Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pražská schizofrenie jako obecný ekonomický problém

Pamatuji doby, není to zase tak moc dávno, v podstatě ani ne deset let, kdy při každé změně pozemku na stavební parcelu začal v Praze (i jinde) křik: Jdou na ruku developerům! Hanba! Byly to krásné doby.

Krásné doby? Proč? Protože tehdy ještě úředníci podepisovali papíry, byli schopni rozhodovat, udělat nějaké reálné ekonomické rozhodnutí. Ano, možná někdy s nějakým bonusem. To neumím vyloučit. Ale věci se hýbaly, systém alespoň relativně fungoval.

Dnes máme v hlavním městě ceny bytů o třicet i padesát procent vyšší (a inflace za ty roky byla sotva nějakých deset nebo těsně nad). Ceny dynamicky rostou a stejně tak i ceny nájmů – zvyšují se způsobem, který se vymyká možnostem nemalé části společnosti. Pokud nedojde k nějakému relativně rychlému zásahu, musíme očekávat, že během nedlouhé doby budeme mít v Praze (ale i v dalších velkých městech) nebezpečný tlak na „vybydlování“. Na situaci, kterou dobře znají v řadě zahraničních metropolí, kdy se bydlení v určitých rozsáhlých částech země stane luxusem, a to nikoliv kvůli kvalitě samotné konkrétní nemovitosti, konkrétní ulice nebo jedinečné lokality, ale prostě kvůli samotnému širokému regionu.

Ekonomicky je lákavé postavit vedle sebe různé bubliny, které se nyní nafukují a hrozí skutečně výrazným prasknutím. Vidíme je na burze, vidíme je u bitcoinu a ostatně i dalších kryptoměn, vidíme je u bydlení. Někdo ji může vidět i u koruny…. Jenže popravdě je ekonomická podstata těchto nafukování poněkud odlišná.

A právě u toho bydlení nesouvisí nutně pouze s nabídkou a poptávkou v čistě ekonomickém smyslu slova, ale také s regulacemi (neekonomickým vlivem), které velmi tvrdě omezují právě nabídku.

Ve skutečnosti totiž tehdy (v dobách, kdy systém fungoval alespoň částečně) nešel tento systém „na ruku“ developerům. Šel na ruku spotřebitelům, tedy zájemcům o nemovitosti, zájemcům o bydlení. A popravdě je jedno, zda to byli ti, kteří chtěli v dané nemovitosti skutečně bydlet, nebo investoři, jejichž cílem byl další pronájem nebo prodej v době, kdy ceny budou vyšší. Tak nebo onak totiž platí, že každý metr nové plochy k bydlení uspokojuje poptávku a přičiní se o to, že cena neroste nebo roste v souladu s jinými ukazateli.

Představme si situaci, že teď právě by v Praze bylo k dispozici tisíc pozemků na tisíc nemovitostí s potenciálem třeba dvaceti tisíc bytů. Abychom si to zařadili do souvislostí. V roce 2016 bylo v Praze dokončeno asi 6 tisíc bytů a zahájena byla stavba pouhopouhých ani ne 2800 bytů. Což je dluh ve výstavbě, který budou spotřebitelé platit ve vysokých cenách v dalších letech. Pokud by ale skutečně oněch dvacet tisíc bytů začalo vznikat, jak by se to projevilo v cenách?

Objevují se tvrzení, že za problémem s cenou bydlení v Praze mohou krátkodobé pronájmy turistům (typicky služba Airbnb) nebo spekulanti. Nikoliv, určitě nikoliv z hlediska hlavních ekonomických důvodů. Za dynamickým růstem cen je skutečnost, že v posledních letech růstu poptávky nebylo možné stavět v hlavním městě (a znovu – ani jinde) dostatek nových nemovitostí. Pokud by průměrný počet dokončených bytových jednotek dosahoval ročně hodnoty někde nad deset tisíc bytů, stav by byl naprosto jiný.

Objevují se také nápady, že situace v bydlení by měla být řešena nějakými novými regulacemi. Například omezením krátkodobých pronájmů, stropem nájemného a podobně. Jen to ne! Je to naprosto opačný problém – potřebujeme skutečně nutně co nejrychleji dosáhnout stavu, kdy se systém povolování staveb stane racionálním a především velmi rychlým, kdy do něj budou moci vstupovat nové investiční peníze. Vytvoření nového regulatorního rámce by vedlo naopak k zakonzervování vysokých cen „na věčné časy“ (i když, jak víme, věčné časy nejsou nikdy tak úplně věčné).

Trh s nemovitostmi potřebuje šok, to ano. Ale ten šok musí být nabídkový a musí znamenat zásadní změnu na této straně základní ekonomické rovnice. Peníze investorů (developerů) jsou připravené. Stačím jim dát šanci, aby se daly do práce. Jistě, investoři vydělají. Ale skutečným vítězem bude spotřebitel.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 15.12.2017 7:47 | karma článku: 17,04 | přečteno: 508x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Nic není zadarmo, i hotovost má náklady

Rád bych nadšené příznivce hotovosti upozornil, že nic není zadarmo. I hotovost má náklady. Možná nejsou tak vidět, jako náklady bezhotovostních plateb. Ale když něco není očividné, neznamená to neexistenci.

17.7.2023 v 7:23 | Karma: 20,35 | Přečteno: 717x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Mezi rozpočtovou Skyllou a Charybdou

Neříkám, že je úplně jedno, zda je v pololetí schodek státního rozpočtu 215 miliard nebo 271 miliard korun. Je to sakra rozdíl. Ale o budoucí české prosperitě bude rozhodovat něco jiného.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 14,58 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Nebojte se. Chtějte víc peněz

Nebojte se, řekněte si o přidání, pomůžete sobě i ekonomice. Vážně, je to tak. Výzkum společnosti PwC odhalil, že v disciplíně „chci za svoji práci více peněz“ jsou Češi nejhorší na světě. Tedy ze zkoumaných zemí.

28.6.2023 v 7:18 | Karma: 11,28 | Přečteno: 320x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma: 28,79 | Přečteno: 806x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma: 10,18 | Přečteno: 292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky