Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Miloši Zemane, už nelžete…

Před časem jsem si přečetl na stránkách Reflexu článek Jana Jandourka: „Miloši Zemane, už nelžete. Je to nudné a urážející.“ Neberu nikomu právo nudit se a urážet. Ale vzhledem k tomu, že autor v něm obvinil prezidenta ze lži, jsem si článek přečetl.

Prakticky celou dobu jsem se nad jeho obsahem bavil. Zarazil jsem se až na konci. Autor totiž v závěru hovoří o „nás“, kterým by Miloš Zeman neměl lhát. Nevím, co se skrývá pod termínem „nás“. Autor a jeho přítelkyně? Redakce, s jejímiž komentáři většinou nesouhlasím, ale přesto si je rád přečtu, neboť i nesouhlasný názor si zaslouží pozornost? Všichni čtenáři Reflexu? Dělnická třída? Rolnictvo? Pracující inteligence? Proto nereaguji na rozdíl od pana Jandrourka za nás, ale za sebe.

Mně totiž Miloš Zeman nelže. Jeho prohlášení, že si přeje vítězství ČSSD a zároveň bude volit SPOZ, vcelku jasně chápu. Stejně, jako chápu kamaráda, který je fanouškem Baníku Ostrava, ale vědom si aktuální síly svého klubu, fandí v evropských pohárech Liberci a Plzni a když to ještě šlo, tak i Jablonci a Spartě. Proč? Protože má rád český fotbal. Stejně, jako Miloš Zeman levicové voliče, jejichž hlasy vyhrál první přímou volbu prezidenta. Ano, dění v poslední pravicové koalici nám sice ukázalo, že někteří politici žijí v představě, že není nad to, „když je koaliční partner koaličnímu partneru vlkem“, jenže Miloš Zeman takovým politikem prostě není. Možná proto je od roku 1996 jediným premiérem, jehož vláda přežila plné funkční období.

Podle autora je Zemanovým cílem posílení SPOZ a rozdělení ČSSD. Pokud tím myslí, že voličské hlasy pro SPOZ uberou na síle ČSSD, má asi pravdu. Miloš Zeman má v řadách členů ČSSD stále řadu příznivců. Ale tak už to v případě silných osobností chodí. Proto volil v roce 2003 sociální demokrat Pavel Dostál za prezidenta Václava Klause a letos neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier podpořil v rozporu s většinovým názorem ČSSD v prezidentských volbách tu zeleného, tu pravicového Karla Schwarzenberga. Každopádně ČSSD a SPOZ k sobě mají programově podstatně blíže, než ČSSD a neexistující Unie Svobody v letech 2002 až 2006, či TOP 09 a dnes zdevastované VV po volbách 2010. Levicový volič, o kterého jde Miloši Zemanovi v první řadě, může být proto v klidu.

Pan Jandourek rovněž vyzývá Miloše Zemana, aby se přiznal, že je volebním lídrem SPOZ. Nevím, proč by měl prezident lhát. Aby udělal radost panu Jandourkovi? Dost slabý argument. Volební lídry představuje SPOZ veřejnosti v těchto dnech a jsem si jist, že Miloš Zeman mezi nimi nebude. Stejně tak jako na žádné z kandidátek ODS nebyl před svým rozkmotřením se s občanskými demokraty v době svého působení na Hradě Václav Klaus. Přesto bývalého prezidenta do doby, než se s ODS oficiálně a důstojně rozloučil, vnímala ho většina voličstva jako reprezentanta této strany. Ale to už jsme opět u silných osobností.

Být politickým komentátorem, spíše bych si položil otázku čím to, že během deseti let nedokázala žádná politická strana vygenerovat ze svých řad někoho, kdo by se v prvních přímých prezidentských volbách vyrovnal jezevci z Vysočiny?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 12.9.2013 14:22 | karma článku: 25,02 | přečteno: 1891x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky