo vnuceným bojem za úspory energie. Začalo to veřejnými budovami a teď se dostáváme do roviny parků, za chvíli zakážou regulátoři kouřit i doma. Také si nekoupíme normální žárovku, na všechno si připlácíme za tepelný štítek, platíme desítky miliard ročně za solární energii a tak dále. Každá šílenost na konci začíná nenápadně „rozumnou“ regulací kdesi na začátku. Jestliže nyní František Bublan a jeho senátorská parta chtějí zákaz na sedm dnů v roce, příště přijdou s nedělí, pak se sobotou odpoledne a pořád to bude možné obhájit potřebou větší soudržnosti rodin a podobnými dojemnými příběhy.

Problém je jiný. Senátoři si myslí, že jsou chytřejší než jejich voliči, proto je chtějí chránit, i když si to v podstatě nikdo nepřeje. A tak vymýšlejí zákazy něčeho, co se vůbec neděje, a rušení praxe, která všem vyhovuje. Pokud si však myslí, že tohle je dobrá cesta, jak více než deseti milionům lidí v této zemi vysvětlit, že Senát je potřeba a že těch 81 žen a mužů na Malé Straně představuje „pojistku demokracie“, tak to se opravdu hodně mýlí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 4.11.2014 9:43 | karma článku: 19,70 | přečteno: 616x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky