Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Schizofrenní Nobel

Seveřané (později vysvětlím) udělili v týdnu mimo jiných i dvě Nobelovy ceny, které společně ukazují jistou dávku schizofrenie. První za mír a druhou za ekonomii (čestně a jak známo, cena za ekonomii vlastně není "Nobelova").

Co se ekonomie týká, zakladatel Alfred Nobel ji v závěti nejmenoval, byla „přidána“ až na konci šedesátých let minulého století. Co se míru týká, neuděluje tuto cenu Královská švédská akademie, ale norský parlamentní výbor (děkuji diskutujícím za upozornění). A cenu za ekonomii zase Švédská národní banka. Ale to není tak podstatné.

Mírovou cenu dostala organizace s poměrně vtipným názvem Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zdraní. V angličtině International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN). Ano, je tam skutečně abolish, tedy zrušit. Ne zakázat nebo omezit. Zrušit. Nevím, zda se dá zrušit něco, co již bylo jednou objeveno. Z vědeckého hlediska říkám, že ne. Ale tady nejde o žádnou vědu, tady jde o politiku. A to je oblast neomezených možností.

Neberu této organizaci v žádném případě její zásluhy a vůbec nezpochybňuji nutnost snažit se opravdu usilovně o to, aby atomovou zbraň nikdo nikdy nepoužil. Ale tvrdím, že toho nelze dosáhnout kampaní za zákaz atomovky. Prostě nejde – jedinou cestou je vytvářet takové vztahy mezi národy, které maximálně eliminují riziko konfliktu. Ve světě, kde jadernou zbraň mají státy jako Severní Korea, Indie a Pákistán, kde její produkci zvládla Jihoafrická republika (ale dobrovolně se vzdala držení, což ale znamená, že ji může téměř obratem vyrobit), kde ji má Izrael, jenom se tím nechlubí, kde pravděpodobně výrobu může velmi rychle zvládnout Írán a kdyby se jim zachtělo, tak minimálně deset nebo třeba i třicet dalších zemí (včetně České republiky), je „rušení“ jaderných zbraní něco jako chytání invazivních králíků v Austrálii.

Nobelovu cenu za ekonomii dostal tento rok behaviorální ekonom Richard H. Thaler. Když to skutečně hodně zjednoduším, tak jeho výzkum se týká faktu, že lidé (nikoliv lidstvo, ale každý jednotlivý člověk) se nechovají v běžných a ani v ekonomických situacích racionálně. Jinak řečeno zahrnul do různých modelů například skutečnost, že i vysoce racionální dlouhodobé strategie jsou mnohdy odsunuty nebo zavrženy pro krátkodobé a okamžité podněty. Vnesl do ekonomie pojem nudge (postrčení, šťouch), jako označení okamžitého podnětu, který eliminuje i velmi dlouhodobé cíle. Odhalil i dlouhodobé dopady ekonomického chování v nouzi. Lidé přistoupí v okamžiku nutnosti na určité řešení (například v době nedostatku produktu vysoká cena u prodejce X), ale tuto skutečnost (ponížení) si uchovají v paměti. V době obvyklé, pozdější, pak nevolí prodejce X, ale vyhledávají prodejce Y (třebas je vzdálenější a jinak zcela zaměnitelný s prodejcem X). Nejednají tedy stoprocentně racionálně, ale do svého ekonomického modelu chování zanesou prvek „pomsty“, oplácejí prodejci X pocit ponížení, když museli akceptovat vysokou cenu.

Toto by si měly nastudovat české řetězce v kauze „máslo“.

Proč to celé vlastně píši?

Richard Thaler měl dostat obě ceny. Za mír i za ekonomii. Výzkumy behaviorálních ekonomů, které především v posledních dvaceti letech mění pohled na celý ekonomický systém a ukazují se jako zásadní doplnění starších ekonomických modelů, totiž ovlivnily i mnoho politologů a praktických politiků. Zatím pouze málo, ale ten vliv roste a růst bude pokračovat. Behaviorální ekonomii jde primárně o výzkum psychologických aspektů ekonomického chování, ale v důsledku lze říci, že každé lidské chování je v principu ekonomické (lze ho převést s jistou dávkou nadsázky do ekonomického vyjádření). Behaviorální přístup k otázce kontroly a eliminace nebezpečí souvisejících s jadernými zbraněmi je v tomto směru za prvé racionálnější a za druhé dlouhodobě zcela jistě úspěšnější, než představa, že lze dosáhnout „abolish“, tedy jejich odstranění.

Jakkoliv si International Campaign to Abolish Nuclear Weapons vážím, měli dostat Nobelovu cenu za snění.

Autor: Luboš Smrčka | středa 11.10.2017 10:21 | karma článku: 21,69 | přečteno: 481x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Nic není zadarmo, i hotovost má náklady

Rád bych nadšené příznivce hotovosti upozornil, že nic není zadarmo. I hotovost má náklady. Možná nejsou tak vidět, jako náklady bezhotovostních plateb. Ale když něco není očividné, neznamená to neexistenci.

17.7.2023 v 7:23 | Karma: 20,35 | Přečteno: 717x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Mezi rozpočtovou Skyllou a Charybdou

Neříkám, že je úplně jedno, zda je v pololetí schodek státního rozpočtu 215 miliard nebo 271 miliard korun. Je to sakra rozdíl. Ale o budoucí české prosperitě bude rozhodovat něco jiného.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 14,58 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Nebojte se. Chtějte víc peněz

Nebojte se, řekněte si o přidání, pomůžete sobě i ekonomice. Vážně, je to tak. Výzkum společnosti PwC odhalil, že v disciplíně „chci za svoji práci více peněz“ jsou Češi nejhorší na světě. Tedy ze zkoumaných zemí.

28.6.2023 v 7:18 | Karma: 11,28 | Přečteno: 320x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma: 28,79 | Přečteno: 806x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma: 10,18 | Přečteno: 292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky