Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peníze z nebe je třeba pálit, ne utratit

Na konci loňského roku se server iDnes zeptal českých ekonomických analytiků, co by pro blaho země udělali se 100 miliardami korun, kdyby je dostali například od Ježíška. Návrhy většinou zněly: vzdělání, dluh a infrastruktura. Všechno špatně.

Hromada peněz je vysněná meta, ale vlastně nemá žádný smysl.iDnes - Profimedia.cz

Je to jenom hříčka, pochopitelně, trochu infantilní a typicky internetová. Zkoušet ekonomy z toho, jak by si poradili se zázrakem, je absurdní. Ale většina odpovědí byla stejně absurdních, jako samotná otázka – i když ty nápady možná vypadají docela chytře.

Tak například dát peníze do vzdělání, pomoci školství. To se zdá jako užitečné a záslužné. Ale kdybychom v našem školství utopili během roku, dvou nebo tří sto miliard navíc, opravdu by to pomohlo jeho kvalitě? Nikoliv, v podstatě zřejmě vůbec. Možná by to vyřešilo všechny střechy základek, možná by se nemusely pár let rušit třídy s malým počtem žáků, možná by to pomohlo k lepším počítačům, k vymalovaným třídám a k vyšším učitelským platům. To je asi tak všechno. Dlouhodobého zlepšení není možné dosáhnout skokovou investicí. Ještě před tím, než by zázračné peníze došly, by se kvalita vrátila zpátky.

Další myšlenkou bylo stavět silnice, dálnice, železnice a tak dále, a tak dále. Tedy dát tyto peníze na infrastrukturu. I to vypadá moudře a rozvážně. Avšak co by se stalo? Stejně, jako by skokem vzrostly investiční možnosti, zvýšily by se i ceny prací, snížila by se kvalita, prodloužily termíny, vzrostl by tlak na korupci a nekalé jednání v soutěžích. Krajíc by byl rázem zase dost velký, takže by se zájemci o miliardy dobře poměli a stát i veřejný zájem by ostrouhaly.

Pak se objevila celkem nejlákavější představa, totiž snížit vládní dluh. To má určitě něco do sebe – když nic jiného, mohli bychom tak pro další roky dosáhnout velké výhody, totiž poklesu úrokových nákladů. Jestli si půjčujeme třeba za 4,5 procenta, tak bychom nemuseli v dalších letech zaplatit právě 4,5 procenta ze 100 miliard.

Ale řekněme, že bychom těch 100 miliard využili na splátky v dalších dvou letech. Takže by povinnost České republiky platit poklesla každý z těch roků o padesát miliard korun a vlastně ještě o trochu navíc – jak by se ulevilo povinnosti platit úroky. Můžeme se vsadit (i když není Boha, který by tuto sázku rozhodl), že výsledkem takového zázraku shůry by nebylo snížení dluhu, ale minimálně jeho setrvání na stejné úrovni. Darované miliardy by na jedné straně posloužily na splacení, na druhé straně by nám zase rostl schodek. Protože zázraky a štěstí snižují zodpovědnost a korumpují svědomí. Jinými slovy bychom sice na jedné straně splatili, na druhé si zase o to více půjčovali.

Mnoho zadlužených lidí sní o tom, že jednoho dne vyhrají ve Sportce nebo na výherním automatu nebo najdou velkou částku peněz na ulici, zdědí překvapivý majetek po zapomenutém příbuzném. Poradny pro zadlužené jsou plné podobných snílků. Možná, že i někteří politici mají představu, že nám z dluhové situace pomůže zázrak – hospodářský růst o pět, sedm nebo deset procent. To jsou všechno nesmysly. Kdyby opravdu na zahradě Strakovy akademie přistálo sto miliard od Ježíška, nejlepší, co s nimi udělat, by bylo stopit je v nejbližším kotli.

Všechny nápady, co dělat s teoretickým neočekávaným datem z nebes, mají základní chyby. Zvyšují inflaci, nevedou k vyšší efektivitě, ale jenom k vyšším nákladům, korumpují vůli politické reprezentace i obyvatel. Samozřejmě jde jenom a pouze o novinářskou hříčku, ale varující je, že ze sedmi oslovených analytiků dalo minimálně pět hrůzné odpovědi.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 2.1.2012 8:10 | karma článku: 32,84 | přečteno: 4430x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,59 | Přečteno: 413x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,03 | Přečteno: 362x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3317x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 17,81
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky